70.000 turista iz Srbije letovalo u inostranstvu
Između 65 i 70 hiljada građana Srbije je do sada otputovalo na letovanje u inostranstvo, što predstavlja svega deset odsto broja iz prethodnih godina, rekao je direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija YUTA Aleksandar Seničić.
On je naveo da je polovina tog broja putovalo preko turističkih agencija, najviše u Hrvatsku, Bosnu i Hercegovicnu, Crnu Goru i Tursku.
„Egipat je otvoren nešto kasnije, i tu je bilo malo više prometa čarter letovima. Sve što je do sada uradjeno sa Egiptom, svu zaradu, potrošićemo na povratak tih putnika“, kazao je Seničić.
On je naveo da će za put u Egipat od 1. septembra biti neophodan PCR test, zbog čega očekuju pad broja aranžmana u toj zemlji, ali da očekuje da će gradjani Srbije od ponedeljka ili utorka u Crnu Goru moći da putuju bez PCR testa.
„Promet (turističkih agencija) je pao izmedju 90 i 92 odsto. One su na rubu egzistencije zato što pet meseci nisu imale nikakve prihode“, odao je Seničić.
Situacije sa otvaranjem granica su (bar u ovom trenutku) stabilnije nego početkom leta, te se za mnoge stvari u vezi sa globalnom pandemijom zna kako se odvijaju. Testiranja, ulazak po zemljama, mere koje se poštuju u hotelima… Sve te stvari, iako zbunjujuće, mnogo su jasnije nego početkom leta kada je dosta različitih informacija dolazilo do svakoga od nas svakodnevno.
Grčka
Što se omiljene destinacije Grčke tiče, stvar je jasna: Do 15. septembra ulazak sigurno neće biti moguć, a nakon tog datuma se čeka novo revidiranje odluke, te se oni najuporniji ipak nadaju da će tamo moći barem od sreedine septembra.
Ukoliko Grci promene odluku, važno je znati da što se vremena tiče, u bilo kom delu Grčke možete letovati do kraja septembra bez problema, a jedini problem na koji se turisti često žale jeste pojava meduza koje se pojavljuju krajem avgusta, početkom septembra. Na meduze se naročito žale oni koji letuju u Olimpskoj regiji. Računajte i na to da ipak može da vam se smenjuje lepo vreme sa kišom, ali eto, bar ćete videti more ove godine. Ako, naravno, dođe do promene odluke.
Dnevna temperatura u Grčkoj tokom septembra nije niska, te je i more prijatno za kupanje. Zakintos i Rodos su dva ostrva sa najviše sunčanih dana tokom godine. Na drugom mestu se nalaze Krf i Lefkada. Ljudi takođe pominju Tasos, Pargu, Pefkohori, Krit, Kefaloniju, Stavros.
Jonska ostrva su izložena vetru, tako da je tamo more nešto hladnije u septembru. Ostaje nam da sačekamo odluku, kao i uslove ulaska u Grčku ukoliko to bude omogućeno za naše turiste.
Crna Gora
Druga omiljena destinacija naših državljana jeste Crna Gora. Jadransko more je toplo u septembru, za neki stepen je hladnije u odnosu na jul i avgust. Kako nema gužvi, plaže su čistije, kao i samo more.
Što se trenutnih uslova tiče, granice su za Srbe otvorene, a za ulazak u Crnu Goru potreban je negativan PCR ili pozitivan ELISA IgG test.
Ovih dana rapsravlja se o ukidanju potrebe za ovim testovima za našte građane, ali zvanična odluka još nije doneta, tako da bez testa ne krećite put mora.
Hrvatska
Voda je, van sezone, nešto hladnija u Istri nego u Dalmaciji i Dubrovniku. Ostrvo Hvar je idealno za letovanje u septembru jer je najosunčanije ostrvo Jadranskog mora. Pored Dubrovnika, Hvar je dosta skup za letovanje, a cene se „smiruju“ u septembru.
