Borović: Bez doznaka dijaspore privreda bi bila u stagnaciji ili recesiji
Manipulacija činjenicama je konstanta ovog režima i zato bi stvari trebalo ogoliti do kraja. Posle decenije “istorijskih uspeha” ove vlasti, Srbija je u širem regionu po većini ekonomskih parametara uspešnija samo od Albanije, Severne Makedonije i BiH, kaže Borislav Borović predsednik Odbora Narodne stranke za privredu i finansije.
Rast bruto društvenog proizvoda (BDP) Srbije bi bio upitan da u njega nije ugrađena inflacija i naročito godišnji doprinos deviznih doznaka dijaspore i nikakve manipulacije to ne mogu promeniti.
Neto doprinos rastu BDP-a je dugoročno negativan i kad su novi krediti u pitanju. Reč je o bumerang efektu, koji kod vraćanja glavnica deluje u obrnutom smeru, „jede” BDP pojačan troškovima kamata.
“Narkomanski kreditni sindrom” i bumerang efekat će svoj danak uzeti u godinama pred nama. Isti efekat je i sa stranim subvencionisanim investicijama kada bi se računao njihov neto doprinos “očišćen” iznosima subvencija, drugih benefita i profita koje investitori izvlači iz Srbije.
Jedan od promotera manipulativne statistike, ministar finansija Siniša Mali je na predstavljanju programskih načela SNS-a rekao da je Srbija pod vlašću naprednjaka regionalni lider po rastu ekonomije i da će ove godine imati rast BDP-a veći od sedam odsto.
Istina je, međutim, da je Srbija u periodu od 2012. godine do 2020 godine imala veći kumulativni rast u Evropi samo od Hrvatske, a manji od svih država regiona i gotovo duplo manji rast u odnosu na rast privrede Srbije od 2001. godine do 2012. godine.
U istom stilu je i izjava Malog “da smo u Trezoru jutros imali 370 milijardi dinara”, čiji je cilj da ukaže da je državna kasa prepuna viškovima spremnim za ulaganja.
Da bi ova vest bila tačna, moralo je doći do zastoja u izvršenju obaveza prema budžetskim korisnicima, projektima predviđenim u budžetu i otplati kredita, ili je reč o prilivu novih kredita.
-To je klasična manipulacija, jer je samo deficit budžeta za ovu godinu predviđen drugim rebalansom iznosio čak 483 milijarde dinara – kaže Borislav Borović predsednik Odbora Narodne stranke za privredu i finansije.
________________________________________________________________