BG na vodi izgubio 2,8 miliona evra, Galerija u minusu 11,5, Kula 3,5 miliona €
Kompanija Beograd na vodi je u prošloj godini iskazala neto gubitak od oko 2,8 miliona evra, piše Danas. Nakon dve godine pozitivnog poslovanja ova kompanija koja je 68 odsto u vlansištvu firme Belgrade waterfront iz Abu Dabija i 32 odsto u vlasništvu Republike Srbije, ponovo se vratila u minus.
Pored toga i dva preduzeća namenski otvorena za gradnju dve zgrade, BW Kula i BW Galerija, takođe su zabeležile gubitak. Galerija je bila u minusu 11,5 miliona evra, a Kula 3,5 miliona. Doduše, to je očekivano s obzirom da je Galerija otvorena tek ove godine, a kula se još gradi, piše Danas.
Gubitak od 2,8 miliona evra ipak nije pravi pokazatelj stanja s obzirom da se u građevinarstvu prihodi od prodaje knjiže tek kada se objekat preda kupcu. Kapara koju kupci plaćaju se knjiži kao primljeni avansi. Na kraju prošle godine na računu Beograda na vodi stajalo je blizu 15 milijardi dinara ili 127 miliona evra. Kada će se oni pretvoriti u prihode kompanije zavisi od toga kada će kaparisani stanovi biti završeni.
U svakom slučaju prošle godine Beograd na vodi je zabeležio i skoro tri puta manje prihode nego prethodne dve godine, od svega 3,8 milijarde dinara ili oko 32 miliona evra. Pretprošle godine to je iznosilo više od 90 miliona evra.
I mada za državu kao suvlasnika kompanije Beograd na vodi ni posle sedam godina od osnivanja nema konkretnih prihoda, osim posredno preko PDV-a, poreza na imovinu prodatih stanova i ostalih naknada, pošto se dobit stalno ulaže u dalju gradnju, novac ipak nalazi put ka UAE.
Do kraja ove godine dospeva na naplatu zajam osnivača iz Abu Dabija od 25 miliona evra, a pored toga Beograd na vodi ima prema njemu i obavezu od 3,7 miliona evra. Pored toga kompanija redovno isplaćuje usluge razvoja projekta firmi Eagle hills iz Abu Dabija. Prošle godine je plaćeno 4,7 miliona evra, a pretprošle 2,5 miliona. U bilansu Beograda na vodi se vodi obaveza prema ovoj firmi od 13,8 miliona evra.
Arhitekta Mahmud Bušatlija ističe da je nezahvalno podvlačiti neku računicu kada projekat još nije završen i komercijalizovan.
“Prolazni bilans u jednoj godini ne mora ništa da znači. Ako su u prošloj godini iskazani gubici, to ne znači i gubitak na kraju projekta. Možda je neka zgrada završena, a nije prodata. U ovom poslu uvek postoji vremenska zadrška jer se prvo ulaže u gradnju i opremanje, a tek onda se naplaćuje od prodaje”, napominje on.
Ljudi, koga bole guza za Bg na vodi. Burzurjsko njesra, obican narod gleda da nadje pristojan posao i da prezivi. Ko ima visak para, nece potrositi tu, nego ide da vidi sveta malo.
Lepo je to uradjeno sve to ok, ali koga briga za to. Ali morali su nesto narodu u Beogradu da ponude novo, ovo je bilo jedino.
Auto- put do CG bolje da su uradili do kraja nego sto se gubi vreme sa BG na Vodi.
Брате, баш зато што смо сведени на пуко преживљавање морамо да знамо и због чега, па су губици „пројекта“ БГ на води директан разлог који је важно истаћи. Поздрав из Сремских Карловаца где нас трују хрватском цигланом и мађарским нафтним депоима. И да, Рио Тинто марш из Србије. Велики поздрав за слободни Озон!
Naslov bombast a tekst sasvim drugačiji. Što bi rekli, spolja gladac a unutra jadac. Nije ovaj Ozon ništa bolji od Pinka samo ima drugog gazdu.
Moram priznati da dugo nisam bio u obilasku Beograda na H2O, sa prijateljima smo u dogovoru da u UniRent-u iznajmio auto i obidjemo to “gradjevinsko cudo“.
Sa tom gradnjom smo izgubili prelep pogled sa N Bgd na stari grad koji je imao dusu …. trebalo je samo srediti fasade
odma u stecaj ko fabrika reznog.pisam vam se i na bg na vodi i na autoput,obican gradanin nema za hranu i lekove,sve ste mu oteli da bi lagodno ziveli od provizije i drzavne imovine koju ste kao banditi pokrali za dz.(dzabe)i uknjizili u vase vlasnistvo. smrdi zemlja gde dodete i kuda prodete.j’bo vas onaj ko vas takve napravio.