Za prvo dete 100.000 dinara
Roditeljski dodatak za prvo dete od sledeće godine biće 100.000 dinara, dok će dečiji dodatak za decu sa smetanjama u razvoju i invaliditetom biti uvećan za 50 odsto, najavio je danas ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević zakonske izmene u Nacrtu zakona o finansiranju porodica sa decom. Usvajanje ovog zakona očekuje se do kraja godine.
Đorđević je na međunarodnoj konferenciji pod nazivom „Ulaganje u decu – dobrobit za svu decu” rekao da su uvedene i mere koje podstiču rađanje dece, a koje propisuju da će nadoknadu za porodiljsko bolovanje u trajanju od godinu dana moći da ostvare i žene koje nisu u radnom odnosu, kao i one koje obavljaju samostalnu delatnost ili su angažovane ugovorom o delu ili autorskim ugovorom.
„Država je izdvojila dovoljno sredstava za realizaciju prava koja proističu iz novog zakona, a u narednim godinama videćemo da to povećavamo u skladu sa finansijskim mogućnostima zemlje”, rekao je Đorđević i dodao da država na godišnjem nivou za decu izdavaja 52 milijarde dinara.
Ministar je najavio da će se ubuduće više voditi računa o kategorizaciji novčanih dodataka kako bi se finansijska sredstva pravično raspodelila.
„Nekim porodicama treba više, nekima manje, a želimo da budemo odgovorni i da se novčana sredstva koja izdvaja država raspodeljuju na najpravičniji način”, rekao je Đorđević.
Ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović navela je da je Srbija kao društvo nalazi pred velikim izazovom jer nas Agenda 20/30 Ujedinjenih nacija obavezuje da iskorenimo siromaštvo, a pojedina istraživanja pokazuju svaka peta siromašna osoba u Srbiji jeste dete.
„Sva deca imaju ista prava i jednaku šansu na bolju budućnost, imaju pravo na dobro zdravlje i kvalitetno obrazovanje. Najisplitaviji društveni cilj jeste ulaganje u dete, a mi kao vlada želimo da postignemo da nijedno dete ne bude siromašno”, rekla je Đukić Dejanović.
Ministarka je iznela i podatke koji pokazuju svako treće dete nije obuhvaćeno predškolskim obrazovanjem jer, kako je rekla, čak 44 odsto dece čuvaju babe i dede, oko 21 odsto nezaposleni roditelji, a da 27 odsto dece ide u obdanište.
„Ulaganje u taj period dece prvi korak ka boljoj budućnosti za sve nas. Moram da podsetim da Agenda 20/30 UN i cilj 42 obavezuje sve zemlje da do 2030.obezbede jednak pristup predškolsko obrazovanje za svu decu”, ukazala je Đukić Dejanović.
Zamenica direktora UNICEF-a u Srbiji Severine Leonardi istakla je da je detinjstvo najvažniji deo života svakog čoveka i da su deca bitan stub svakog društva.
Ona je pohvalila napore Vlade Srbije da obezbedi sredstva i investira u poboljšanje položaja dece, ali je dodala da je potrebno unaprediti metodologiju budžetiranja dece
Ne najbolje dajte 2030 godine
Da da gde to u diznilendu?!
Vrlo zanimljivo,deciji dodatak je 2600 za dete,jadno i bedno,zalosno.