Državljani Srbije mogu da uđu u Hrvatsku ukoliko imaju regulisan boravak uz obavezan zdravstveni nadzor, 14-dnevnu samoizolaciju/karantin. Ova mera se može skratiti na sedam dana ako lice o svom trošku uradi test po ulasku u Hrvatsku i on bude negativan.
Lica koja putuju zbog turističkih ili drugih privrednih interesa, školovanja, neodložnih razloga (npr. vlasnici nekretnina u Hrvatskoj) ili drugih ličnih neodložih razloga, mogu ući u Hrvatsku bez obaveze samoizolacije uz posedovanje negativnog testa, ne starijeg od 48 sati.
Turska
Građani Srbije mogu bezuslovno da letuju u Turskoj, budući da za ulazak u ovu zemlju nije potreban test, a granice su uveliko otvorene.
Letovališta Turske su pun pogodak za one koji planiraju kupanje i sunčanje ne samo u prvoj, već i u drugoj polovini septembra. Temperature početkom septembra se kreću oko 30°C, ali se dešava da bude još toplije.
Postoje mere u smislu da se kontroliše temperatura po hotelima, postoje termalne kamere, svakog dana se dezinfikuju sobe i ceo hotel. Higijena je na maksimumu.
Egipat
Hurgada, Šarma el Šeik, Taba, nude predivno Crveno more, peskovite plaže i odmor iz snova. Ukoliko želite aktivan odmor, tu su izleti – ronjenje u čarobnom morskom svetu, vožnja kroz pustinju, ili obilazak beduinskog sela i mnogi drugi.
Iako je ova zemlja i ranijih godina bila popularno turističko odredište, ove sezone tražnja je velika s obzirom na to da je jedna od retkih gde su granice za turiste otvorene.
Za ulazak u Egipat, međutim, od 1. septembra potreban je PCR test, a do sada nije bilo nikakvih uslova.
Neum
Čini se da je odluka BiH da državljani Srbije mogu bezuslovno da putuju u ovo zemlju dovela do toga da Neum postane prava turistička atrakcija ove godine.
Naši državljani prepoznali su Neum kao jedno od retkih mesta kojeg se, u vreme pandemije, možemo domoći sa srpskim pasošima.
Još su u junu srpski turisti krenuli ka ovoj „covid free“ destinaciji, a sudeći po popunjenosti kapaciteta, more u BiH moglo bi da bude zanimljivo i van sezone. Da li je i sada „covid free“ nismo baš sigurni naročito posle ogromne navale turista, ali se ovde mesto više svakako traži, te ne krećite na put bez rezervacije.
Albanija
Još jedna zemlja koja je ove godine privukla turiste iz Srbije, a koja poput BiH ne zahteva ni test, a ni karantin za ulazak jeste – Albanija.
Većina turističkih agencija u ponudi nema Albaniju, stoga jedan od mogućih načina jeste u sopstvenoj režiji.
Pretragom cena smeštaja na popularnim sajtovima nailazi se na pristupačne cene. Noćenje za dvoje u popularnom letovalištu Saranda možete da nađete po ceni od 40 evra, a daljom pretragom nailazi se i na ponude sa doručkom po približnoj ceni.
Bugarska
Što se Bugarske tiče dozvolljen je ulazak uz test.
Kako Bugarska nije ni za vreme letnje sezone skupa, u septembru su cene više nego pristupačne.
Na prvom mestu se preporučuju, zbog provoda, Nesebar, Sunčev Breg i Zlatni Pjasci. Izbegavajte manja letovališta jer tamo kada zahladi osim sedenja u sobi nema previše sadržaja.
Tunis ukoliko se otvore granice
Postoje najave da će granice Tunisa biti otvorene.
Septembar je odličan mesec za kupanje i sunčanje u Tunisu. I naravno, manjak gužve na plažama je još jedan plus.
Tunis možete uzeti u razmatranje ako želite na more, čak i u oktobru.