Čačak dobija tri puta manje novca od Kraljeva
U Skupštini Srbije počela je rasprava o budžetu za 2017. godinu. Čačak, prema predlogu budžeta, može da računa na sredstva za nastavak izgradnje brane Svračkovo, gasifikaciju Tehničko remontnog zavoda i nastavak izgradnje auto-puta Beograd – Preljina. Kada su u pitanju transferna sredstva, Čačak će i dalje dobijati mnogo manje sredstava u odnosu na Kraljevo ili Kragujevac, jer se nalazi u prvoj grupi razvijenosti. Gradonačelnik Čačka izjavio je danas da se radi na izmeni zakonskih propisa kako bi se pravednije vršila raspodela novca lokalnim samoupravama.
Čačak će i sledeće godine iz budžeta Srbije dobijati skoro tri puta manje novca nego recimo Kraljevo, jer je svrstan u prvu grupu razvijenosti. Odlukom o budžetu, Čačak će sledeće godine kroz transferna sredstva dobiti 287,6 a Kraljevo skoro 750 miliona dinara. Ivanjica će dobiti 323, a Gornji Milanovac 224 miliona dinara. Republika će Požegi transferisati 203, a Užicu 228 miliona dinara. Nelogičnost raspodele posebno se ogleda u dve opštine koje su slične veličine. Tako će Lučani dobiti 166 miliona dinara, a Kosjerić samo 45 miliona dinara.
Gradonačelnik Čačka Milun Todorović složio se da je ovakav sistem nepravedan, da ne uvažava realno stanje i da je potrebno raditi na njegovoj izmeni.
– Vi znate da je grad Čačak svrstan u prvu kategoriju razvijenosti i da se na osnovu toga vrši transferisanje sredstava i ona je po nas veoma nepovoljna, dok su gradovi koje ste pomenuli svrstani u nerazvijene. Radimo sa stalnom Konferencijom gradova i opština i Ministarstvom za državnu upravu od leta da se napravi neki racionalniji i realniji transferni prihod od Republike. Očekujem da sledeće godine približimo stavove i da raspodela bude pravedniji. I Čačak ima potrebe koje nisu ni malo manje od okolnih gradova – poručio je Todorović.
Kada je u pitanju državni budžet, Republika je predvidela sredstva za nastavak izgradnje auto-puta Beograd-Preljina, i oko 34 miliona dinara za gasifikaciju Tehničko-remontnog zavoda. Dobra vest je za gradove i opštine koje se snabdevaju pijaćom vodom sa Rzava, da je država i za sledeću godinu predvidela 400 miliona dinara za izgradnju brane Svračkovo.
– Ove godine bilo je izdvojeno oko 500 miliona dinara za izgradnju brane Svračkovo. Tu su uračunata i sredstva svih opština i gradova. Nažalost do kraja građevinske sezone nismo uspeli da utrošimo sva ta sredstva jer smo imali dosta problema na terenu. Mislimo da je suma izdvojena za narednu godinu realna, i da je za toliko moguće izvesti radove. Vodosistem Rzav je strateški važan za celu državu, a na nama je samo da ga pratimo i da i on bude u dogledno vreme u završnoj fazi – rekao je gradonačelnik Todorović.
Lokalne samouprave i sledeće godine moći će da konkurišu za dodatna sredstva kod Vlade Srbije i to pre svega za infrastrukturne projekte i uređenje industrijskih zona. Konkurse će objaviti Ministarstvo privrede, dok će Ministarstvo energetike raspisivati konkurse za energetsku efikasnost. Od 1. januara ponovo se uspostavlja Zeleni fond, koji će omogućiti lokalnim samouprava da konkurišu sa projektima iz oblasti ekologije, pre svega upravljenje otpadom.
_______________________________________________________________
Ovo je katastrofa. Na osnovu kojih kriterijuma je svrstan? A Beograd je verovatno u drugoj- trećoj kategoriji. I svi zadovoljni. Još mi recite da se vodi da je trava plave boje…
Хвалили су се СНС-овци да их подржава Вучић и да је он директно такорећи поставио прву поставу Мијаилов.., Парезан…., Тодор….
Више новца пропоционално имају и Краљево и развијени Горњи Милановац…..
Срамота
Чуј Чачак да прати толку инвестицију на Хрзаву са двоичицом инџењерчића.Боже спаси и саклони.
Vidite kako nepravednost boli i koliko otežava dnevni život.
E sad preslikajte to iskustvo na lokal i pokušajte da objektivno raspoređujete sredstva, date priliku svima da rade, uvedete red u gradsko osvetljenje, rasteretite gradsko jezgro…
Još jedan od dokaza da nemate stručne ljude na ključnim mestima oko sebe. Izradjeni projekti treba da gradonačelniku budu spremni na stolu i da čekaju vreme raspisivanja tendera sa tendencijom 100 posto ostvarivih prihoda iz budžeta. Prosto Čačak je došao u situaciju da se odliv para iz grada kroz razne zakone nastavlja neumitno, a mi zbog nestručnosti ( a najlakše je ocrniti vladu) ne dobijamo sredstva subvencije na raznim nivoima za šta imamo pravo.
smesno a milanovac ima ovoliki udeo a da se ne lazemo proporcijalno je duplo jaci grad industriski gledano..mi nemamo iole neku ozbiljniju fabriku sem slobode…smesno..narod glasa a fabrike se otvaraju sevecno od save i dunava a vamo dole koga briga..u cacku nije doveden ni jedan ozbiljniji investitor koji ce zaposliti 1000 ljudi a imamo bolji polozaj od pola gradova u srbiji..