Zaposleni na rubu egzistencije, zamenik direktora ih naziva neradnicima
“Nas 18 zaposlenih u listu ‘Sport’, koji su prodati uz brend, ujedno i naše porodice, dovedeni smo na ivicu egzistencije, izigrani i prevareni. Novi vlasnik lista od samog početka saradnje ne ispunjava većinu ugovorenih obaveza, pa ovom prilikom i apelujemo da nadležni što hitnije pronađu rešenje”, stoji u današnjem pismu zaposlenih uu dnevnom listu „Sport“ upućenom UNS-u.
Povodom navoda novinara “Sporta”, UNS je razgovarao sa zamenikom generalnog direktora lista Tomicom Žugićem koji potvrđuje da “plate kasne mesec i po dana, ali da će biti isplaćene”.
– Ne vidim u čemu je tu problem, sve će biti isplaćeno, sve obaveze koje je firma Beoton preuzela kupovinom ‘Sporta’ biće ispoštovane – rekao je Žigić UNS-u i dodao da “ne može da kaže kada će to biti jer je to pitanje poslovne politike”.
U oktobru 2015. godine zaposleni u dnevnom listu „Sport“zaključili su Ugovor o radu na neodređeno vreme sa privrednim društvom BEOTON R d.o.o, kupcem ovog lista.
“Ovim ugovorom, navedene su obaveze poslodavca Beoton R d.o.o. da se odriče prava da zaposlenom otkaže Ugovor o radu u periodu od dve godine od dana preuzimanja i da obezbedi zaposlenom zaradu najmanje u iznosu zarade koju je ostvario kod prethodnog poslodavca. Slučajan ili nameran pokušaj “Beotona” da u novom Ugovoru o radu zanemari stavke poput minulog rada, toplog obroka, plaćenog rada na državni praznik i dužine godišnjeg odmora (sa ranijih 25,26 dana linearno su smanjili na 20) i troškova prevoza, osujetili smo samo po pitanju nivelacije plate”, navode zaposleni.
Oni dodaju da su do sada od novog poslodavca dobili samo dve plate, za oktobar i krajem januara za novembar.
“Tokom pet meseci, niko od nas nije dobio ni naknadu za prevoz. Za to vreme, zaposleni u ‘Sportu’, uprkos svim problemima, visoko profesionalno izvršavaju sve radne obaveze i list svakodnevno izlazi. U redakciji postoji samo jedna telefonska linija, pa smo prinuđeni da službene razgovore obavljamo i o svom trošku. Nezadovoljni honorarni saradnici nas svakodnevno napuštaju, ostalo ih je samo dvoje, troje”, stoji u saopštenju zaposlenih.
Na navode zaposlenih Žugić odgovara optužbama.
– Oni moraju da rade. Tiraž je katastrofa, to su sve učmali neradnici, škart koji je došao iz ‘Novosti’. Oni dolaze na posao bez teme, bez ideja, bez ičega. Ponašaju se kao da ‘Sport’ nije ničije vlasništvo. Njima neko treba da kaže da je komunizam gotov i da treba da rade, a ne samo da sede – rekao je Žugić.
On ističe da uslovi u kojima sada novinari rade jesu loši, ali da firma već tri meseca renovira prostorije koje treba da budu otvorene za nekoliko dana.
– Opremili smo redakciju najsavremenijom opremom, internetom, imaju pristup svim svetskim servisima. Tačno je da trenutno imaju jedan telefon, ali to je zato što se telefonske mreže i nove instalacije još uvek rade. Imaju mnogo bolje uslove rada nego što su imali u ‘Novostima’ – ističe Žugić.
Novinar lista “Sport” Srađan Stamenković za UNS ističe da zaposlenima najviše od svega smeta ovakav odnos vlasnika prema njima.
– Kad god zovemo da pitamo kada će plata jer smo na rubu egzistencije, Žugić počinje da vređa i viče. Govori kako samo zovemo za pare i ništa ne radimo, iako je ‘Sport’ trenutno jedan od najboljih sportskih listova – kaže Stamenković i dodaje da su zaposleni nakon prodaje “Sporta” “bili puni nade da ovo neće biti novi slučaj prevare jer je najavljivano kako će biti nova i moderna redakcija, ali da su se prevarili”.
Press služba UNS-a
Odgovor redakcije „Sporta“ zameniku direktora Tomici Žugiću
Zaposleni u dnevnom listu „Sport“ odgovorili su na optužbe koje je u odgovoru UNS-u na njihovo pismo izneo zamenik generalnog direktora Tomica Žugić. Njihov odgovor prenosimo u celosti:
Poštovani,
Ispade da smo “učmali neradnici” samo zato što smo se usudili da tražimo pošteno zarađene plate. E pa, nije baš onako kako gospodin Žugić kaže.
Kako odjednom ispadosmo “škart” i “neradnici”, kada smo letos, prilikom preuzimanja “Sporta” od istog tog Žugića i njegovih saradnika nazvani, citiramo, “najboljom sportskom redakcijom u gradu”. Tom prilikom, gospodin Žugić je u redakciju najstarijeg sportskog lista u ovom delu Evrope došao u papučama “japankama”.
Zar je “škart” u stanju da pravi novine, bez prekida, od 1. oktobra, do pre desetak dana na 32 strane, a od nedavno na 24? Svako ko poznaje novinarski posao, zna da se radi o mnogo većem broju strana, jer “Sport” ima tri izdanja. Podsećamo da u redakciji radi 13 novinara i četiri tehnička urednika i dvoje honorarnih saradnika. Ostali su otišli, razočarani lažnim obećanjima.
Gospodin Žugić priča o najsavremenijoj tehnologiji i hvali se, gle čuda, uvođenjem interneta!!??
Što se moderne tehnologije tiče, stvari izgledaju ovako. U nove računare ne može da se instalira USB, spravica često neophodna za novinarski posao. Do nedavno, od četiri računara u tehničkoj redakciji, samo na jednom je mogao da bude korišćen fotošop.
Gospodin Žugić tvrdi da novinari imaju bolje uslove za rad nego u Kompaniji “Novosti”. Kada se pogledaju renovirane prostorije, ispada da je tako. Međutim, nevolja je u tome što se te prostorije ne koriste, niti je novinarska noga u taj prostor kročila do dana današnjeg.
Dotaknimo se i nedostatka tema o kojima gospodin Žugić tako srčano govori. Kako je moguće da novina izlazi svakodnevno, a da zaposleni ne donose ideje i teme? Da li smo mađioničari? Uzgred, nijedna od tema koje su imale negativnog odjeka u javnosti (primer “prozivanja Bodiroge da je “izdajnik” i još sijaset), nije prošla kroz uređivački kolegijum.
Ovo je istina, svidelo se to gospodinu Žugiću, ili ne.
S poštovanjem, novinari DSL “Sport”
_______________________________________________________