Brana jalovišta u Majdanu jedna od najbezbednijih
Brana jalovišta u selu Majdan kod Gornjeg Milanovca je jedna od najbezbednijih u Srbiji, ali i šire i nema opasnosti od njenog pucanja, poručilo je danas rukovodstvo kompanije Kontango, koja je 2004. godine kupila rudnik i flotaciju na planini Rudnik.
Oni su zajedno sa rukovodstvom opštine Gornji Milanovac i jednim brojem odbornika obišli branu i jaloviše, kako bi ih uverili i pokazali da je objekat bezbedan.
Priču u vezi bezbednosti brane pokrenuo je na poslednjoj sednici Skupštine opštine odbornik Mile Živanović, koji kako kaže poslednjih 30 godina sluša priče da ova brana ugrožava ceo grad i da postoje određene kote dokle bi došli mulj i voda u slučaju njenog pucanja.
“Nisam stručan da procenim da li je bezbedno ili nije, saslušao sam ljude i njihove arhumente i normalno da pričaju na taj način da je bezbedno. Ne može se ništa drugo očekivati, ljudi ne bi radili ništa svesno, a da ne smatraju to bezbednim. Tu su organi koji treba da provere bezbednost ovih brana, ali svakako bi trebalo voditi računa i biti oprezan kod izdavanja dozvola za rad i ostalo”, naglasio je Živanović.
Smatra da su posebno problematične zemljane brane, posebno u svetu, jer moraju posebno da se održavaju, a u slučaju njihovog neodržavanja dolazi do pucanja.
Menadžer flotacije Milovan Nikolić, tvrdi da je jalovište potpuno obezbeđeno, a sigurnost brane više puta godišnje kontrolišu stručnjaci nadležnih državnih institucija.
“Ovde je maksimalna bezbednost i građani ne treba da imaju nikakve bojazni, jer je brana potpuno bezbedna”, poručio je Nikolić.
Brana flotacijskog jalovišta je projektovana za hiljadugodišnje vode i sposobna je da izdrži zemljotres od devet stepeni Rihterove skale.
“Godine 2014. smo imali izuzetno veliki priliv vode za kratko vreme i voda je došla do pola metra vrha bedema. Međutim, da je došlo do prelivanja voda bi prošla kroz cevi prečnika 1.000 milimetara koje su ukopane u zdravom delu terena i ne bi bilo bojazni. Kontrolisalo bi se ispuštanje vode iz brane i sačuvali bi Gornji Milanovac”, objasnio je Nikolić.
I direktor kompanije Kontango, Darko Vukobratović uverava da nema razloga za paniku, a pokretanje ove priče delom vezuje za predizbornu kampanju.
“Od privatizacije Rudnika 2004. godine, vodimo računa i o ovom objektu kao izuzetno značajnom ne samo za preduzeće već i za čovekovu okolinu, ali i za celo stanje celog Gornjeg Milanovca. Samo u poslednjih pet godina, u ovoja objekat smo investirali 35.000.000 dinara. Ne znam odakle je i zašto u ovom trenutku pokrenuto ovo pitanje, možda ime veze sa predizbornim kampanjama i dešavanjima, ali nema razloga za zabrinutos, a još manje za širenje panike ili bilo kakvih dezinformacija”, naglasio je Vukobratović.
U lokalnoj samoupravi kažu da im je u interesu da ovaj rudnik, koji zapošljava 500 ljudi, radi.
U preduzeću “Rudnik” mesečno se preradi čak 24.000 tona rude, a nakon mlevenja rude i izdvajanja metala u pogonu flotacije, ostatak se odlaže u jalovište.
Jezero površine 30 hektara koje decenijama prihvata jalovinu iz rudničke flotacije nalazi se u podnožju planine, odvojeno od reke i Ibarske magistrale visokom branom.
Hemijske supstance se jedine i talože, a voda se prečišćava i pušta u Rudnički potok.