Prethodni članak
1.000 ljudi potpisalo Deklaraciju o plati za život
U prvih nedelju dana Deklaraciju o plati za život podržalo je 1000 ljudi. Potpis podrške su dali brojni univerzitetski radnici i radnice, kao što su Zoran Stojiljković, Todor Kuljić, Jovo Bakić, Đokica Jovanović, Vesna Lopičić, Predrag Cvetičanin, Nada Sekulić, Ivana Spasić, Adriana Zaharijević, muzičar Rambo Amadeus, glumci Mirjana Karanović, Tihomir Stanić i Branislav Trifunović, dramske spisateljice Tanja Šljivar i Olga Dimitrijevič, pisac Igor Štiks, novinarke Iva Parađanin Lilić i Tamara Srijemac, i drugi.
Deklaracija o plati za život inicirana je juna ove godine od strane Centra za politike emancipacije, a do sada su je potpisala četiri sindikata i 23 udruženja, a moguće ju je podržati i individualno popunjavanjem formulara na sajtu www.platazazivot.rs
Deklaracija polazi od Ustava Republike Srbije koji kaže da je Srbija država zasnovana na vladavini prava i socijalnoj pravdi, u kojoj je ljudsko dostojanstvo neprikosnoveno. Ustav garantuje i da svako ima pravo na slobodan razvoj, poštovanje dostojanstva svoje ličnosti na radu i pravičnu naknadu za rad.
Realnost koju živimo, nažalost, već decenijama nije u skladu sa ovim odredbama.
Stoga, potpisnice Deklaracije, između ostalog, zahtevaju zaštitu ljudskog prava na platu za život kako bi radnicama i radnicima u Srbiji bilo omogućeno da dostojanstveno žive.
Od države se zahteva uvođenje kategorije plate za život kao merila dostojanstvenog života u zvanične statistike, kao i uvođenje kategorije plate za život u Zakon o radu kako bi se minimalna cena rada usklađivala sa realnim troškovima života i potrebama radnika i radnica. Od kompanija se zahteva preduzimanje javnih, konkretnih i merljivih koraka kako bi u razumnom vremenskom roku osigurali isplatu plate za život duž celog lanca proizvodnje.
Film „Plata za život“
Prošle nedelje je predstavljen i animirani film „Plata za život“. Film “Plata za život” predstavlja unutrašnji monolog tekstilne radnice koja je izložena svakodnevnoj borbi da zadovolji osnovne potrebe.
Film je rađen po scenariju Olge Dimitrijević, a zasnovan je na brojnim istraživanjima međunarodne mreže Clean Clothes Campaign koja su prethodnih godina obavljena u regionu Centralne, Istočne i Jugoistočne Evrope. Nalazi pokazuju da u ovom delu Evrope oko 1,7 miliona radnika i radnica koji su zaposleni u industriji odeće i obuće – pretežno žena – prima zarade koje su ispod granice siromaštva, dok minimalne zarade u proseku pokrivaju tek 26% onoga što bi bila plata za život – plata koja zadovoljava osnovne socijalne i egzistencijalne potrebe radnika ili radnice i njihovih porodica.
Film „Plata za život“ dostupan je na YouTube kanalu Centra za politike emancipacije:
https://youtu.be/NoKvNHrKs-8
https://youtu.be/NoKvNHrKs-8
__________________________________________________________________
Da li neko normalan može da traži povećanje plate u situaciji kad je proizvodnja u Srbiji misaona imenica? Uskoro ćemo uvoziti i vodu, mada na neki način to i sada radimo.