Čačanska firma nominovana za investiciju godine
Čačanska kompanija Feplo, nominovana je za nagradu za investiciju godine „Aurea“.
U novembru 2014. godine u Konjevićima kod Čačka otvorena je prva fabrika ekoloških vodootpornih ploča napravljenih od recikliranog otpadnog materijala u ovom delu Evrope – „Feplo“.
Ploče koje se izrađuju u ovoj fabrici su vodootporne za razliku od drugih pločastih materijala koji se sada koriste u građevinarstvu, poput OSB tabli. Uz to, postupak izrade je potpuno ekološki jer se ne koriste nikakvi lepkovi, a kao sirovina se upotrebljava otpadni Tetrapak, koji je do sada završavao na deponijama.
Osim što je otvaranjem ovog pogona napravljen korak ka ekološkim standardima, nova fabrika će doprineti razvoju industrije ovog kraja. Ekološke vodootporne ploče su originalni domaći proizvod, u njihovu proizvodnju je uloženo pola miliona EUR i zaposleno je 24 radnika.
Proizvod čačanske fabrike je i cenovno konkurentan na tržištu. Prodaja je krenula, a osim u Srbiji ekološke vodootporne ploče isporučene su i kupcima u Bugarskoj, dok se očekuje isporuka i u Crnu Goru.
Vodootporne EKO ploče koje se proizvode u fabrici „Feplo“ su 100% ekološki proizvod jer se u postupku proizvodnje ne koriste nikakvi lepkovi, a 90% sastava čini reciklirani tetrapak, dok se u malom procentu dodaje otpadna plastika.
Da otpadni tetrapak „Feplo“ ne koristi za proizvodnju, on bi završavao na deponiji. Za izradu jedne „Feplo“ ploče od 2,5 kvadrata potrebno je utrošiti i do 20 kg Tetrapaka, pa kompanija njegovom upotrebom brine i čuva životnu sredinu.
Fabrika ima potpisan ugovor o nabavci sirovine sa fabrikom „Tetrapak“ u Gornjem Milanovcu, koji im mesečno isporučuju oko 150 tona sirovine. Mesečno im je potrebno još oko 100 tona tetrapaka koje nabavljaju od drugih proizvođača (preko Sekopaka).
OSB drvene table koje su se do sada koristile kao najčešći pločasti materijal ne proizvode se u Srbiji. Vodootporne EKO ploče su srpski proizvod, a pokretanjem proizvodnje u Konjevićima je zaposleno 24 radnika iz Čačka i Gornjeg Milanovca.
Zbog posla koji je dobro krenuo, u „Feplu“ planiraju da od maja uđu u četvorobrigadni sistem kako bi se proizvodnja odvijala neprekidno, čime bi bilo zaposleno dodatnih 20 radnika.
Osim kvaliteta, vodootporne EKO ploče su i cenovno konkurentne na tržištu. Jedan kvadrat ploča košta 2,5 EUR, što je za oko 20% jeftinije u odnosu na ponudu pločastih materijala na tržištu.
Nagradu za investiciju godine „Aurea“ pokrenuo je 2009. godine najčitaniji poslovni portal u Srbiji www.ekapija.com. Nagrada se, krajem marta svake godine, dodeljuje kompaniji koja je u prethodnih dvanaest meseci realizovala najinovativniji, društveno korisni i finansijski isplativ projekat u Srbiji.
Manifestacija obuhvata široku medijsku kampanju koja se završava svečanom dodelom glavne nagrade i dva specijalna priznanja – za inovativnost i društvenu korisnost.
I vi možete glasati za investiciju godine na OVOM LINKU.
Svaka cast, da li ce ga lokalna samouprava podrzati, ili…
Nece,ne brini…
Svi koji rade u korist Cacka su ti izdajnici…
Ko ne zna kako je kad ti neko kao Feplo dodje u komsiluk i zagadjuje ti sredinu taj nezna da ne postoji veci smrad koji mnogima smeta pa i meni a gradske vlasti ga jos i podrzavaju jer nekome gura pare u dzep!