Čačak jedan od centara za prekvalifikaciju u IT sektoru
Nakon uspešne realizacije pilot programa prekvalifikacija za IT, koji je pokrenut na inicijativu premijerke Ane Brnabić, kao i druge faze prekvalifikacija, Vlada Srbije planira nastavak ovog programa, navodi se u saopštenju kabineta premijerke.
Vlada je uputila poziv obrazovnim institucijama, nevladinim organizacijama, institutima, klasterima i kompanijama da se prijave za izvođenje obuka za junior programere u okviru programa prekvalifikacija, u Beogradu, Novom Sadu, Čačku, Nišu, Zrenjaninu, Subotici, Valjevu, Kragujevcu, Užicu i Novom Pazaru.
Poziv je dostupan na sajtu Uprave za javne nabavke pod šifrom 1941491 i na sajtu Nacionalne službe za zapošljavanje i biće otvoren do 12. jula 2018. godine.
„U novom ciklusu prekvalifikacije za IT, planirano je da 775 građana budu polaznici obuka za rad u IT sektoru. Polaznici će na kursevima moći da nauče osnove programskih jezika Java, JavaScript, PHP, ili .Net framework. Takođe, polaznici će imati prilike da uče i o ostalim programskim jezicima i bazama podataka koje su im neophodne da bi stekli dovoljno znanje za zaposlenje“, navodi se u saopštenju.
Pored visokog kvaliteta nastavnika i obrazovnih programa, od izvođača obuka očekuje se da obezbede i prakse za većinu polaznika. Kao uslov za konkurisanje, neophodno je da izvođači obuka imaju sporazum o saradnji sa IT kompanijama, čime će i IT kompanije pokazati da im je neophodan kadar koji se školuje na prekvalifikacijama. Do sada je više od 50 IT kompanija iskazalo interes da zaposle i prime na prakse polaznike prekvalifikacija.
U pilot fazi projekta, 100 polaznika je prošlo kroz obuke, a do sada se njih više od 30 zaposlilo na programerskim pozicijama u IT industriji sa prosečnom platom oko 45.000 dinara. Samo sa ovim brojem zaposlenih, ulaganje države će se kroz poreze i doprinose u budžet vratiti za godinu dana. U drugoj fazi projekta, koja je počela u januaru, obuke traju duplo duže i obezbeđene su prakse za većinu od 700 polaznika. Obuke se završavaju u julu, a već je nekoliko desetina polaznika pronašlo posao u IT sektoru. Pilot program i druga faza realizovani su u saradnji sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).
Kako piše u saopštenju, program prekvalifikacija za IT sektor kreiran je na osnovu istraživanja koje je Ministarski savet za informacione tehnologije i inovaciono preduzetništvo pokrenuo zajedno sa Infostudom u januaru 2017. godine, a čiji rezultati su pokazali da 118 IT kompanija planira da u narednih godinu dana zaposli čak 961 junior programera. Procenjuje se da Srbiji nedostaje preko 15.000 IT stručnjaka, a IT industrija u poslednjih deset godina raste više od 20% godišnje.
Neko ce 4 godine završavati it smer a neko će sve to obaviti za 6 meseci…
E moji „programeri“ i it „stručnjaci“ sa FTN Čačak, konkurencija za posao ce vam biti ljudi sa zavrsenim kursom, ali s obzirom na vase „znanje“ to je i ocekivano…
Nikad ne moze da ze poredi znanje steceno na fakultetu i znanje na krusu, uz svo postovanje kurseva. Ne kazem da ce uvek biti bolji dipl. inznj. ali imaju veliku prednost. Programiranje je takva nauka koja se uci samo radom, odnosno iskustvom, a softverske kompanije sve vise pocinju da biraju koga zaposljavaju, proslo je vreme kad je mogao bilo koji programer da nadje posao, mora da se zna. Ako znas uspeces ako ne znas, dzaba ti kursevi i sertifikati kojekakvi. Ako znas mozes uz malo srece i bez ikakvog papira da uspes.