Za svašta po nešto
Korišćenje interneta otvara za decu mnoge mogućnosti za bržu i bolju komunikaciju sa drugima, za kvalitetnije obrazovanje i dobru zabavu, ali nosi sa sobom i određene rizike. Među rizicima koji se najčešće spominju su različiti oblici digitalnog nasilja, od uznemiravanja do krajnje ozbiljnih formi nasilja, ali i izlaganje neprimerenim sadržajima, izloženost političkoj, ekonomskoj i religioznoj propagandi, dezinformisanje, ugrožavanje privatnosti, nagovaranje na kockanje i nedozvoljene aktivnosti.
Istraživanje digitalnog nasilja u Republici Srbiji (2012), ukazuju da učenicima internet najčešće/svakodnevno služi za posećivanje socijalnih mreža (69%), gledanje spotova, filmova (50%), igranje igrica (49%), razgovor putem četa (41%), a čačanski učenici 33,9%. Ponuđene aktivnosti možemo grubo razvrstati na one čiji je cilj zabava snimanje i gledanje spotova i filmova, igrice, surfovanje), informisanje učenje, traženje zadataka i komunikacija mejlovi, forumi, blogovi, mreže, četovanje. Najveći broj dece koristi internet „za svašta po malo“. Za razliku od vršnjaka iz ostalih delova Srbije, čačanski srednjoškolci, sudeći na osnovu rezultata istraživanja Procena mladih Čačka o bezbednosti u gradu, u mnogo manjoj meri koriste internet, bez obzira da li je reč o društvenim mrežama, igranju igrica ili četovanju.
Na osnovu istraživanja, u okviru Projekta „Digitalno nasilje“, najčešće rizično ponašanje učenika Gimnazije u Čačku je prihvatanje poziva za prijateljstvo od strane nepoznatih osoba na šta je ukazalo čak 74 odsto anketiranih gimnazijalaca.
– U istraživanju je učestvovalo 108 učenika, a kao ostali oblici rizičnog ponašanja na internetu čačanski gimnazijalci su, njih 43% naveli da su ostavljali lične podatke na profilima i blogovima; 49% je odgovaralo na poruke nepoznatih osoba koje hoće da uspostave kontakt. Najrizičnija ponašanja su i najmanje prisutna: 23% gimnazijalaca je davalo lične podatke nepoznatim osobama koje su „upoznali“ preko interneta. Da nikada nisu komunicirali putem četa sa osobama koje ne poznaju izjavilo je 47% gimnazijalaca, dok je 53% izjavilo da je to radilo ponekad. Na osnovu dobijenih podataka utvrđeno je da su se čačanski gimnazijalci bar jednom tokom poslednjih godinu dana izložili nekom riziku na internetu. Izuzetno je izražena i značajna polna razlika u određenim rizičnim ponašanju srednjoškolaca na internetu. Mladići su značajno više prihvatali sastanke sa osobama koje su upoznali preko interneta. Dve trećine (61,9%) ispitanih učenika na socijalnim mrežama prihvata poziv za prijateljstvo od osoba koje ne poznaje lično i koje nisu uživo sreli. Na drugom i trećem mestu su komuniciranje sa osobama koje ne poznaju – tumače rezultate istraživanja Katarina Dunjić Mandić i Rada Karanac.
Autorke istraživanja Procena mladih Čačka o bezbednosti u gradu objašnjavaju da su primenjujući dodatne analize utvrdile da izloženost rizičnom ponašanju na internetu zavisi od nivoa obrazovanja (osnovci ili srednjoškolci), pola, razreda i opšteg uspeha učenika.
– Srednjoškolci se znatno više nalaze u potencijalno opasnim i rizičnim situacijama, nego učenici iz osnovnih škola, upravo kao što je postavljena jedna od polaznih hipoteza, a na ovakav način i dokazana. Utvrđeno je da su značajno više skloni aktivnostima na internetu kao što su: davanje ličnih podataka osobama koje ne poznaju ili koje nisu sreli uživo, ostavljanje ličnih podataka na profilima i blogovima, odgovaranje na poruke nepoznatih osoba, prihvatanje poziva za prijateljstvo od osoba koje ne poznaju lično, komuniciranje putem četa sa osobama koje ne poznaju, prihvatanje sastanaka sa osobama koje upoznaju preko interneta – zaključak je istraživanja.
Tekst objavljen u sklopu projekta “Bezbednost mladih u Čačku“ koji je na Konkursu za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja dobio podršku Ministarstva kulture i informisanja.