Budžet prave a sami sebi ne veruju
Na tekućoj sednici Skupštine grada Čačka, koja je počela u petak 21. decembra, na dnevnom redu je i usvajanje budžeta Grada Čačka za 2019. godinu.
Odbornička grupa Dveri ocenila je nacrt budžeta za 2019. godinu kao neodgovoran, potrošaki, rasipnički i tajkunski. Tu ocenu potvrđuju tvrdnjom da korist od realizacije predloženog budžeta može da ima samo mala grupa vlasnika krupnog kapitala u Čačku, grupa koja koristi resurse grada za svoju ličnu korist, dok građani pri tome nemaju nikakvu korist ili interes.
Vladajući naprednjaci budžet za 2019. ocenjuju kao investicioni, razvojan i socijalno odgovoran dokument. Pa i više od toga.
O tome kakav će nam biti budžet grada u narednoj godini razgovarali smo sa Draganom Vučetićem, nekadašnjim predsednikom Saveta za budžet i finansije Skupštine grada Čačka.
* Kakav će nam biti budžet 2019. godine: investicioni, socijalni, razvojni, uravnoteženi…?
– Vidim da citirate izjavu gradonačelnika u svom pitanju, a kada čujemo takvu ocenu prvog čoveka grada, onda je to dovoljan znak da zaključimo da taj budžet nije ništa, da je obična papazjanija, jer budžet ne može da bude sve to istovremeno. Budžet za težište mora imati jednu od navedenih tema, ali nikako ne može biti i investicioni i socijalni. Ako kažemo da su osnovne funkcije gradskog budžeta ekonomska, politička i pravna, onda hajde da krenemo od zaključka da se ekonomska funkcija budžeta sadrži u preciznom i jasnom predviđanju i utvrđivanju javnih prihoda i rashoda i njihovom balansiranju. Kad pogledamo brojke iz nacrta budžeta videćemo da mnoge klasifikacije i aproprijacije prihoda i rashoda nisu jasne. One su takve da možemo samo da zaključimo da nacrt budžeta nema svoju ekonomsku funkciju. Pravna funkcija budžeta podrazumeva da on ima i kontrolnu funkciju Parlamenta, prilikom usvajanja, rebalansiranja, podnošenja periodičnih izveštaja o ostvarenju budžeta i td. Mi, na žalost, nemamo stabilan Parlament, što se vidi iz brojnih problema u održavanju kvoruma za rad, prelascima odbornika iz opozicije u vlast, stalnim odbijanjem amandmana opozicije čak i kada su vrlo kvalitetni. I na kraju ostaje nam politička funkcija budžeta, a iz predloženog nacrta vidimo da se odslikava politička organizacija lokalne vlasti i volja vladajuće stranke. To je osnovna nota ovog budžeta, ali na žalost i jedina njegova funkcija. Tako da budžet Grada Čačka za 2019. godinu jedino možemo nazvati političkim budžetom. On jedino zadovoljava političke potrebe vladajuće stranke gradu.
* Šta bi još mogli da izdvojimo kao nedostatak predloženog budžeta?
– To je svakako nedostatak mogućnosti da ga možemo nazvati i građanskim budžetom. On ne treba da bude pojednostavljen do verzije koja bi bila jasna svakom, pa i onom needukovanom građaninu, ali mora biti skrojen tako da svaki građanin može da razume na koji način i iz kojih izvora se budžet opuni i na koji način, za koje potrebe se troši i kakve će benefite i koristi građani i lokalna zajednica imati od toga. To je suština građanskog budžeta, da ga svi građani razumeju, a ne da mali broj ljudi ume da ga pročita i onda jedni građane ubeđuju da je budžet sjajan, a drugi da ništa ne valja. Priča da je postojala elektronska anketa u kojoj su se građani izjašnjavali kakav budžet treba da bude je čista farsa. Niti znamo koliko građana je učestvovalo u toj anketi, koja su bila pitanja i kakvi su bili odgovori. Tek kada se to javno dokumentuje možemo govoriti o tome da su se hiljade građana izjasnile, a ne da je par desetina partijskih poslušnika botovski popunila anketu.
* Kakva je struktura prihoda i rashoda u budžetu za narednu godinu?
– Prihodi su planirani u iznosu od 4 milijarde i 545 miliona dinara. Planirani fiskalni deficit je 371 milion. Ako to uporedimo sa ranijim godinama vidimo da fiskalni deficit ima trend uvećavanja. Prošle godine on je u planu bio 352,9 miliona dinara, a 2017. godine bio je 311,6 miliona dinara. Dakle svake godine vlast se hvali da štedi, da racionalizuje troškove, da odgovorno troši, a brojke govore suprotno. Vlast se svake godine sve više zadužuje.
