Bili na obuci i dobili posao
Od sedmoro mladih koji su prošli šestonedeljnu praksu u čačanskim preduzećima metaloprerađivačkog sektora, njih troje je dobilo posao. To je rezultat projekta koji je Razvojni biznis centar Kragujevac realizovao tokom ove godine u saradnji sa Gradom Čačkom, Kancelarijom za mlade (KZM), filijalom Nacionalne službe za zapošljavanje, Mašinsko saobraćajnom školom i šest privatnih firmi. Tim povodom u Čačku je održana završna konferencija na kojoj su predstavljeni rezultati tog projekta.
Dragana Spasojević jedna je od mladih koji su prošli teorijsku i praktičnu obuku iz metalo-prerađivačkog sektora u okviru projekta Razvojnog biznis centra Kragujevac i ona je uspela da u kompaniji „9. septembar“ dobije posao. Bila je deo stručne obuke koju je organizovala KZM.
-Videla sam na internetu da Kancelarija za mlade traži mašince sa ili bez radnog iskustva za obuku mladih mašinaca od 18 do 30 godina. Prijavila sam se, prošla sam testove, obuku od sedam dana u školi. Bilo je u opticaju šest firmi, a mene su poslali u 9.septembar gde sam imala stručnu obuku od šest nedelja. Posle toga je bilo da li će nas ostaviti ili ne, međutim ja sam i dalje ostala da radim i nadam se da ću ostati, rekla nam je Dragana Spasojević, učesnica stručne prakse.
Program stručne obuke mladih nezaposlenih organozovan je u sklopu projekta naziva “Učešće omladinskog civilnog sektora u kreiranju politika za zapošljavanje mladih”, koji je finansirala švajcarska organizacija „Solidar Svis“ u okviru programa „Dostojanstven rad“. Od desetoro mladih koji su ušli u ovaj program troje je našlo posao.
-Od desetoro njih, sedmoro je pohađalo radnu praksu i dalje unapređivalo svoje radne veštine i znanja na radnom mestu. Dobra je vest da je njih troje, od tih sedmoro, dobilo posao i dalje uspešno rade u firmama u kojima su bili na praksi ili u nekoj drugoj firmi, kaže Marija Stojadinović iz RBC Kragujevac.
Mladi su imali obuku u šest privatnih firmi u Čačku: Progres inženjeringu, Uniprometu, Plazamteku, Mikronu, 9. Septembru i SZR Arsenijević.
-Savremeno tržište je takvo da traži jednog savremenog mladog čoveka koji je vičan d aradi nekoliko stvari, pre svega konkretno, svojim rukama. Ono što traži privreda su ta deficitarna proizvodna zanimanja koja nedostaju skoro svakom preduzeću. Zato mi pokušavamo da radimo sa mladim ljudima, da ih uputimo u ona zanimanja i realno stanje na tržištu rada kako bi se oni na vreme pripremili za ono što ih čeka, kaže Gorana Tanasković, šefica kancelarije RPK Kraljevo u Čačku.
U filijali NSZ u Čačku kažu da je od ukupno oko devet i po hiljada nezapsolenih na evidenciji, trećina mladih, a najviše onih sa trećim i četvrtim stepenom stručne spreme.
-Mladi završavaju Mašinsko-saobraćajnu školu, smer operater na CNC mašinama, mašinski tehničar, ali veliki broj njih i dalje nije zainteresovan da radi u tom sektoru. Govoreći o potrebama na našem lokalnom tržištu i dalje je velika potreba za licima iz metaloprerađivačkog sektora, operaterima na CNC mašinama, metalostrugari, metaloglodači, bravari, varioci, rekla nam je Ana Dojilović, načlenica Odeljenja za posredovanje u zapošljavanju filijale NSZ
I lokalna samouprava u Čačku podržava i finansira projekte i programe zapošlajvanja mladih, a jedan od trenutno najpopualrnijih jeste stručna praksa odnosno stručno osposobljavanje mladih kod poslodavca.