Vatrogasci bez granice
EU info centar pokreće kampanju povodom 30 godina prekogranične saradnje u okviru programa Interreg.
Komšija, komša, susjed ili sosed, szomszéd, fqinj, vecin, neighbour, … – na kojem god jeziku da se izgovori ova reč najčešće asocira na zajedništvo, bliskost i solidarnost. Odnos koji imamo sa komšijama sastavni je deo naše svakodnevice, i podrazumeva posebnu bliskost koja nije nastala u porodičnim ili prijateljskim odnosima već se razvila iz osnovne ljudske potrebe da živimo jedni pored drugih.
Jedinstveni program Evropske unije – Interreg, već 30 godina omogućava susedskim regionima i zemljama da pronađu zajednička rešenja za zajedničke izazove kroz finansiranje projekata prekogranične saradnje. Upravo ovi projekti su primeri da granice ne moraju biti prepreke već prilika za rast, uspešnu saradnju i pomirenje.
Pružajući finansijsku pomoć, cilj programa je da se olakšava saradnja između pograničnih područja susednih država (prekogranična saradnja) ili saradnju delova i / ili čitavih država (transnacionalna saradnja) u rešavanju pitanja od zajedničkog interesa, kao što su upravljanje otpadom, pružanje usluga u različitim sektorima , kulturna i ekonomska saradnja, turizam, transport, itd.
Tokom prvih 30 godina ovaj program je zbližio više od 170 miliona Evropljana koji žive u pograničnim regionima i stvorio nove mogućnosti za saradnju. I Srbija je jedan od učesnika ovog programa, a do danas je Evropska unija uložila blizu 500 miliona evra u projekte koji odgovaraju na potrebe našeg regiona.
Povodom 30 godina programa prekogranične saradnje, EU info centar i Delegacija EU u Srbiji predstaviće priče koje govore upravo o susedskoj saradnji Srbije sa državama regiona. Prva u nizu govori o projektu i saradnji vatrogasaca “bez granica” između rumunske opštine Rekaš i Žagubice u Srbiji gde je EU uložila 1,2 miliona evra.
Netaknuta priroda, neistražene pećine, reke ponornice, kulturno-istorijska odredišta, kao i planine kojima je oivičena, čine opštinu Žagubica jednom od najuzbudljivih destinacija u Srbiji. Međutim, žitelji ovog kraja su gotovo svake godine izloženi poplavama i šumskim požarima, pa je njihova pažnja, kao i pažnja opštinskih službi, često usmerena na očuvanje prirodnih bogatstava i poboljšanje opšteg kvaliteta života.
Kako bi brže reagovali na nepogode, opština Žagubica i susedna, rumunska opština Rekaš udružile su se kroz Interreg IPA projekat prekogranične saradnje „Vatrogasci i upravljanje vanrednim situacijama Rekaš – Žagubica“ koji finansira Evropska unija.
Od juna 2017. do maja 2019. Evropska unija uložila je 1,2 miliona evra, a opštine Rekaš i Žagubica više od 200 hiljada evra.
Poduhvat je organizovan uvažavajući različite načine za odbranu od prirodnih nepogoda, od naučnog do praktičnog pristupa do angažovanja građana. „Nabavka vozila za šumske požare i kamiona sa raonikom i solanom je posebno važna. Kupili smo i dve prenosne pumpe koje su posebno bile važne tokom poplava 2018. i 2020, a značajno je i to što smo formirali dobrovoljno vatrogasno društvo Mlava i opremili njihove prostorije“, kaže Milena Pajić, članica projektnog tima Opštine Žagubica.
U julu 2020. u žagubičkom naselju Krepoljin, ponovo je došlo do poplava a u borbi sa nadošlom vodom nova oprema je imala važnu ulogu, posebno vatrogasne cisterne kojom je rečno korito brže i efikasnije očišćeno čime se sprečilo dodatno izlivanje reke.