* Da se bolje razumemo, fiskalni deficit znači da gradska vlast planira da više potroši nego što planira da će biti prihodi u budžetu?
– Upravo tako, vlast planira da troši više nego što ima. A odakle joj pare za tako nešto? Jedan izvor su planirana, a nepotrošena sredstva iz prethodne godine. A to sad već ukazuje na novi veliki problem koji Grad Čačak ima. To je dokaz da je lokalna vlast bila nesposobna da ono što je sama planirala u 2018. godini realizuje. Drugi veći deo fiskalnog deficita u iznosu od 234 miliona dinara vlast namerava da pokrije novim kreditnim zaduženjem Grada Čačka. To vam je oko dva miliona evra kredita.
* Šta je najveći trošak koji je planiran u budžetu?
– To su vam plate i ostali rashodi u budžetu u iznosu dve milijarde i 635,9 miliona dinara. To je 58,5 odsto od planiranih prihoda, što znači da više od polovine budžeta ide u direktnu potrošnju i ne pravi nikakvu novu vrednost. U 2018. godini za ovu potrošnju smo imali izdvojenih dve milijarde 357 miliona, a za sledeću godinu vlast planira 300 miliona više za istu stvar.
* Da se vratimo strukturi budžetskih prihoda?
– Najveći i najznačajniji izvor prihoda je porez na zarade. Kada uporedimo plan za 2019. godinu koji je milijardu i 732 miliona dinara u odnosu na plan prihoda od poreza na zarade koji je u ovoj godini bio milijardu i 798 miliona, mi vidimo da je u pitanju skoro ista cifra. To nije dobar podatak, jer nam govori da je plan za 2018. godinu bio loš, ili plan za 2019. godinu ima nedostataka. Ako je od 1. januara 2018. cena rada po radnom času 155,3 dinara, povećana u odnosu na 2017. godinu, samim tim i osnovica za oporezivanje se povećava. Znači i ako se zadrži isti broj zaposlenih, makar za 4-5 odsto mora da se poveća prihod od poreza na zarade. Lokalna vlast je obećala otvaranje najmanje 1.000 novih radnih mesta u 2019. godini. U planu prihoda od poreza na zarade tih 1.000 novih radnih mesta nema.
* Pa samo za nemačkog investitora kome su Grad Čačak i država Srbija obilato finansijski pomogli najavljeno je da će zaposliti hiljadu ljudi.
– Eto, ako bi samo taj nemački investitor zaposlio 1.000 novih radnika, prihod od poreza na zarade na obećanih 300 evra neto plate bio bi oko 40 miliona dinara. Tog prihoda u budžetu Grada Čačka za 2019. godinu nema. Tako ispada da oni isti koji obećavaju nova zapošljavanja u svoja obećanja ne veruju. Jedino ako planiraju da istovremeno 1.000 Čačana dobije otkaz, pa se tako izjednači broj otpuštenih sa brojem novoprimljenih, a prihod od poreza na zarade ostane isti. U toj varijanti vlast ne laže, ali prećutkuje.
* Kako Grad Čačak stoji sa transferima novca iz Republike?
– Grad Čačak već šestu godinu za redom, od nenamenskih transfera sredstava upućenih opštinama i gradovima sa republičkog nivoa ima isti iznos – 287,6 miliona dinara. Taj iznos je ugrađen i u budžet RS koji je već usvojen za 2019. godinu. U međuvremenu bilo je promena cena, inflacije, uvećavanja troškova, prihod od PDV-a ubranog na teritoriji Čačka se uvećavao kao i ostali prihodi koje država dobija od Čačka. Država, pak, Gradu Čačku vraća uvek nominalno isti iznos, ali iznos koji je procentualno manji svake godine.
* Koliko transfernih sredstava iz Republike će u 2019. godini dobiti neki drugi gradovi u Srbiji?
