Prethodni članak
Veži pojas!
Prema najnovijim istraživanjima procenat korišćenja pojaseva u automobilima za 2014. godinu u Srbiji iznosi 70% na prednjem sedištu, i svega 4% na zadnjem sedištu. U Nemačkoj je procenat upotrebe na prednjem sedištu 98%, u Francuskoj 98%, a u Švedskoj 98%.
Razvijene zemlje koje su uspostavile efikasan i održiv sistem upravljanja bezbednošću saobraćaja nalaze se na samom vrhu lestvice po upotrebi osnovnih sistema zaštite u vozilu, dok se Srbija nalazi na samom dnu lestvice.
Sigurnosni pojasevi, vazdušni jastuk i dečija auto-sedišta su osnovni sistem zaštite vozača i putnika u vozilu. Od 2006. godine u svim državama EU upotreba pojasa je obavezna, i to na svim sedištima na kojima su ugrađeni pojasevi. Kada dođe do saobraćajne nezgode, osnovni zadatak zaštitnog sistema – pojasa ili dečijeg auto-sedišta jeste da zadrži telo vezano u sedištu i time umanji povrede po telo čoveka ili deteta.
Nevezan putnik na zadnjem sedištu posebno je opasan jer prilikom sudara ugrožava i sebe i druge u vozilu. Upotrebom sigurnosnog pojasa ove posledice je moguće izbeći.
U Izveštaju Svetske zdravstvene organizacije navodi se da korišćenje sigurnosnog pojasa na prednjim sedištu, smanjuje rizik od smrtnog stradanja za 40-50%, dok za putnike na zadnjem sedištu taj procenat iznosi između 25-75%.
Istraživanja u svetu su takođe pokazala da postoji veza između procenta upotrebe sigurnosnih pojaseva i broja poginulih lica, što znači da se povećanjem procenta upotrebe sigurnosnih pojaseva smanjuje broj poginulih u saobraćajnim nezgodama.
U Srbiji je u 2013. godini u prvih 11 meseci poginulo 597 lica, a u 2014. godini je u istom periodu poginulo 484 lica, što predstavlja smanjenje od 18,9%.
Veći procenat upotrebe sigurnosnih pojaseva će smanjiti broj poginulih u saobraćajnim nezgodama. Smanjimo broj poginulih.
Agencija za bezbednost saobraćaja