Advokati: Kasacioni sud brani interese poslovno-bankarskih centara moći
Advokatska komora Srbije (AKS) ocenila je da se danas objavljenim pravnim stavovima Građanskog odeljenja Vrhovnog kasacionog suda o dozvoljenosti bankama da ugovaraju troškove kredita, „direktno narušava pravna sigurnost građana i menja dosadašnja sudska praksa“.
Iz AKS su upozorili da doneti pravni stavovi predstavljaju „poslednji u nizu pokušaja da se u pravni sistem Srbije uvedu rešenja koja pogoduju bankarskom sektoru, a na štetu građana“.
„Nakon što je advokatura, u dva navrata, uspela da odbrani prava građana prilikom pokušaja donošenja nacrta izmena i dopuna Zakona o parničnom postupku, a naročito da se preko zakonodavne vlasti autentičnim tumačenjima utiče na konkretne sudske postupke koje naši građani vode protiv banaka, sada se pribegava ostvarenju istog cilja preko najviše sudske instance“, piše u saopštenju.
Ocenjuje se da dopuna stava o dozvoljenosti ugovaranja troškova kredita, bez obaveze banaka da posebno dokazuje strukturu troškova, dovodi do povlašćenog položaja banaka u odnosu na ostale privredne subjekte, a na štetu građana.
„Ovakvim postupanjem se najviša sudska instanca u Srbiji stavila na stranu ekonomskih interesa poslovno-bankarskih centara moći“, ocenili su iz AKS i dodali da „sumnjaju“ u nezavisno postupanje Vrhovnog kasacionog suda u konkretnom slučaju.
Advokatska komora Srbije pozvala je Vrhovni kasacioni sud da „bez odlaganja“ započne razgovore sa predstavnicima advokature u cilju utvrđivanja „najboljeg rešenja u interesu građana“.
Da li će građani morati bankama da vraćaju novac dobijen na sudu?
Izgleda da je pitanje naplate troškova obrade kredita i premije osiguranja kredita kod NKOSK okončano jučerašnjim odlukama Vrhovnog kasacionog suda.
Otvara se pitanje šta će sada biti sa svim onim pravosnažnim presudama u kojima su klijenti već naplatili novac od banaka. Advokat Nemanja Injac ističe da je prvo pokušano promenom Zakona o parničnom postupku, pa onda donođenjem autentičnog tumačenja zakona i treći pokušaj je stav VKS.
“Prema dosadašnjem stavu VKS sudije su tražile od banaka da dokažu da su postojali troškovi obrade kredita. Sada se to više ne traži, već je dovoljno da se da iznos u procentualnom iznosu. Sada svi postupci za koje smo mislili da su okončani, ali za koje su banke tražile revizije, u stvari nisu okončani. Građani će morati da vrate novac koji su dobili od banaka i još da plate advokate banaka u sporovima”, smatra Injac.
Advokatska komora juče je objavila saopštenje u kome je izrazila protivljenje pravnom stavu VKS i pozvala ovu instituciju da razgovara sa predstavnicima advokature „kako bismo sprečili nesagledive posledice koje
mogu nastatu u funkcionisanju pravosuđa i pravnog Sistema u Republici Srbiji“.
A što vi advokati ne plaćate porez državi kao i svi,zašto nemate fiskalne račune
Doco, zato sto bi onda morala da platis i drzavi porez, pa bi ti bilo skuplje.
Svaka čast advokatima,uz njihovu pomoć,za jedan dan zaradim minimalac
Bravo ta kasacioni sud
Treba preispitati dostojnost članova Građanskog odeljenja VKS na osnovu čl.4 st.4 Pravilnika o kriterijumima i merililima za ocenu ….dostojnosti biti sudija.