– Pa evo na primer Leskovac će dobiti preko 900 miliona, Jagodina između 300 i 400 miliona, a više od Čačka dobiće i Kraljevo, Kruševac i Valjevo. Očekivali smo da će se gradonačelnik Čačka, koji je član Predsedništva SNS-a, vladajuće stranke, daleko više založiti za svoj grad i da će Čačak dobiti više novca iz transfernih sredstava. Pa valjda su ga građani zbog toga i podržali na izborima. I ne samo građani nego i privrednici iz našeg grada. Izgleda da smo se prevarili u nekim očekivanjima. Ima jedna druga informacija koja zbunjuje. U budžetu je navedeno da će Grad Čačak dobiti 505 miliona dinara od drugih nivoa vlasti, ali nije navedeno kojih i za koje namene. Koji je to prihod koji Čačak očekuje od drugih nivoa vlasti, a koji se ne vidi u budžetu Republike. Ne vidimo ni koliko će grad prihodovati od doprinosa za uređenje građevinskog zemljišta. To je čist prihod budžeta grada od investitora koji kupuju zemljište ili objekte u Čačku. Za ovu godinu plan je bio 50 miliona dinara, a za sledeću samo 17 miliona dinara. To znači da vlast predviđa da u narednoj godini neće biti dolaska novih investitora u Čačak. A može biti i da se planira samo naplata od investitora koji je ostao dužan iz prethodnog perioda, pa da u planu za 2019. zaista i nema očekivanih prihoda po ovom osnovu. Sasvim je jasno da budžet za 2019. godinu, nema nikakav ni razvojni ni investicioni karakter.
* Koliko će krediti da opterete poreske obveznike u Čačku?
– Pa imali smo u ovoj godini planiranih 178 miliona kredita u 2018. godini i sada plan za 2019. godinu je 234 miliona. Znači nekih oko 60 miliona novih zaduživanja. Kad pogledamo zašta će se krediti podizati vidimo da su to neki novi projekti kojih u budžetu ima, ali njihovi troškovi su po kreditima uvećani za kursne razlike, bankarske garancije, kamate, provizije …
* Koliko sada taj podatak povećava finansijske obaveze Grada?
– Problem nije samo finansijske već i planske prirode. Projekata ima u budžetu, ali se u praksi tokom godine realizuje svega neki procenat preko 50 odsto od planiranih investicija. Ono što je u budžetu planirano oko 800 miliona dinara za investicije u 2019. godini, pitanje je da li će makar pola od toga vlast uspeti da realizuje. Evo vam primera nove zgrade Gradske biblioteke koja je planirana da se završi do juna 2018 godine, a još uvek se izvode grubi građevinski radovi.
* Imamo dobronamernu preporuku DRI za smanjenje nepotrebnih troškova za razno-frazne komisije i radna tela u Skupštini grada, ali to vlast koristi kao opravdanje za neformiranje Anketnog odbora za FK Borac.
– Tačno je, DRI je dala preporuku ne samo Gradu Čačku, da se smanje troškovi tih raznih Komisija i radnih tela koje formiraju Skupština grada i gradonačelnik. Evo samo jedna komisija koju je formirao gradonačelnik imala je 1,4 miliona dinara troška u 2018. godini. To je oko 120.000 dinara na mesečnom nivou, a da li građani ili Skupština grada imaju bilo kakav podatak šta je ta Komisija radila tih godinu dana i na šta je potrošila te pare. Pa onda Gradsko veće ima neke svoje komisije i tako vrzino kolo ide dalje.
* Da li je reč o Komisiji za planove koja je od stotine primedbi građana na PGR Centar usvojila samo zahtev kojim se legalizuje navodna izgradnja sprata više na novoj zgradi u ulici Kralja Petra I, čiji suinvestitor je i gradonačelnik?
– Rekao bih da jeste i eto vam novog argumenta zašto treba preispitati svrsishodnost tih komisija. Ali ima još jedan drastičniji primer bahate potrošnje. Planirano je 5 miliona dinara za zakup štampača. Pazite ne za kupovinu, nego za zakup. Pa na to još i usluge štampanja 1,3 miliona dinara, pa usluge fotokopiranja 5 miliona dinara, pa nabavke tonera 1,5 miliona dinara. To vam u zbiru dođe sredstvima jednakim za subvencije u javnom informisanju, ili finansiranje sporta ili za subvencionisanje novog zapošljavanja. Kod troškova odgovorna vlast bi bila transparentna, pa bi uz 5 miliona za zakup štampača pisalo kome se toliki novac plaća, kome tolike pare idu u džep. Pazite ovaj Grad planira da za program praćenja kvaliteta površinskih voda u 2019. potroši milion i 113.000 dinara. Znamo da smo u ovoj godini imali ekološku katastrofu za zagađenjem Morave, zatvaranje gradske plaže zbog toga. Dok se gradonačelnik raspravljao sa načelnikom okruga ko je izvor zagađenja, potrošili smo velike pare za analize koje je radio Zavod za javno zdravlje i opet niko iz grada da javno kaže šta su ti nalazi utvrdili.
* Reklo bi se da takvih primera kada su troškovi u pitanju imamo koliko hoćete?
