Zakon prestao da važi, Tanjug i dalje radi
Истеком рока за приватизацију медија, 31. октобра у поноћ, престао је да важи и Закон о Јавном предузећу Новинска агенција Танјуг. Истовремено, неуспешно је окончана приватизација националне новинске агенције јер ни у другом кругу није било заинтересованих за куповину, иако је почетна цена била 380.467,87 евра, што је половина од процењене вредности.
Закон је престао да важи, као и финансирање из државног буџета, па је неизвесна судбина државне новинске агенције и 188 запослених.
На питање шта ће бити са Танјугом, УНС одговор није добио ни од Агенције за приватизацију, ни од Министарства културе и информисања, као ни од директорке Танјуга Бранке Ђукић.
Како је речено УНС-у у Агенцији, чека се на инструкције од Министарства културе и информисања о даљој процедури за агенцију Танјуг.
– Не морамо да имамо Закон да бисмо радили – одговорила је Бранка Ђукић на питање УНС-а шта се сада дешава са Танјугом, с обзиром на то да је 31. октобра 2015. године престао да важи Закон о Јавном предузећу Новинска агенција Танјуг.
Чланом 18. Закона наводи се да се „за новинско-агенцијско пословање Танјуга примењују одредбе закона којим се уређује јавно информисање”.
Закон о јавном информисању и медијима предвиђа да медији који нису продати, буду приватизовани преносом капитала запосленима без накнаде или угашени.
Како је данас пренела агенција Бета, на питање о даљој судбини Новинске агенције Танјуг, премијер Србије Александар Вучић рекао је да „не зна ништа тачно“.
– Нисам се дубински у то мешао. Не знам који су медији приватизовани, а који не. Нисам се бавио тиме, питајте (министра културе и информисања) Ивана Тасовца – казао је Вучић.
Подсећамо да је државни секретар у Министарству културе и информисања Саша Мирковић недавно изјавио да је бесплатна подела акција нешто што закон препознаје као следећу фазу када је у питању Новинска агенција Танјуг.
Од 73 медија, продато је 36, док ће осталих 37 бити приватизовано преносом капитала без накнаде запосленима или им следи гашење.
Како је УНС-у већ речено из Агенције за приватизацију, Агенција ће од 2. новембра почети да доставља Одлуке о обустави поступка приватизације методом продаје капитала и наставком поступка приватизације методом бесплатне поделе акција, што значи да и запослени у Танјугу, који немају уписане акције, имају право на бесплатан капитал ове агенције.
Прес служба УНС-а
_____________________________________________________