Autoprevoz teško dolazi do vozača
„Autoprevoz“ Čačak trenutno zapošljava 230 vozača, a do novih teško dolazi. Pamti vremena kada je u rezervi bilo i do njih 20. Visina zarade ih najčešće odvraća, mada se prevoznici žale i na veći problem.
„Ono što je sada promenjeno jeste da zbog nedostatka dozvola mnogi naši trasporteri otvaraju firme u Sloveniji i onda stvaraju ogroman sifon za vozače, odnosno za odlazak vozača i plašim se da će ta pojava u narednom periodu biti sve više izražena“, objašnjava direktor „Autoprevoza“ Čačak Aleksandar Petronijević.
To bi sprečila, kažu autobuski prevoznici, promena zakona.
„Zakon kaže da vozač za polaganje D kategorije mora dve godine imati C kategoriju. Zakonodavstva EU su odavno izbacila tu klauzulu, naše zakonodavstvo još uvek drži te dve godine što nam ometa da direktno pristupimo birou nezaposlenih i da im ponudimo stipendiranja i brzi priliv novih vozača“, kaže Petronijević.
Da do njih teško dolaze kažu i privatni prevoznici.
„Imamo problema oko raznih direktiva i kojekakvim ispunjavanjem uslova za vozače po novom zakonu sleduje SPS, odnosno profesionalna osposobljenost vozača i to će da košta vozače, bićemo u još većem problemu. Firme koje ne budu mogle da nađu nove vozače moraće da rasprodaju vozni park a to je problem za Srbiju, najveći devizni priliv je iz međunarodnog transporta robe i putnika“, napominje kaže predsednik Udruženja prevoznika MDT-sistem Ljubinko Zlatić.
Potražnja je velika, potvrđuju i u NSZ. Prošle godine do posla su najbrže dolazili vozači autobusa i teretnjaka.
„U prošloj godini je bilo oko 2.600 prijavljenih potreba za zapošljavanjem od strane poslodavaca i gotovo svi su i zaposleni. Ono što poslodavcima može da smeta odnosno da bude problem prilikom zapošljavanja jeste da radnici ne poseduju neke dodatne veštine. Prema našim saznanjima, to je najčešće nepoznavanje nijednog stranog jezika posebno kada su u pitanju međunarodne ture“, ističu iz NSZ.
Srpski vozači posao traže i lako ga dobijaju u Sloveniji, Hrvatskoj, Nemačkoj i skandinavskim zemljama. Tamo zarađuju tri puta više od prosečne plate vozača autobusa u Srbiji koja je do 60.000 dinara.
Nije ni cudo sto nena zainteresovanih za konkurs u Autoprevoz-u i sto vozaci napustaju taj posao. Za 25 ili 30 hiljada dinara plate ne moze da se prehrani prosecna cetvoroclana porodica a kamoli da se deca skoluju od tog novca, pogotovo ako supruge tih vozaca nisu zaposlene. U zemlji Srbiji ne moze nikako prosecna plata vozaca autobusa biti 60 hiljada dinara, to je dezinformacija. Ni kod privatnika. Uzmimo u obzir da je to prosek plate lekara opste prakse, nazalost! Raspitajte se malo bolje.
Moze da bude 60 000 din u Beogradu, oni su zasebna drzava.Za iste poslve imaju 2-3 vece plate nego u unutrasnjosti.
Овде бре недостаје народ.
Profesionalni vozac.Pozdrav svima .Moj savet za mlade je sto dalje od volana u Srbiji, pogotovu od slatkirecivih prvoznika koji nude stipendiranje pa da vas zarobe sa platom od 30000 i jos ce da vam daju neku krscinu da vozite (sa sto neispravnosti, prljavu …) Autoprevozu cestitam sto se tice radnog vremena Cacanskih vozaca ali plate su mnogo male. Slatkorecivi su i ovi na televiziji prosto pomoslimo da smo u Norveskoj 8] Za platu od 60000 vozac u Srbiji provede 30/dana po 16 casova u medjugradskom saobracaju u lokalu je to nemoguca misija, a tih 60000 ce da primi 20000 na racun 4000 na ruke. Jad i beda , imace vozaca i vise nego sto treba kad povecate plate i standard prevoza a naravno i pokrenuti pitanje BONTONA putnika i vozaca u autobus , a ne stani ovde stani onde i izvadi vruc burek kako udje u bus ilu pojaca do kraja slusalice , vodeci se parolom kupio sam kartu mogu sve cak i da demiliram bus.Puno pozdrava
Svaka rec je tacna. Ali glavna stvar je plata. Umesto da povecaju plate i tako privuku vozace, oni bi da im neko radi za 25000. Covek ne bi trebalo da ustane iz kreveta za 25000, ali nas narod mora da pristane na sv, pa cak i da bude placen bedno.