– Tako je, evo vam samo primera dekorativne rasvete. Planirana je u iznosu od 4 miliona dinara u 2019. godini. Za nabavku 3,4 miliona i za uređenje 600.000 dinara. I sada mi vi recite ko je taj ko će za 5.000 evra da uređuje dekorativnu rasvetu za Novu godinu u Čačku. To budžet grada Čačka oslikava kao Alajbegovu slamu, raznosi ko koliko hoće i može. Siguran sam da će u 2019. godini biti najmanje dva rebalansa budžeta.
* Šta bi vi preporučili lokalnoj vlasti kao korisnu investiciju za Čačak.
– Mi koji se bavimo privredom godinama lokalnoj vlasti u Čačku preporučujemo izgradnju slobodne zone. I ova garnitura vlasti je na početku mandata to pominjala, ali tek sada na polovini mandata planiraju sredstva, 2,3 miliona dinara, za pisanje Elaborata o ekonomskoj opravdanosti gradnje slobodne zone. Posle elaborata sledi izrada idejnog projekta, pa projekta, pa tek onda izgradnja, pa upotrebna dozvola, pa puštanje u rad, to je vremenski gledano još nekoliko godina. Ovoj vlasti će daleko pre proći mandat i ona to sigurno neće realizovati.
_____________________________________________________________
Dragan Vucetic-Vuk covek koji mnogo zna i sto kaze to je tacno.
Znajuci ga kao postenog,skromnonog i izuzetno strucnog mogu vam reci da se radi o veoma uspesnom coveku.
Veliki pozdrav
Potpuno tačan i precizan prikaz.
U jednoj stvari postoji i treća i najverovatnija opcija Forverk će zaposliti ljude iz drugih gradova i opština ( Ivanjica, Požega i… ) time je novac prikupljen kroz poreze od građana Čačka (zlo)upotrebljen za zapošljavanje drugih bez ikakvog povrata u budžet grada. Ovo je veoma čest slučaj vidljiv u Vojvodini gde autobusima skupljaju radnike u krugu od 60-70km.
Ono o čemu Gospodin Vučetić nije govorio jeste poreski obuhvat – godinama oni koji plaćaju porez na imovinu to čine predano dok se od drugih i ne pokušava naplatiti isti.
Kad polupismeni sastavljaju-prave-izrađuju budžet dobije se Cirkus Colorado ,….
Toliko politicki ostrascen intervju da je to sramota. Razumem obicne gradjane da se ne razumeju u finansije, ali ovo nije iz domena struke, vec iskljucivo zlonamerne politike. Kao da je Bosko davao intervju, a ne ekonomista
Sendvič za kolegu!
Jos jedan sendvic sa podrigusom, za Kolegu! Ljubi te Vucic.
Kad država nije postavljena na čvrste i zdrave temelje, onda je normalno da i lokalne uprave prave ovakve buddžete.Ako se ne ovajde dok im traje mandat, posle je kasno… U realnoj ekonomiji do para se teško dolazi.
Kad država nije postavljena na zdrave i čvrste temelje, onda je ovakvo ponašanje lokalne uprave normalno. Treba iskoristiti priliku.
Stete sto ovaj covek nema funkciju !!!
U pravu si Zeljko.
Sve sto je rekao 100% tacno
Vuce, nisam ni u jednoj stranci ali bih voleo vise nego ista da si ti na mestu ovog nesposobnog, nazovi predsednika opstine. Svaka ti je na mestu.
Vuka za predsednika opstine!!!!!
Sendvicarima zut premaz za sledecu godinu !
Zbog cega tolika frka oko budzeta, pa tu je EKSPERT IZ FRA RADENKO LUKOVIC I DROBNJAK VELJO DA ODRADE KAKO TREBA
Vuce ti to znas,sta vredi kad su neuki uzeli uzde i jasu.
Jedino motka i to Grabova.
Nema kukanja, budzet pravili EKSPERTI IZ FRA LUKOVIC I DROBNJAK, sta reci vise, znaju
Sta vredi, pristojan, pametan i obrazovan covek, niste hteli takvog, hocete lubenicare, limare, tapetare….
Odavno smo izgubili razum!
Onaj ko komentarise izlaganje,Dragana Vucetica,mora da poznaje njegov CV.Bivsi fudbaler Borca.
Njegova poslovna istorija je do danas da vodi finanasije veliki broj firmi u Srbiji.
Ogromno iskustvo i znanje.
Tako da veliki broj vas kad ga vidite na OZZON PRESSU.
Znate o kome se radi ili pripadate onima koi ga privatno,ne znate sto svedoci,o poreklu vase adrese.
Sigurno je da svi koji su iz kruga dvojke,ne poznati i ne pozeljni,danasnjim sirokim masama!Svako ko pokusava da obori njegove argumente,treba da dokaze da ima kvalitetniji SV.
VUCE POZDRAV OD PROTKE.
Vuka za predsednika opstine!!