Čačak i zapadna Srbija u budžetu Srbije za 2019. godinu
Poslanici Skupštine Srbije u utorak 27. novembra, razmatraće Predlog zakona o budžetu Srbije za 2019. godinu. Predlog budžeta za iduću godinu predviđa ukupne prihode i primanja u iznosu od 1.246,2 milijardi dinara, dok su rashodi i izdaci 1.269 milijardi dinara.
Kada je u pitanju državni novac, zapadna Srbija i Čačak najviše sredstava dobiće za infrastrukturne projekte.
Prema predlogu budžeta, nastaviće se izgradnja auto-puta Preljina-Požega za šta je izdvojeno 3,2 milijarde dinara, za nastavak izgradnje brane Svračkovo na Rzavu planirano je 450 miliona dinara. Za početak izgradnje Moravskog koridora u budžetu je planirano 1,9 milijardi dinara, a u dve naredne godine po 9,4 milijarde dinara. Za izgradnju skladišta nafte u Požegi planirano je 150 miliona dinara.
Kada su u pitanju transferna sredstva, tu nema promene i ostaće na nivou iz ove godine.
Tako će Čačak i sledeće godine iz budžeta Srbije dobijati skoro tri puta manje novca nego recimo Kraljevo, jer je svrstan u prvu grupu razvijenosti. Odlukom o budžetu, Čačak će sledeće godine kroz transferna sredstva dobiti 287,6 miliona dinara, a Kraljevo skoro 750 miliona dinara.
Kada su u pitanju drugi gradovi i opštine, Ivanjica će sledeće godine od Republike dobiti 323 miliona dinara, a Gornji Milanovac 224 miliona dinara. Država će Požegi transferisati 203, a Užicu 228 miliona dinara. Nelogičnost raspodele posebno se ogleda u dve opštine koje su slične veličine. Tako će Lučani dobiti 166 miliona dinara, a Kosjerić samo 43 miliona dinara.
Dosadašnja iskustva su pokazala da političari sa dobrim vezama u Beogradu mogu da svojim lokalnim samoupravama obezbede dodatne prihode iz tzv. budžetske rezerve. Čačak je ove godine na taj način od Vlade Srbije dobio oko 150 miliona dinara.
Dobar deo sredstava lokalne samouprave mogu nadoknaditi konkurisanjem kvalitenim programima na brojne konkurse koje će raspisivati ministarstva, zahvaljujući sredstvima iz predpristupnih fondova Evropske unije. Najviše novca biće izvdojeno u sektoru ekologije, državne ustanove moći će da konkurišu kod ministarstva pravde za sredstva od odlaganja krivičnog gonjenja, predviđena su sredstva za podizanje energetske efikasnosti, dok će Kancelarija za javna ulaganja nastaviti sa obnovom zdravstvenih ustanova i škola.
Poskupljuje TV pretplata
Taksa za javni servis u naredne dve godine koštaće 220 dinara, umesto dosadašnjih 150, a većim delom RTS i RTV će se i dalje finansirati iz budžeta Republike Srbije. To se navodi u predlogu izmene Zakona o privremenom uređivanju načina naplate takse za javni medijski servis koji je danas iz Vlade Srbije stigao u skupštinsku proceduru.
Taksa za javni servis i ubuduće će se naplaćivati kroz objedinjeni račun za električnu energiju.