Zatvorenici sade drveće u Gorevnici
U okviru akcije obeležavanja sto godina od Prvog svetskog rata, koju organizuju Srbija šume, Ministarstvo pravde i Šumarski fakultet pod sloganom „Jedno drvo za jednog ratnika“ tokom ove godine predviđeno je pošumljavanje 12 lokacija.
Tri godine posle velikog požara u Gornjoj Gorevnici kod Čačka u sanaciji požarišta dobrovoljno učestvuju i osuđena lica, koja su na izdržavanju kazne u tom gradu.
Posle požara koji je 2012. godine uništio oko 400 hektara šume u Gornjoj Gorevnici ostala su ogoljena brda. Redovnom sanacijom požarišta u proteklom periodu pošumljeno je oko 136, a za ovu godinu u planu je sadnja borova na 64 hektara.
„Ne samo zasaditi sadnicu, nego je gajiti u narednom periodu, dok ne postigne svoju vitalnost i stabilnost, da ostane tu„, kaže Dragan Belošević, šef Šumske uprave u Čačku.
Meštani Gornje Gorevnice i susednih sela žale za stablima stradalim u požaru. Sećaju se kako su se borovi uzdizali u vis i više od deset metara, pa ih kažu raduje što će posmatrati kako šume ponovo rastu u njihovom kraju.
„Mnogo znači ovo, života znači. Ja neću to sigurno dočekati da stigne onu visinu, onu veličinu kakav je bio, ali za omladinu, za budućnost to je život„, kaže Miloljub Ostojić, iz Srezojevaca.
Potrebno je nekoliko decenija da od sadnice poraste jedno ovakvo drvo, a za obnovu čitavog ovog prostora na Jeljenu biće posađeno više od milion mladih četinara.
Desetak osuđenih lica koji su na izdržavanju kazne u Čačku ovih dana dobrovoljnim radom učestvuju u pošumljavanju goleti.
„Doćiće tu i do prirodnog obnavljanja šuma, ali ono što je naš cilj je da mi potpomognemo to prirodno, a naravno i veštačko gde ne može uspeti prirodno“, kaže Dragan Belošević, šef Šumske uprave u Čačku.
Ove godine u okviru akcije Jedna sadnica za jednog ratnika pošumljava se na području 12 šumskih gazdinstava, a milion i tri stotine hiljada sadnica biće zasađeno od 2014-2018. tokom četiri godine, upravo koliko je pre čitavog veka trajao Prvi svetski rat.
RTS
Davnih godina djaci Cacanskih skola su posumljavali ove predele, jedan od tih djaka sam bio i ja. U danasnje vreme su svi zauzeti nekim drugim aktivnostima a taj posao je spao na zatvorenike, Ne verujem da je iko od njih ucestvovao kao djak u ovom poslu, jer da je ucestvovao mozda mozda bi se sada zanimao nekim drugim aktivnostima u nekom drugom okruzenju
Ne nikako, mladi danas samo umeju one ekrane da drže u rukama. Asov, motika, sekira i bilo koji drugi alat u rukama da drže im je ispod časti. Ja se samo pitam ko ce da odrzava ovo malo infrastrukture sto imamo za deceniju dve. Što se tiče zatvorenika, i ja bih prihvatio da idem u šumu da radim samo da ne sedim u kavezu.