Pored tehničke pomoći, izrađena je i studija rizika kojom su arhivirani i analizirani dosadašnji podaci o poplavama i šumskim požarima u opštini.
– Nov je način prikupljanja i skladištenja u bazi podataka o riziku za posmatrano područje. To nam daje dobru osnovu da u svakom trenutku znamo koja opasnost može da se ispolji, i koji segmenti sistema mogu biti ugroženi u jednom teritorijalnom području (ljudi, objekti, infrastruktura, energetika, poljoprivreda, vodosnabdevanje i sl.) – rekao je Dr Mihailo Ratknić, Rukovodilac naučno-istraživačke jedinice Pošumljavanje, gajenje i ekologija šuma u Institutu za šumarstvo iz Beograda
On objašnjava da su, pre svega, sagledani elementi rizika koji dovode do požara i poplava – analizirana je sezonska dinamika nastanka šumskih požara za područje opštine, kao i uticaj dana na nastajanje šumskih požara. Kada se radi o zaštiti od poplava izvršena je analiza hidrografskih karakteristika područja, način stvaranja bujičnih talasa, kao i područja koja su najviše ugrožena, uzimajući u obzir i iskustva iz ranijih vanrednih situacija i njihove posledice.
Analizirane su i mogućnosti upravljanja rizikom: preventivne zaštite, pripravnosti subjekata kada dođe do nepogoda i mogućnosti sanacije područja nakon nepogoda.
– Zahvaljujući ovoj studiji jasnije su definisane mere koje treba preduzeti da do požara ne dođe, a u slučaju kada se i pojavi požar, omogućen nam je bolji uvid u teritorijalno područje i u to ko su najugroženiji… – rekao je Radiša Simeonović, komandir vatrogasne službe u Žagubici i načelnik štaba za vanredne situacije opštine Žagubica.
Održane su i zajedničke obuke i vežbe vatrogasnih jedinica dve opštine, kao i izraze ponosa koje su obe službe pokazale povodom obavljanja svog posla. Poseban izazov i potreba brzog reagovanja nastaje u slučajevima požara.
– Kod susreta sa požarom osnovne su: brza procena veličine požara, pravac i brzina širenja… Zahvaljujući terenskom vozilu koje je nabavljeno iz projekta, brže možemo prići lokaciji požara u brdskim predelima i gašenju početnih požara. Vozilo se pokazalo efikasnim i u zimskim uslovima, kada su na nepristupačnim terenima i nekategorisanim putevima izvlačena zavejana vozila fizičkih lica. Takodje, važan je i razvalni alat Lukas, koji služi kod težih saobraćajnih nesreća. Vatrogasci i policija u opštini Žagubica do sada ga nisu imali – objašnjava komandir Simeonović.
Projekat je uključio i građane i učenike osnovnih i srednjih škola. Organizovane su radionice o aktivnostima koje mogu preduzeti u cilju očuvanja životne sredine. Rezultat je bio i taj što su se građani sami ponudli da čiste i uređuju naselja i divlje deponije.
Program prekogranične saradnje Srbije i Rumunije realizuje se od 2004. godine. Cilj programa je dostizanje usklađenog i održivog društveno-ekonomskog razvoja u pograničnoj oblasti Rumunije i Srbije uspostavljanjem zajedničkih prekograničnih projekata i aktivnosti. Glavni prioriteti su promovisanje zapošljavanja i mobilnosti radne snage, zaštita životne sredine, održiva pokretljivost i pristupačnost, kao i podrška razvoju turizma. Finansiran je sredstvima Evropske unije. Do sada je podržano preko 160 projekata sa oko 150 miliona evra čiji su nosioci više od 400 organizacija i institucija iz pograničnih krajeva obe zemlje. Više o aktuelnim pozivima za podnošenje projekata možete pratiti na sajtu Ministarstva za evropske integracije.
__________________________________________________________________