Као (релативно млади) дипломирани економиста, радим за дупло мању нето зараду од наводно просечне за возаче аутобуса, па ту причу да су просечне плате возачима до 60.000,00 могу само да протуре кроз мозак некоме ко има коефицијент интелигенције једнак собној температури. Кад господа повећа плате возачима, биће и оних који су заинтересовани да раде. То је проста математика. Другачије не може.
Koji prevaranti,u Srbiji je prosek 60.000 ali za dva meseca…
Vozaca ima koliko hoces !
Podignite sad kamen
Plati pa se klati
Pozdrav kolegama
Gas patos
Jos ako umemo u obzir da autobus na liniji Avenija – Obrez se ne pojavljuje uhutru u 06:20 koji je po redovnom redu voznje. I kada izrevoltirani putnici napadaju vozaca zbog nedolaska istog. Radnici trpe razne stvari za mnogo male pare , ako uzmemo u obzir da samim tim sto drzi volan i upravlja autobusom za male pare . Da li bi ste vi bili odgovorni ceo dan za zivote putnika , za naplatu karata i red voznje za minimalac . Jos ako nas grad daje subvencije ? Neko je ovde lud : Radnici,Putnici ili neko treci ???
Finansirajte polaganje za sada C i D POVECAJTE PLATE i vezite radnike za odredjen period da ostanu u firmi !! Lako je to da se proveri da li neko hoce da radi ili ne ~!? Nego SVI poslodavci hoce da dobiju jeftinu radnu snagu sto jeftinije da prodjui a usput da zarade za gazdu Prolazi to vreme gospodo „GAZDE“ !!?
јел тражите возаче јал кондукторе.
Plata vozača autobusa u Čačku je 37000 u proseku
Plata vozača autobusa u Čačku tj.u autoprevozu je 37000 u proseku
Pa jeste plata 60000 dinara bila za mesec dana, jednu uplatili 30. decembra, a drugu 26. januara, pa „statistički“ to mu dođe 60000 za 30 dana 🙂
Platite autobus 300.000 evra ili više, on troši 25-30 litara na 100 kilometara, a ovamo ispada da je najveći trošak plata vozača.
Doduše, i država je tu poprilično kriva. Ili bi trebala prevozničkim firmama da omogući kupovinu goriva bez akciza ili bar bez poreza, ali da se zaposlenima povećaju plate.
Međutim, našoj državi je lakše da održava „ekonomsku stabilnost“ (tj. stabilan kurs dinara, a ekonomija propada iz godine u godinu) kada je sve maksimalno oporezovano, a doprinosi za plate takvi da država uzima oko 38% (otprilike od 1 din. bruto plate ostane vam 62 pare ili tako nešto; ima zemalja u EU koje imaju i veće poreze, ali imaju bolje puteve, zdravstvo i sl., i porez je progresivan, plus zavisi i od toga koliko dece imate, itd.).
Tako se lakše kontroliše uvoz, tj. trgovinski deficit sa inostranstvom.
Zamislite da se plate udvostruče – koliko bi skočila prodaja polovnih automobila iz uvoza, bele tehnike, uplata za letovanje u inostranstvu?
Država bi za manje od pola godine bankrotirala.
Sa druge strane, nemamo visokotehnološke proizvode čijim bi izvozom mogli da pokrijemo povećanje uvoza, tako da je „ekonomskim stručnjacima“ najlakše ovako održavati spoljnotrgovinski deficit pod kontrolom.
Posto sam vozac autobusa svaki komentar je suvisan veci platu ima cistacica valjda da nepolomi metlu