Чачанска делегација на Сајму привреде у Анголи
На 38. Сајму привреде FILDA одржаном у главном граду Анголе, Луанди, у периоду од 18. до 22. јула учествовало је девет фирми из Србије од којих су две из Чачка – компанија EURIMASHINE, коју је представљао власник Ненад Ћурчић и компанија BIN METAL, коју је представљао Иван Чвркић, власник и уједно председник Чачанског пословног удружења UNIJA 2000.
– Утисци са сајма су сјајни – учествовале су компаније из чак 96 различитих земаља. С обзиром на то да Ангола увози 72 одсто робе и да је у последњих 10 година дуплиран број становника, постоји огроман потенцијал за пословну сарадњу у будућности – рекао је Чвркић.
Све домаће фирме су наступиле у оквиру Анголско-Српске привредне коморе. Др Милош Папић, члан Градског већа који је представљао чачанску делегацију изразио је захвалност представницима поменуте коморе, проф. др Душану Кондићу и Дејану Живановићу, такође Чачанину, на свему што комора ради за Чачак и чачанске компаније.
– Посета Анголи представља наставак разговора о сарадњи започетих у априлу ове године када је амбасадор Анголе, Њ.Е. г. Алсино дош Празереш Изато Франсиско посетио Чачак са својим сарадницима. Поред учешћа на Сајму FILDA, имали смо бројне састанке са привредницима и званичницима како у Луанди, тако и у Меланжу, где нас је примио гувернер истоимене провинције. Било је речи и о братимљењу Меланжа и Чачка, које би било засновано на заједничким интересима и обостраној користи на пољима образовања, трансфера знања, пољопривреди, спорту, итд. Анголска страна је веома заинтересована за наш Институт за воћарство и наше факултете, а као кошаркашкој нацији, Чачак им је привлачан и као град кошарке. Мислим да смо као град у право време реаговали, следећи државну политику отварања према афричким земљама и сарадње са њима. У Анголи смо наишли на изузетан пријем и верујем да ћемо у наредном периоду, у сарадњи са нашим привредницима, умети да искористимо шансе које нам се пружају – рекао је Папић.
Проф. др Душан Кондић, потпредседник Анголско-Српске привредне коморе (CCIAS) оценио је прву организовану посету српских компанија Интернационалном Сајму FILDA веома успешном.
Привредна комора Ангола-Србија као организатор ове посете изражава задовољство што је долазак српских компанија изазвао велику пажњу у јавности и медијима у Анголи.
– Били смо посебно поздрављени од Његове Екселенције Председника Анголе господина Јоао Лоренца, који је посетио наш штанд уз присуство многих Министара и највиших политичких лидера Анголе. Уз добродошлицу исказали су спремност да пруже велику подршку нашим компанијама у развоју сарадње са Анголским фирмама са циљем да се подигне економска размена на виши ниво а на задовољство народа Анголе и Србије. Истичемо посету и сарадњу нашег амбасадора господина Милоша Перишића као веома важну и конструктивну. Привредна комора Ангола-Србија обезбедила је комплетну логистику и разговоре са Анголским партнерима на највишем нивоу тако да је сада пред нама развој конкретних пројеката.
______________________________________________________
Ok Ćure ali opruga nekako mi
Ma ja sam odusevljen
Lepo sada svoju decu saljite u angolu na studije
Sta ce vam ove skupe evropske skole
A i da iskoristim priliku
Svi ovi rusofili nesalju decu u rusiju na skolovanje nego london pariz bec itd itd itd
U rusiju idu samo ljudi koji hoce da usavrse sviranje harmonike posto to u zemlji srbiji gde je harmonika omiljena i cenjena i rado slusana nepostoji
Ako mi neverujete pitajte gospodina Pavkovica
Vrhunskog muzicara
Želim da verujem da u ovoj saradnji ima perspektive za grad i njegovu privredu, ali su osećanja pomešana, jer u ovom poslu ima i „kontroverznog“ biznisa i istih takvih ljudi…
Bravo za Nenada i Ivana.
Ovaj grad ima dovoljno muvara i muljatora da možemo da izvozimo u Angolu, kao na primer gosin Trkaču i Pap doktora.
Ćure legendo. Svaka čast.
Znači li ovo da je predsednik Angole prišao samo našem štandu i pozdravio samo našu delegaciju, ili je prišao svakom štandu i pozdravio sve prisutne, ali je našem štandu prišao „posebno“ i našu delegaciju „posebno“ pozdravio?
Ali, nije ovo ni prva ni poslednja delegacija, i treba da se putuje i da se vidi šta rade drugi, nego naša muka je što mi nikako da bilo šta naučimo.
Setimo se posete čačanske delegacije Južnoj Koreji, gde su valjda u delegaciji bili i neki zaduženi za poljoprivredu. Godinama posle toga i dalje nismo čuli šta su tamo naučili i šta je kod nas primenjeno u oblasti poljoprivrede.
Davno je Cekovic to radio, i to na veliko.