Za davanje naziva ulicama postoji propisana procedura
Povodom odluke gradske Komisije za davanje naziva ulicama, trgovima i gradskim kvartovima da pristupna saobraćajnica budućem objektu nemačke firme Forverk u novoj Industrijskoj zoni na lokaciji nekadašnjeg Hipodroma u Preljini, dobije naziv po imenu vlasnika te firme Peteru Kelenu, pitali smo nekadašnjeg predsednika te Komisije i odbornika u Skupštini grada Čačka Vladana Savićevića koliko je ova odluka Komisije u skladu sa propisima.
Da podsetimo Vladan Savićević ima veliko iskustvo u ovoj oblasti jer je na najsistematičniji način obradio proceduru i sve ostale aspekte promene naziva ulica i trgova ili davanja novih naziva.
– Na osnovu mog dosadašnjeg iskustva i sagledavajući sličnu problematiku u razvijenim državama EU, Italije, Češke ili Nemačke, za dodeljivanje naziva ulica potrebno je ispoštovati određena pravila. Pre svega, ulica kojoj se dodeljuje naziv, mora biti izgrađena i mora joj se dodeliti šifra u Katastru. Nazivi se dodeljuju, ili numeričkim sistemom (ali da se brojevi ne ponavljaju kao što je to slučaj u različitim delovima našeg grada), po pojmovima iz istorije i životne okoline ili dodeljivanjem naziva neke znamenite ličnosti. Osnovno pravilo je da se nazivi ulica ne dodeljuju živim ličnostima, između ostalog jer je potrebna određena vremenska i istorijska distanca kako bi se utvrdila i konstatovala dela te ličnosti, koja ga ističu i po kojima zaslužuje da bude počastvovan time što će neka ulica, u nekom gradu, nositi njegovo ime. Naravno, korektno bi bilo da se sprovede i neka vrsta ankete kod sugrađana ili kroz mesne zajednice, koje se nalaze u oblasti te ulice, o njihovom mišljenju za dodeljivanje predloženog naziva. Takođe, nakon izglasavanja naziva neke ulice, predlog se mora prvo poslati u nadležno ministarstvo na odobrenje, zatim se predlog izglasava u Gradskom veću, a tek onda se iznosi pred Skupštinu grada. Na kraju, objavljivanjem novoimenovane ulice u Službenom glasniku, ta ulica postaje zvanična i njen naziv se počinje primenjivati. Svaka procedura koja bi se primenjivala van pomenutih stavki, dovela bi do toga da svaka postojeća većina u komisiji ili u Skupštini, u budućnosti izglasava odluke kakve im u tom trenutku odgovaraju – kaže Vladan Savićević.
Sudeći po pravilima koja je Savićević naveo, gotovo da ne postoji nijedan osnov za donošenje odlčuke kakvu je donela sadašnja Komisija za određivanje naziva ulica. Najpre ulica o kojoj je reč još uvek nije izgrađena, samim tim nema ni šifru ili matični broj u katastru i na kraju čovek po čijem imenu je Komisija dodelila naziv ulici je živ pa, ako ništa drugo, Komisija je morala prethodno pribaviti njegovu saglasnost da njegovim imenom nazove jednu ulicu.
Verujemo da bi gospodin Kelen, kao ugledni biznismen i naslednik jedne velike i renomirane firme, bio vrlo iznenađen takvim predlogom, ali i svestan potpune neprimerenosti da grad u kome on nikada nije bio, jednoj svojoj ulici da njegovo ime. Naročito kada u gradu u kome i sam živi i u kome je sedište Kompanije Forverk, koja je toliko značajna za privredu ne samo tog grada i regiona već i cele Nemačke, nema nijednu ulicu koja nosi njegovo ime ili ime osnivača porodičnog biznisa Vorwerk & Sohn (1827. godine), a to je bio Johann Peter Vorwerk.
__________________________________________________________
Jasno, precizno i konkretno.Kad bi nam sadasnji političari na vlasti bili ovakvi, gde bi nam bio kraj!
Ma bravo, samo što ljude koji su precizni i odgovorni nema ko da podrži u ovom gradu. Bravo gospodine Savićeviću,sve ste rekli umereno, potkovano činjenicama.
Jasno, sazeto. Jednom rečju – pismeno. Bravo za Savicevica