Prethodni članak
VBA nastavlja sa ometanjem sindikalnog delovanja u Vojsci
У овим турбулентним временима бројна безбедносна питања по државу Србију свакако су од великог значаја, али ВБА изгледа има нека преча посла. Ево на шта указује Војни синдикат Србије.
На велику жалост морамо обавестити чланове и јавност да се настављају притисци ВБА на запослене у војсци у циљу њиховог иступања из синдиката.
Ови притисци су најизраженији у делу јединица војске где ВБА има највећи утицај, попут неких јединица РВ и ПВО, Бригади везе, Централној логистичкој бази Војној полицији и сл. Карактеристично је да се тежиште притисака сада преноси и на официре виших чинова кроз мобинг, спречавања упућивања у мировне мисије на курсеве и усавршавања, прекид школовања члановима синдиката који су већ упућени на школовање и сл.
Оваквим поступањем и злоупотребом надлежности и овлашћења ВБА, ствара се додатни револт и отпор код припадника ВС, озбиљно се компромитује ВБА и нарушава њен углед и поверење код професионалних припадника војске и у јавности јер се доводи у питање намена ове службе која тренутно није под контролом имајући у виду да је министар технички, да инспектор служби не постоји, а скупштински одбор за контролу служби безбедности не функционише.
Улога ВБА је да у систему одбране обезбеди законитост и спречава криминал, а не да на незаконит начин спречава и омета запослене у синдикалном удруживању и остварењу њихових Уставом гарантованих права, притом вршећи и сама кривична дела из члана 152. и 359. Кривичног законика.
Уместо што су у ВБА формирани тимови за ометање и спречавање синдикалног деловања запослених у војсци, боље би било да је ВБА процесуирала и санкционисала оне који су криминалној групи Беливука омогућили коришћење војног стрелишта и оружја у Панчеву или да смо после скоро три године сазнали ко су одговорни за смрт нашег колеге и члана Дејана Стојковића, који је погинуо на свом радном месту у мирнодопским условима, и да не набрајамо даље.
Још једном апелујемо на директора ВБА, да престане са злоупотребом службе безбедности којом руководи, а од техничког министра одбране, иако се залаже за гашење синдиката, тражимо да поштује заклетву члана Владе и стави се у заштиту Уставом гарантованих права запослених у Војсци Србије којима је послодавац.
Запослене у Војсци Србије позивамо да наставе да пријављују случајеве мобинга и притисака које трпе, а уколико буде потребно синдикат ће им обезбедити правну помоћ јер је и то између осталог сврха постојања синдиката и његова законска улога.
Војни синдикат Србије, од сутра ставља у функцију ,,S.O.S.“ број за пријаву мобинга, злостављања на раду и свих облика притисака на запослене у војсци. Пријаве и податке о притисцима и мобингу, запослени и жртве злостављања на раду, синдикату могу доставити путем броја телефона: +38160 15 50 900, а преко апликација Viber, WhatsApp, Signal i Telegram. Овај телефонски број неће бити у функцији за часовне позиве и стандардне ,,СМС“ поруке.
_____________________________________________________________