Užički sud naložio privremeno zatvaranje deponije Duboko
Osnovni sud u Užicu je doneo rešenje kojim je usvojio privremenu meru zabrane JKP RCUO Duboko da neovlašćeno skladišti, vrši tretman neopasnog otpada i da ga odlaže na regionalnu deponiju Duboko.
Sud je odluku doneo, saopštilo je udruženje „Da (ne) dišemo Duboko“, na osnovu tužbe koju je podnelo 38 građana Užica.
U obrazloženju suda se navodi da su tužioci, na ročištu 13. novembra, naveli da to preduzeće duže od dve godine protivpravno obavlja delatnost upravljanja otpadom, prekoračuje kapacitete deponije i skladišti otpad na „privremenim odlagalištima“, koja ne poznaje ni ranije važeća dozvola, ni Zakon o upravljanju otpadom.
Pored toga, dodaje se u saopštenju, nekontrolisano se ispuštaju otpadne vode i gasovi čime se direktno ugrožava lokalna zajednica i životna sredina.
Bez određivanja privremene mere, istče se, „postoji velika verovatnoća nastanka nenadoknadive štete po neodređeni broj lica, te da su ispunjeni svi kumulativni uslovi propisani zakonom za određivanje privremene mere“.
Takođe, navodi se da, „iako je drugoptuženi Grad Užice doneo odluku o privremenom transportu i deponovanju otpada takvu odluku nisu doneli svi osnivači RCUO Duboko, te da bi u protivnom, čim bi prestala blokada deponije od strane građana, prvooptuženi opet mogao vršiti svoju delatnost“.
Tuženi, JKP RCUO Duboko i Grad Užice, dodaje se, naveli su da se „na deponiji već ne odlaže otpad i da je Grad usvojio odluku da otpad transportuje za Lapovo, te da se protive usvanjanju privremene mere“.
– Po oceni suda ispunjeni su svi uslovi za određivanje privremene mere bez koje bi mogla nastati nenadoknadiva šteta po neodređeni broj lica, jer neodgovarajuće odlaganje otpada i prekoračenje dozvoljenog kapaciteta predstavljaju ozbiljnu pretnju po zdravlje ljudi i životnu sredinu, tako da postoji opasnost od zagađenja vode i vazduha kao i rizik od požara koji se dogodio u maju ove godine – saopštilo je udruženje „Da (ne) dišemo Duboko“ čiji aktivsti su blokirai prilaze deponiji i sprečili da se na njoj odlaže smeće.
Sud je, navodi se u rešenju, posebno cenio činjenicu da je Skupština Grada Užica, 6. novembra, donela odluku o privremenom transportu i deponovanju kojom je utvrđena privremena lokacija.
– Međutim, reč je samo o privremenom transportu i deponovanju, te da JKP RCUO Duboko, čiji osnivači su još Grad Čačak i sedam opština, nije dostavio dokaze da i ostali osnivači ne vrše transport i deponovanje, kao i da izdavanjem privremene mere tuženi ne trpi štetu, jer je i sam naveo da se deponovanje otpada privremeno ne vrši – piše u rešenju.
Privremena mera, ističe se, važi do pravosnažnog okončanja postupka u kom tužioci traže da tuženi, zbog nepravilnog upravljanja deponijom koje predstavlja ozbiljnu pretnju po životnu sredinu i zdravlje ljudi, otklone izvor opasnosti tako što će preduzeti mere potpune sanacije deponije Duboko.
Među tim merama su sanacija sistema za upravljanje deponijskim gasom, rekonstrukcija sistema za sakupljanje, tretman i kontrolu otpadnih voda uključujući sprečavanje daljeg ispuštanja neproceđenih voda i višak otpada koji prevazilazi kapacitete deponije premestiti na drugu pogodnu lokaciju.
___________________________________________________