Vladajuće partije Čačka protiv Američkog kutka
Najava grupe čačanskih srednjoškolaca da će u Čačku otvoriti Američki kutak, u kojem bi se promovisala kultura ove države, ustalasala je javnu scenu u gradu na Moravi. Ovoj ideji oštro su se usprotivile pojedine partije u gradu, među kojima i vladajuća DSS koja smatra da će na taj način doći do zloupotrebe mladih u političke svrhe. S druge strane, pokretači inicijative navode da bi Američki kutak doprineo aktivnijem društvenom životu mladih u Čačku.
Činjenica da je Čačak jedan od retkih gradova u Srbiji koji nema kancelariju za mlade, da u njemu praktično ne postoji bioskop, te da su kulturni, zabavni i obrazovni sadržaji svedeni na minimum, podstakla je srednjoškolce iz Čačka da u svom gradu iniciraju otvaranje Američkog kutka. Program centra okrenut je isključivo kulturi i svi sadržaji će biti potpuno besplatni.
– Američki kutak bio bi mesto gde bi mladi Čačani mogli da se bore protiv monotonije koja vlada u gradu. Poslednjih godina Čačak je izgubio stari sjaj. Hiljadu mladih godišnje odlazi iz grada da se više nikada ne vrati. Nekada smo bili privredno čudo stare Jugoslavije, grad košarke i rokenrola, a sada nas drugi gradovi prestižu u svim segmentima. Čačak je uspavan grad i krajnje je vreme da se trgnemo. Mladima u Čačku je potreban Američki kutak, baš kao i kulturni centri Španije, Nemačke, Francuske i Velike Britanije – ističe začetnik inicijative Čačanin Jovan Tripković (16), koji je učenik srpske srednje škole u Budimpešti.
Ukoliko bi ideja bila realizovana, posetioci američkog centra mogli bi iznajmljivati štampu i filmove koji dolaze iz te države, da besplatno koriste internet, kao i da aktivno učestvuju u radionicama i predavanjima na najrazličitije teme. Bila bi organizovana škola engleskog jezika, a projekcije dokumentarnih i igranih filmova bile bi gotovo svakodnevne.
Međutim, u ovakav koncept pojedine političke organizacije u gradu nemaju poverenja. Tako u lokalnom DSS-u, iako kažu da imaju pozitivan odnos prema američkoj kulturi i narodu, sumnjaju da iza Američkog kutka ne stoji samo promovisanje kulture ove velike države, već da bi u izvesnoj meri to bio politički projekat preko koga bi se vršila zloupotreba mladih u svrhe političkih interesa određenih stranaka.
– Danas se mnogi kriju iza uopštene kategorije mladi. Niti možemo, niti imamo želju da bilo kome šta zabranjujemo. Takođe, ne želimo da osporimo mišljenje bilo kojih mladih ljudi, bez obzira na njihov broj. Međutim, imamo potrebu da iznesemo svoj stav o američkoj politici prema Srbiji, a samim tim i prema otvaranju njihove kancelarije u ovom gradu. Prvi pomen Amerike asocira na neke druge stvari koje se tiču odnosa najmoćnije države sveta prema Srbiji i građanima Srbije. To znači da su SAD u ovom trenutku lider zemalja koje su pre deceniju bombardovali ovu zemlju i koje žele da joj otmu deo teritorije – kaže predsednik GO DSS u Čačku Milan Bojović i dodaje da ta stranka protiv otvaranja Američkog kutka, ali da takav odnos ne bi imala prema instituciji koja bi se zvala Američki kulturni centar.
Jovanu Tripkoviću i njegovim prijateljima nisu jasni negativni komentari, uvrede, pa čak i pretnje na račun pokretača inicijative. Oni podsećaju da ovakav američki centar ima svoje filijale u nekoliko većih gradova Srbije i da su tamošnja iskustva veoma pozitivna.
– Treba da gledamo u budućnost i da opraštamo sve ružne stvari, ali ne i da ih zaboravimo, jer to niko ne traži od nas. Smatram da treba da sarađujemo sa svima ako je to za naše dobro, da unapređujemo život naših sugrađana, a posebno mladih – kaže Tripković.
Rat na Fejsbuku
Na Fejsbuk stranici Američkog kutka ovih dana vodio se pravi rat komentarima, od kojih su najupečatljiviji oni u kojima se ističe da se otvaranje Američkog kutka u Čačku nipošto ne sme dozvoliti. Među mnogobrojnim šovinističkim i ksenofobičnim stavovima ističu se oni koji govore da bi ovaj centar bio “odeljenje CIA u Čačku”, a podržavaoci ideje nazivaju se narkomanima. Najagilniji u uvredama bili su pojedini predstavnici Udruženja “Čačak moj grad”, koji sebe predstavljaju novom političkom snagom u gradu.
Vladimir Nikitović, Blic