Budućnost poljoprivrede
Posledice narušavanja ekološke ravnoteže nastale pod uticajem industrijske poljoprivrede, koja podrazumeva intenzivnu primenu agrohemikalija, sredstava teške mehanizacije i različitih oblika specijalizacije poljoprivredne proizvodnje su brojne i zahtevaju adaptaciju i uvođenje novih agrotehničkih i zootehničkih mera za različite pravce koji danas postoje u poljoprivredi.
– Industrijska poljoprivreda je najveći potrošač energije, vode i hranjivih materija iz zemljišta. Nedostatak energije i potreba za iznalaženjem drugih alternativnih izvora uticaće na formiranje novih pravaca unutar postojećih. Budućnost u poljoprivredi biće značajno vezana za razvoj biotehnologije u oplemenjivanju bilja i domaćih životinja i nanotehnologiji. Na osnovu dosadašnjih teoretskih, ali i praktičnih saznanja, mogu se navesti neke stvari koje će, uvereni smo, uticati na značajne promene u oblasti poljoprivrede. Pre svega, globalne klimatske promene imaće odraza i na teritoriji Srbije. Nedostatak energije, odnosno nafte, zahtevaće rešenja u preorijentaciji na druge izvore energije. Pored energije, značajno će biti čuvanje vodnih resursa s obzirom na veliku potrošnju u poljoprivredi. Evidentno je da će porast ljudske populacije imati velike potrebe za hranom koje će se, dobrim delom, zadovoljavati sa velikih površina pod genetski modifikovanim usevima. Veliki problemi se očekuju u smanjenju oraničnih površina po glavi stanovnika. Genetski modifikovani organizmi će biti sve više zastupljeni u konvencionalnoj poljoprivredi, jer će razvoj biotehničkih nauka, ali i nanotehnologija biti dominantan. Pored mnogih pozitivnih biće sve uočljivije, i to daleko brže, neke negativne strane ovakvog gajenja useva. Upravo ti problemi biće stalni razlog za popularizaciju svih ekoloških pravaca u poljoprivredi, odnosno njihovo divergiranje i širenje – predviđa Dušan Kovačević, redovni profesor Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu i autor studije “Savremeni koncepti održivog razvoja poljoprivrede”.
Ekološki pravci imaće sve veći značaj, naročito u razvijenijim zemljama sveta. Prioriteti zasnovani na održivom konceptu razvoja poljoprivrede moraju da budu usmereni na izgradnju politike i prakse na državnom i regionalnom nivou, s naglaskom na kvalitet i veću raznovrsnost sa kontinuiranom podrškom, demonstracijom agronomske i ekonomske fleksibilnosti, socijalne dobiti i približavanja seoskog i gradskog stanovništva, kao i na smanjivanju razlika između proizvođača i potrošača.
Projekat “Poljoprivreda, izvor hrane i zagađenja” sufinansiran je kroz javni konkurs od Ministarstva kulture i informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
___________________________________________________________________