Воћне ракије – да ли их познајемо
Удружење Ирмос и Научно-технолошки парк Чачак најављују предавање др Бранка Поповића под насловом ,,Воћне ракије – да ли их познајемо?“
Србија је у светским и европским оквирима позната као земља у којој зри квалитетно воће од којег се добијају ракије врхунског квалитета. Чачански крај, са чувеним воћњацима, спада у водеће српске регионе за производњу воћних ракија. Најпознатија српска ракија – шљивовица, по својим карактеристикама има статус националног пића. За становнике Србије шљивова ракија има готово митски статус, понекад оправдано, а понекад не. Чачак се може сматрати средиштем свих шљиварских региона Србије. Ракије се могу сагледавати са више аспеката: технолошког, односно производног, социолошког, етнолошког, фискалног, здравственог и др.
Предавање ће покушати да одговори на питање – колико заиста познајемо ракију? Од када се она пече? Који су све чиниоци који утичу на њен квалитет – каква је сировина потребна за производњу врхунске ракије, на који начин воће треба прерадити, како спровести алкохолно врење, дестилацију и сазревање ракија? Како се ракија пије (да ли то знамо?) Како се наше ракије вреднују у поређењу са другим познатим светским јаким алкохолним пићима? Шта је важније у производњи ракије – традиција или наука?
Др Бранко Поповић је цео свој професионални живот посветио технологији јаких алкохолних пића. Редовни је члан бројних домаћих и међународних комисија за сензорно оцењивање јаких алкохолних пића. Виши је научни сарадник и руководилац Одељења за технологију прераде воћа у Институту за воћарство у Чачку.
Предавање ће бити одржано у четвртак, 18. новембра у 19 часова у Стартап центру Научно-технолошког парка у Дому културе (бивше позајмно одељење Библиотеке за одрасле).
Предавање ће бити организовано уз поштовање свих епидемиолошких мера.
Улаз је слободан.
_____________________________________________________________________
Ako ne ponesu par kila za degustaciju, ne da dolazim.