Auto-putem od Obrenovca do Čačka tek za godinu dana!
Otvaranje auto-puta od Obrenovca do Ljiga, dužine oko 60 kilometra, koji je trebalo da bude pušten u saobraćaj do kraja novembra – kasniće oko godinu dana. Do odlaganja će doći zbog afere oko ugrađivanja gline u asfalt na parčetu puta od Uba do Lajkovca, procenjuju u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Situaciju dodatno komplikuje i to što je već izvesno da do kraja novembra neće biti završene ni deonice Obrenovac–Ub i Lajkovac–Ljig.
Kako saznajemo, radovi na ove dve lokacije na kojima su angažovani Kinezi su pri kraju, ali je već izvesno da neće biti gotovi u predviđenom roku, odnosno do kraja novembra.
– Radi se punim tempom i ako ih posluži vreme mogli bi da završe do kraja godine. To čak i nije sporno, ali je problem što će „ispravljanje” grešaka na delu puta od Uba do Lajkovca moći realno da počne tek na proleće. Tako ćemo, praktično, imati završene dve velike deonice ali kompletan put, od Obrenovca do Ljiga, neće moći da bude „pušten” u saobraćaj – kažu u ministarstvu.
Ministarka Zorana Mihajlović je pre dva dana rekla da se i na „kineskim deonicama” dešavalo da se ugradi neadekvatan materijal, ali se odmah reagovalo i rušeni su nasipi na tim deonicama. „Država će na svaku novu deonicu obezbediti dodatnu vrstu nadzora da nam se slučajno u budućnosti slične stvari ne bi desile”, poručila je Mihajlovićeva.
Podsećamo, oko 4,5 kilometara deonica auto-puta na Koridoru 11 od Uba do Lajkovca, čija je ukupna dužina 12,5 kilometara, moraće ponovo da se radi, što će državni budžet koštati po sadašnjim procenama najmanje 1,07 milijardi dinara. Saobraćajni institut CIP je nedavno na osnovu izveštaja „Puteva Srbije” uradio analizu dela te deonice koja je pokazala da je u osnovu auto-puta umesto čvrstog materijala ugrađivana glina. Ministarstvo saobraćaja zbog toga je podnelo krivičnu prijavu Tužilaštvu za organizovani kriminal protiv 14 odgovornih osoba. Među njima su odgovorni iz tadašnjeg ministarstva saobraćaja između ostalih i bivši ministar Milutin Mrkonjić kao i direktori preduzeća PZP „Beograd”, „Planum” i „Putevi Užice”, sa kojima je zaključen ugovor o gradnji. Krivične prijave su podnete i protiv organa nadzora iz Instituta za puteve, „Koridora Srbije” i Saobraćajnog instituta CIP.
U elaboratu CIP-a predloženo je da se skinu delovi kolovoza. Međutim, nadležni strahuju da je šteta mnogo veća i da je sve izvesnije da će morati iznova da se radi svih 12,5 kilometara na ovoj deonici. Prema nezvaničnim informacijama, verovatno će biti rađena i nova analiza stvarnog stanja na toj deonici, ali ovoga puta će konačan izveštaj sačiniti neka nezavisna firma.
– Problem je što je put pukao bez ikakvog pritiska, na njemu nema saobraćaja. Ako je CIP, koji je bio nadležan da se sve to spreči, izašao sa takvom analizom, strahujemo da je realno stanje još gore. Sumnjamo da će morati kompletno da se radi ceo taj potez – navodi sagovornik „Politike” iz Ministarstva saobraćaja.
Podsetimo, ova deonica nikada i nije puštena u saobraćaj budući da ide iz njive u njivu. Da bi se koristila neophodno je da bude završen deo Koridora 11 između Obrenovca i Uba i između Lajkovca i Ljiga. Ona je prva sagrađena zato što je na tom delu trase bila većim delom završena eksproprijacija.
Oko ovog slučaja svakodnevno isplivavaju nove informacije. Najnovija je da su čak tri državne ustanove nadzirale radove na deonici Ub–Lajkovac ali nijedna nije registrovala propuste. Kontrola je najpre bila poverena Institutu za puteve i CIP-u. Vrednost ugovora za nadzor bila je 91,94 miliona dinara.
Po isteku ugovora taj posao preuzimaju „Koridori Srbije”. Za stručni nadzor ova firma bila je angažovana od 31. 3. 2013. do 30. 11. 2015. Međutim, na gradilištu tokom prva tri meseca 2013. nije bilo nikakve kontrole. U krivičnoj prijavi navodi se da se Milutin Mrkonjić tereti za zloupotrebu službenog položaja jer u budžetu nije obezbeđen novac za angažovanje firme koja bi radila stručni nadzor. Prema nezvaničnim informacijama, nadležni sumnjaju da je upravo u tom periodu, spregom izvođača radova i ovlašćene laboratorije, glina ugrađena u asfalt.
Ministarka Mihajlović je izjavila da, posle svega, neko mora da snosi odgovornost za javašluk i to što će sada ogroman novac biti utrošen za popravku ove deonice auto-puta čija je izgradnja koštala oko 70 miliona evra. Milutina Mrkonjić već se izjasnio da nije odgovoran za eventualne propuste, da je kao ministar bio odgovoran za strateške odluke ali da „ministarstvo ne gradi, već nadzire, a grade preduzeća”.
Trebalo bi podsetiti da je upravo ministarstvo na čijem je čelu bio Mrkonjić i raspisalo tender i u ovom slučaju se pojavilo kao investitor.
Uostalom i ministarka Mihajlović je pre dva dana rekla da je potpisnik celog posla na deonici Ub–Lajkovac je bilo Ministarstvo građevine i bivši ministar Mrkonjić.
Politika