Vojnici se pripremaju za štrajk
Војни синдикат Србије, као једини репрезентативни представник запослених у Војсци Србије и Министарству одбране, поднео је данас Уставном суду Србије, иницијативу за оцену уставности става 5. члана 14. Закона о Војсци Србије (“Сл. Гласник РС“ 116/2007, 88/2009, 101/2010- др. закон и 10/2015-одлука УС), којим одредбама се запосленима у Војсци Србије-професионалним припадницима Војске Србије, не допушта право на штрајк, што је у супротности са одредбама члана 61. став 2. Устава Републике Србије (“Сл. Гласник РС“ бр. 98/2006) .
Одредбама члана 14. став 5. Закона о Војсци Србије (“Сл. Гласник РС“ 116/2007, 88/2009, 101/2010- др. закон и 10/2015) прописано је, “професионалним припадницима Војске Србије није допуштено право на штрајк“. Одредбама члана 61. став 1. Устава Републике Србије (“Сл. Гласник РС“ бр. 98/2006) прописано је, да запослени имају право на штрајк у складу са законом и колективним уговором, док је одредбама става 2. истог члана прописано, да право на штрајк може бити ограничено само законом, сходно природи или врсти делатности. Из цитираних одредби Устава, јасно и недвосмислено се закључује, да се право на штрајк запосленима може ограничити, али не и ускратити, односно забранити, како је то учињено одредбама члана 14. став 5. Закона о Војсци Србије. Са становишта подносиоца ове иницијативе, запосленима у овом државном органу неуставно је ускраћено Уставом гарантовано право на штрајк, и тако на недопуштен начин одузет инструмент присиле ка послодавцу у остваривању радничких и грађанских права. Војни синдикат Србије сматра, да је Устав правилно и основано предвидео да се право на штрајк може ограничити, и када су у питању професионални припадници Војске Србије то ограничење се може односити на случајеве непосредне ратне опасности, ратног стања, ванредне ситуације, ванредно стање, мобилизацију и учешће у мировним мисијама, на вежбама, током дежурства и сл. али се никако није смело потпуно забранити као што је то учињено оспораваном одредбом Закона о Војсци Србије. Ако је припадницима Полиције допуштено право на штрајк, зашто је оно забрањено професионалним припадницима Војске Србије?
ВСС тражи хитан састанак са премијером
Поред ове иницијативе, Војни сидникат Србије је због незаконитог рада министра одбране и министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, којим незакониостима се на најгрубљи начин крше права из радног односа, затражио данас од председника Владе Републике Србије, господина Александра Вучића хитан састанак, нагласивши да ће уколико премијер не буде уважио ову молбу организовати протесте и штрајк глађу, као што су то учиниле њихове колеге из Полицијског синдиката Србије.
_________________________________________________________________________