Auto-put do Požege tek krajem godine
Auto-put „Miloš Veliki“ trebalo bi do kraja godine da bude produžen za novih dvadesetak kilometara. Najzahtevniji objekti na deonici od Pakovraća do Požege su tuneli Laz i Munjino brdo. Iz Ministarstva saobraćaja i infrastrukture očekuju tokom ove godine završetak radova na ukupno 83 kilometra auto-puteva.
U nastavku auto-puta „Miloš Veliki“, od Pakovraća do Požege na deonici od 20 kilometara, grade se tuneli, mostovi i nasipi, a nepristupačan teren i nepredvidiva priroda diktiraju dinamiku.
Posle probijanja za sada najdužeg tunela u Srbiji, intenzivirani su radovi.
U tunelu Laz već je asfaltirano oko dva i po kilometra.
Nikola Miljković iz Javnog preduzeća „Putevi Srbije“ navodi da su u obe cevi tunela završeni glavni građevinski radovi, što znači da se prelazi u drugu fazu koja predstavlja elektromašinsko opremanje tunela.
– Trenutno imamo oko 70 radnika, što naših, što podizvođača koji rade pre svega na finim radovima, kaže Miljković.
U obe tunelske cevi je postavljeno 147.995 metara nosača kablova ili 82 odsto, objašnjava Vladimir Petrović, rukovodilac službe nadzora radova u tunelu Laz.
– Ti nosači su postavljeni u kaloti, odnosno u svodu tunela i u horizontalnim kablovskim kanalima, objašnjava Petrović.
Od tunela Laz u narednih gotovo osam kilometara gradi se 12 mostova i tri nadvožnjaka i stiže se do tunela Munjino brdo.
Do probijanja Munjinog brda ostalo je još otprilike 900 metara – uprkos predviđanjima, radovi su usporeni.
Gradnja tunela po novoj austrijskoj metodi
Nikola Miljković iz „Puteva Srbije“ navodi da je tri stotine metara od početka tunela postavljena oplata za sekundarnu oblogu, a u ostatku tunela se rade drugi radovi.
– Znamo da smo malo u zakašnjenju, probali smo da uvedemo radove koji mogu paralelno da se rade u svrhu ubrzanja. Moramo da poštujemo neke rokove i stvarno se trudimo, kaže Miljković.
Tunel Laz dug je 2.843 metra, a Munjino brdo stotinak metara manje.
Oba tunela se grade po novoj austrijskoj metodi.
Kao probleme izvođač izdvaja rešavanje imovinskopravnih odnosa, konfiguraciju terena i podzemne vode. Pored mašinskog iskopavanja, moralo je da se buši i miniranjem. Gradnja deonice je počela 2019. a radove izvodi kineska kompanija – rok od 36 meseci uveliko je premašen.
Nikola Miljković navodi da se saradnja sa Kinezima izdvaja u odnosu na sve ostale poslodavce.
– Kineski izvođači su programirani na rad i njihova parola je da nema odustajanja, ističe sagovornik iz „Puteva Srbije“.
Od probijanja tunela Munjino brdo i završetka radova na objektima, zavisi i otvaranje deonice kojom bi se od Čačka do Požege putovalo petnaestak minuta.
Tuneli Laz i Munjino brdo na Koridoru 11, osim što su identični po metodi izgradnje, ali i po dužini, ono što je karakteristično za oba tunela jeste da će imati 11 veza između obe tunelske cevi, po dve velike za kamione i automobile u slučaju nezgode i devet pešačkih.
Pa sad zavisi šta oni smatraju završenim. Vučić je pre nekoliko godina otvarao deonicu Preljina – Pakovraća, a oni još nisu ni petlju u Pakovraću završili.
Koje godine ?Ove neće sigurno tako su rekli i prošle godine 😁🙃
Aha, evo ga sad će. On je završen pre 5 godina, samo mi ne znamo
ko ovde placa penale zbog probijanja rokova.kineske zatvorenike prognati sa ovih prostora.od preljine do pakovraca 10km gradi se 4,5godine.nasi prijatelji kinezi,izvlace bakar,zlato,oni daju kredite,oni rade sta hoce a srpskog inzenjera u boru sutiraju nogom u dupe i drzava nista.stranke peru pare sa najvecim svetskim cenama po km.vise stete naprave nedorasli projektanti,izvodaci pogotovu politicari nego sto vredi auto put.nadzora nema,a ovaj autoput vec je otvarao av jos u decembru 2022godine.
Vlast stvara lažnu sliku blagostanja u društvu a pozadina svega je krađa novca.