3D tehnologija u proizvodnji
U Naučno-tehnološkom parku u Čačku održana je prezentacija projekta koji treba da doprinese unapređenju znanja u oblasti primene 3D tehnologija u izradi plastičnih proizvoda. Projekat se realizuje u saradnji sa Mašinskim fakultetom iz Kraljeva, a nove tehnologije primeniće 15 privrednika.
Iako se u svetu 3D tehnologija odavno primenjuje, to kod nas nije slučaj. U cilju njene promocije i što veće primene u proizvodnji, Regionalna privredna komora Moravičkog i Raškog okruga i Mašinski fakultet iz Kraljeva osmislili su projekat 3D plus u u koji je uključeno 15 firmi.
– Projekat je zamišljen tako da se približe moderne tehnologije 3D privredi, da se afirmiše primena 3D tehnologija u proizvodnji. 3D tehnologija podrazumeva 3D printanje, korišćenje savremenih mašina na kojima se brzo radi izrada prototipova laserskim sinterovanjem plastike i metalnih čestica, objašnjava Zorica Lešević, član projektnog tima 3D plus.
Čačanska firma Cini u svojoj proizvodnji stalno primenuje inovacije, zbog čega često imaju potrebe za izradom novih delova. Zahvaljujući 3D tehnologiji, imaju mogućnost da pre serijske proizvodnje nekog novog dela vide sve njegove prednosti i mane, i na taj način izbegavaju dodatne troškove koji mogu nastati ukoliko se pokaže njegova nefunkcionlnost.
– To je tehnologija koja je za nas relativno nova, dok u svetu odavno nije. Ova tehnologija pomaže privrednicima koji imaju intenzivan razvoj. Kad bilo šta novo pravite jedno je nešto nacrtati a sasvim drugo je kad se uradi u 3D tehnologiji. Moja firma ima dobro iskustvo u primene ove tehnologije. Radili smo razne maske za radijatore i dok to ne nepravite u 3D ne možete da znate šta je najbolje rešenje. Uvek planiramo da uradimo prototipove, a potom da uđemo u investiciju i izgradnju alata. Izrada alata nije nimalo jeftina, i kreće se od 3.000 do 5.000 evra, kaže Slobodan Spasović, vlasnik firme Cini.
3D plus je samo jedan od projekata koji realizuje Regionalna privredna komora Moravičkog i Raškog okruga, a u cilju podizanja konkurentnosti domaće privrede. Pored ovog, u toku je i realizacija projekta dualnog obrazovanja koji se realizuje sa komorom iz Hrvatske. Kako kaže Zvonko Tufegdžić ,generalni sekretar Regionalne privredne komore Moravičkog I Raškog okruga, firme u Srbiji različito prihvataju novine na tržištu.
-Ima firmi koje prepoznaju novine na tržištu i prilikom prvog razgovora prihvate da učestvuju u programima. Ali postoje i firme koje moramo da ubedimo da primene novinee, ali posle kad dobiju rezultate jako su zadovoljne. Nama je to zadatak i nije nam teško da ubedimo firme da im je to potrebno, rekao je Tufegdžić.
Osim znanja o 3D tehnologiji, učesnici projekta imali su mogućnost da saznaju o značaju inovacija u proizvodnji, alatima za unapređenje izvoza, izvoznom marketingu kao i o potrebnim standardima za izvoz.
CINI treba da osmisli kako radnicima da da redovno plate
E,bas je visoka tehnologija i inovativnost napraviti masku za radijator.