Aerodrom u Lađevcima zaboravljen?
Priča o pretvaranju aerodroma u Lađevcima i u civilni aerodrom, počela je još 2001. godine. Ta tema naročito bi se aktuelizovala tokom izborne kampanje, ali kako to biva kod nas, posle izbora sva ta obećanja ostanu mrtvo slovo na papiru. Iako je Morava dobila aerodromsku zgradu, civilni avioni još uvek ne sleću, a u javnosti se stekao utisak da za njegovu dalju izgradnju država nije zainteresovana jer ne želi da ugrozi poslovanje Er Srbije.
– Iz sredstava Nacionalanog investicionog plana, pored pristanišne zgrade, izgrađen je termoenergetski blok, trafo stanica, kotlarnica, parking i pristupne saobraćajnice koje su spojene sa već postojećim putem. Urađena je dogradnja sistema za vodosnabdevanje i ostali infrastrukturni radovi u iznosu od 170 miliona dinara (1.521.000 evra). Celokupan projekat mešovitog vojno-civilnog aerodroma Morava košta do25 miliona evra. Prva faza civilnog dela dosegla je 3C kategoriju aerodroma. Ova kategorija podrazumeva opsluživanje regionalnih aviona koji su definisani kao letelice raspona krila do 36 metara, širine glavnog stajnog trapa do devet metara i razdaljine između točkova glavnog stajnog trapa i nosnih do 18 metara. Platforma koja je do sada izgrađena i postojeća pista sa rulnicama dovoljni su za operacije ove vrste putničkih vazduhoplova. Druga faza predviđa podizanje kategorije aerodroma na kategoriju 4E. Ona svojim propisanim standardima predstavlja minimum za opsluživanje srednjeprugaških uskotrupnih vazduhoplova iz Boing 737 ili Erbas A320 familije. Ključno za ispunjavanje ove kategorije je i planirano produženje poletno-sletne staze za 300 metara i njeno proširenje za 15 metara. Turska je htela da za ovu namenu uplati 10 miliona evra, ali uz uslov da njihovi izvođači rade na izgradnji. Međutim, naša Vlada je to odbila, kaže naš izvor u Lađevcima.
Lokalna samouprava u Kraljevu poslednjih meseci počela je pregovore sa Ministarstvom saobraćaja oko rešavanja sudbine Aerodroma Morava i njegovog stavljanja u punu funkciju, jer je to, kako kažu, preduslov za nove investicije.
Gradonačelnik Kraljeva Tomislav Ilić, rekao je za naš sajt da će tim povodom sledeće sedmice U Kraljevo doći Zorana Mihajlović, a posetiće i Aerodrom Morava.
Pomoćnik gradonačelnika Milan Bojović rekao je za Ozonpress da će prilikom posete Kraljevu sledeće sedmice pokrenuti pitanje Aerodroma Lađevci, ističući da će se Čačak daleko više ubuduće angažovati oko ovog pitanja.
– To je preduslov za nove investicije. Uslov svih uslova za njihov dolazak je brz transport rob. Dosta je već urađeno i vreme je da vidimo šta je još potrebno da se uradi da počnu da sleću avioni, kaže Bojović.
O značaju Aerodroma Morava do sada se nebrojeno puta govorilo. U njegovom okruženju živi 750.000 stanovnika, dok širi region u kojem se nalaze veći industrijski i turistički centri naseljuje oko 2 miliona ljudi. Aerodrom se nalazi na 13.5 kilometra od centra grada Kraljeva, a od Čačka 30 km.
Civilni kompleks lociran je na severozapadnom delu aerodroma i povezan je Ibarskom magistralom postojećim pristupnim putem u dužini od 1.3 kilometara.
AERODROM PONIKVE SE RAZVIJA
Sa druge strane, aerodrom Ponikve kod Užica, ovih dana dobio je vrednu opremu od Direktorata civilnog vazduhoplovstva koji je donirao 8,8 miliona dinara za podizanje nivoa bezbednosti,dok je aerodrom Nikola Tesla Ponikvama donirao jedno motorno vozilo i telekomunikacionu opremu.
Direktorka Direktorata civilnog vazduhoplovstva Mirjana Čizmarov istakla je da su se po prvi put stekli uslovi da Direktorat iz sredstava od putničke i robne naknade pomogne aerodromima u Srbiji.
“Konkurs za ova sreddstva biće raspisan tokom godine i aerodromi mogu za njih konkurisati sa svojim projetima.Aerodrom Ponikve je u decembru kroz Ugovor o donaciji dobio 8,8 miliona dinara za ispitivanje nosivosti piste,obuku osoblja i postavljanje ograde na aerodromu”,rekla je Čizmarov novinarima posle sastanka.
V.d. direktora aerodroma Nikola Tesla Saša Vlaisavljević naglasio je da je u trenutku kada ovaj aerodrom beleži rekordne rezultate ,njihova obaveza i dužnost da pomognu ostalim aerodromima u Srbiji.
“Mi smo pre dva meseca donirali aerodromu Ponikve kompjutersku opremu,a danas jedno vozilo i telekomunikacionu opremu.Za najdalje 2 meseca doniraćemo im i 4 kilometra ograde.To je tek početak naše saradnje”,istakao je Vlaisavljević.
Срамота!
Још један велики доказ да нам други нису крви, већ наш пословични немар, недговорност и јавашлук.
Лоши смо.
Sve sto nije direktno vezano za Beograd,nasoj vladi nije u interesu,jer nasa vlada je samo imenom vlada Srbije a funkcijom je vlada Beograda i okoline.
Srbija nije samo Beograd, kao što ni Beograd nije Srbija.
Beogradizacija je uništila ovu državu još pre nekoliko decenija. Umesto da se država ravnomerno razvija, sve se ulaže u Beograd dok gradovi iz unutrašnjosti jednostavno trunu dok skroz ne propadnu.
Sve je to lepo, i jesam za to da ovaj Aerodrom zazivi.
Samo jedna opaska na ovaj klip, Cacak 117000, Kraljevo 107000, Kragujevac 165000, i Cacak nije opstina, vec grad, znam komsije da volite da se predstavite kao veci i sa vise stanovnika od nas, ovo su zvanicni podaci sa popisa, hvala.
Pozdrav iz Azerbejdzana, od Boke, Ivana i Irine.
Svi za Aerodrom, da putujemo iz nase Sumadije a ne sa Nikole Tesle.
Stoka radi beograd se gradi