Užičkom tužiocu građani predali dokumentaciju o deponiji Duboko
Aktivisti udruženja „Da (ne) dišemo Duboko“ predali su Osnovnom javnom tužilaštvu u Užicu dokumentaciju o regionanoj deponiji Duboko koju su prikupili od 3. maja ove godine, kada je bila zahvaćena velikim požarom.
Obimnu dokumentaciju nazvali su „Dosije Duboko“ i predali je danas, tačno u podne, što je simbolični gest kojim žele da, kako objašnjavaju, „opomenu tužilaštvo da počne radi svoj posao i pokrene procedure protiv odgovornih za tu ekološku katastrofu“.
Nakon sedam meseci od požara, tužilaštvo još uvek vodi predistražni postupak. Marko Dimitrijević, glavni javni tužilac, ranije je rekao da je „tužilaštvo podnelo zahteve za prikupljanje potrebnih informacija od Policijske uprave Užice i svih nadležnih organa i institucija, ali da ti izveštaju još uvek nisu kompletirani“.
– Nakon prikupljenih potrebnih obaveštenja, tužilaštvo će odlučiti o eventualnom pokretanju krivičnog postupka, ukoliko postoje osnovi sumnje da je učinjeno neko krivično delo za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti o čemu će javnost biti blagovremeno obaveštena – saopštio je u maju ove godine Dimitrijević.
Pet meseci kasnije, on je za naš portal rekao da ni do tada „nisu kompletirani svi izveštaji i nisu obavljeni svi razgovori sa odgovornima“.
Zbog toga su aktivisti udruženja predali glavnom tužiocu obiman „Dosije Duboko“ sa više od 2.100 stranica, među kojima su prijave, izveštaji Instituta za javno zdravlje, užičkog Zavoda za javno zdravlje, projekti i ostala dokumenta koja ukazuju na to da je deponija bila pretrana, da nije imala dozvole za rad, ni sistem za prečišćavanje ocednih voda i da je bilo problema sa instalacijom za oslobađanje deponijskog gasa.
– Najvažniji dokument, o kome se ćutalo, potiče od 20. februara ove godine kojim je gradski građevinski inspektor naložio zatvaranje etaža 1,2,3 i 4 , jer se njihovim korišćenjem dovodi u opasnost život i zdravlje ljudi i ugrožava životna sredina. Za to rešenje, koje se držalo u fioci, znala su rukovodstva Grada i JKP Duboko i sve veme su obmanjivali građane. Za to niko nije odgovarao, iako je to dokument koji potvđruje njihovu odgovornost – kazao je Jovan Topalović, predsednik udruženja „Da (ne) dišemo Duboko“.
On je objasnio da predajom dokumentacije udruženje želi da „pomogne tužiocu da ubrza proces protiv odgovonih“, a potom za OzonPress rekao da je to udruženje „ranije podnosilo prijave protiv N. N. lica i da je tužilac bio dužan da po njima postupi“.
Aktivista udruženja Branko Nikolić poručio je da je „tužilac u medijima govorio o tome da mu niko nije dostavio tražene informacije i da su mu zbog toga aktivisti doneli dokaze“.
Poštvanje zakona
– Od požara, 3. maja, nije pokrenut nijedan postupak protiv odgovornih za stanje na deponiji i ekološku katastrofu. Sada, posle predaje naše dokumentacije, stvar je samo nečije dobre volje da li će raditi svoj posao, poštovati zakone i zaštititi građane Užica – poručio je Nikolić.
– Krajnje je vreme da, posebno posle rešenja od 20. februara kojim je gradski građevinski inspektor naložio zatvaranje deponije, neko reaguje i da neko snosi odgovornost. Da li je neko odgovoran za to što je deponija radila posle 20. februara? Da li bi se, poštovanjem zabrane inspektora, izbegli požar i posledice trovanja građana o čijim razmerama još uvek ništa ne znamo – poručio je Nikolić.
Foto: Nenad Kovačević
______________________________________________________
Tužioci su njihovi,primer Čačanskog tužioca,nikakvi dokazi ne važe!