Završen projekat Naša šuma, naša briga, posađeno 1.000 stabala
Projekat Naša šuma, naša briga, koji je zaživeo u januaru 2019. godine, biće nastavljen i u 2020. godini, saopšteno je na konferenciji za novinare u Osnovnoj školi „Tanasko Rajić“.
Tokom ove godine posađeno je 1.000 stabala na 15 lokacija u gradu, prigradskom i seoskom području, za šta je iz budžeta grada izdvojeno osam miliona dinara. Osim sadnje drveća, organizovane su edukativne radionice, a grupa učenika iz skoro svih osnovnih škola, imala je priliku da poseti Sloveniju, gde su videli kako ova zemlja uspeva da sačuva visoke ekološke standarde.
— Nosilac svih aktivnosti bilo je JKP „Gradsko zelenilo“. Projekat je počeo u januaru mesecu, a završetak je sada, u decembru 2019. godine. U prvom i drugom delu godine, kada vegetecija nije aktivna, vršeno je sađenje, dok smo u međuperiodu vršili promotivne i edukativne akcije. Opšti cilj projekta je povećanje svesti stanovništa o značaju šuma i osnivanje Pokreta gorana u Čačku. Posađeno je 1.000 novih stabala, a radi se vrstama koje mogu da amortizuju i prežive u gradskim uslovima gde je visoka koncetracija zagađujućih materija koja opterećuju životnu sredinu na teritoriji grada. Održali smo i veliki broj predavanja uz prisustvo 300 učenika školskog i predškolskog uzrasta, odštampano je i podeljeno 400 letaka, 300 majica, a izvršena je anketa građana o čijim rezultatima ćemo uskoro obavestiti javnost — najavio je direktor JKP Gradsko zelenilo Dragan Nikolić.
Predsednica nevladine organizacije Pokret gorana, Aleksandra Strugar, podsetila je da je organizacija osnovana 1. februara 2019. godine sa namerom i ciljem zaštite prirode, podizanje šuma i ekološko obrazovanje. Kako kaže, krenulo se od škola jer je primećeno da naša deca malo znanja donose iz kuće u oblasti ekologije.
— Uglavnom ta znanja stiču u obrazovno-vaspitnim institucijama, vrtićima i u školama. Sa te psihološke strane deca najlakše stiču navike u mlađem školskom uzrastu, i stoga nam je bio cilj da što više u ovaj projekat uključimo decu, mlade, da ekološka pravila postanu sastavni deo njihovog života. U aktivnosti su uključene sve obrazovno-vaspitne škole. Održali smo 15 akcija sađenja i isto toliko predavanja. Takođe, imali smo mogućnost da razmenimo iskustva sa kolegama iz Slovenije. Poveli smo decu, učenike osnovnih škola, na ekskurziju u Sloveniju, koja je samo zahvaljujući svojoj visokoj ekološkoj svesti uspela da razvije svoj turistički potencijal. Naša deca su bila iznenađena. Ništa tamo nije imalo specijalno od građevina i od zgrada, niti nešto da se vidi, ali ono što je njih oduševilo to je da nema nigde ni papirića, ni pikavaca, niti je nešto polomljeno. U Sloveniji svako vodi računa o svojoj životnoj sredini, od najmlađih do penzionera. Naši učenici su saznali koliko može da se uradi preko EU fondova, preko projekata, i počeli su da razmišljaju šta bi oni mogli da urade za svoj grad — navodi Aleksandra Strugar.
Pomoćnik gradonačelnika, i idejni tvorac projekta, Mirjana Đoković, najavila je da će se projekat nastaviti i u narednoj godini, ali uz izdvajanje mnogo više sredstava. Osim za sadnju drveća, planira se nabavka cisterni za zalivanje, kako bi se sadnice propisano održavale.
— Moramo da zanovimo opremu, da kupimo cisternu pre svega, jer moramo da zalivamo sve ono što posadimo. Uključen je prigradski i seoski deo, i moramo imati dobar sistem zalivanja. Očekujem da novim sistemom naplate ekološke takse, koju će plaćati pravni subjekti, ostvariti mnogo veći budžet — rekla je Đoković.
Ona je podsetila da je u toku sanacija deponije Prelići, da se prikuplja dokumentacija za izgradnju postrojenja za preradu otpadnih voda, ali i da se radi na izmuljavanju jezera Međuvršje, o čemu će se nešto više znati krajem januara, kada u grad dolazi radna grupa.
________________________________________________________________________
Džaba sadite, sve će to Vesić da poseče!
Ivanjički sud, ima najbolji projekat naša šuma, oni nasilno otmu, tuđu šumu, i poklanjaju je ili prodaju KRIMINALCU,
Čuvajte šume, Ivanjički sud, otima i pljačka