Čadež u PS-u: Tekstilna industrija vapi za novim radnicima
Kompanija PS fashion postoji više od 20 godina i sa svojim brendom uspešno se pozicionirala na domaćem tržištu, ali i na prostoru zemalja bivše Jugoslavije. Uspeh bi bio još veći da ne postoje problemi koji godinama tekstilnu industriju svrstavaju u slabo plaćene poslove. Primanja u ovoj grani privrede su ispod republičkog proseka, kako zbog sive ekonomije tako i velikog poreskog zahvatanja države u bruto plati radnika, koji dostiže čak 65 odsto zarade.
-Sigurno je da bi država mogla mnogo toga da uradi da se poboljšaju uslovi za poslovanje pogotovo u tekstilnoj industriji. Mislim da bi mnogo toga trebalo uraditi da se poboljšaju uslovi za radnike koji su u tekstilnoj industriji uvođenjem kategorije bruto plate, gde bi se distribucija šta ide državi kroz poreze a šta radniku promenila u korist radnika. Ne možemo mnogo da podignemo plate u tekstilnoj industriji jer smo izloženi konkurenciji Dalekog istoka gde je taj rad strašno jeftin. Ako bi povećali plate sa ovako velikim porezima ne bi bili uspešni na tržištu, ne bi mogli da se borimo sa velikim brendovima. Mislim da je to ključni događaj koji treba da se desi u narednom periodu, kaže Predrag Pantović, vlasnik PS fashion.
Privredna komora Srbije je svesna problema u tekstilnoj industriji i nastoji da kroz razna radna tela Vlade Srbije utiče da se oni umanje ili eliminišu, pre svega u oblasti sive ekonomije ali i smanjenja poreza na zarade, kaže Čadež.
– Veliki broblem u tekstilnoj industriji je siva ekonomija. Ogroman novac se kreće u ovoj industriji i mi se kao PKS nalazimo u radnoj grupi koju imamo sa Ministarstvom finansija i carinom. Pokrećemo ovo pitanje i tražimo konkretne mere sve ono što opterećuje ovu industriju. Takođe smo prihvatili sugestiju, odnosno problem ukupnog poreza u bruto plati koji se odnosi na poreze i doprinose. Pokušavamo da komuniciramo sa državom i pokušavamo da to sprovedemo, rekao je Marko Čadež, predsednik PKS.
Još jedan problem sa kojim se suočava tekstilna industrija je nedostatak stručne radne snage. Uvođenjem sankcija početkom devedesetih godina srpska tekstilna industrija se našla na kolenima. Nekadašnji giganti kao što su Beko, Javor ili Prvi maj doživeli su krah, pa je prestala i potreba za školovanjem tekstilnih radnika. Zbog toga će na jesen prva odeljenja dualnog obrazovanja biti posvećena školovanju upravo radnika u tekstilnoj industriji.
-Dugo u školama nismo imali tekstilno odeljenje. Od sledeće godine uvodimo dualno obrazovanje. To ne rešavava problem jer ovoj kompaniji danas nedostaje 150 radnika. Moramo da animiramo ljude koji nemaju posao. Ta relativno kratko vreme oni ovd e mogu da steknu obuke kako da animiramo ljude bez posla da se prihvate i započnu posao u fabrici. Ne možete bez toga da nastavite rast, rekao je Čadež.
U formiranju dualnog odeljenja veliku podršku dao je PS fashion, gde će učenici moći da steknu praktična znanja. Kako kaže vlasnik kompanije, u ovom novom odeljenju, neće se sticati samo znanje iz šivenja već sve oblasti u procesu nastanka jednog proizvoda.
-Nije svrha tog odeljenja da dobijemo šivače i proizvodne radnike. Mi šivače ovde možemo dobiti za mesec dana obukom u našoj firmi. Svrha tog tekstilnog odeljenja je da ti mladi ljude koji vide sebe u dizajnu i modi steknu bazično poznavanje ovog posla kroz šivenje. Ne može biti kvalitetnog dizajnera niti modelara od onoga ko ne zna da šije. Onaj ko je upoznat sa tehnologijom šivenja on će znati da nađe bolja tehnička rešenja u izradi modela, rešenja primenljiv a u samoj proizvodnji. I to je ključ odeljenja. U tom odeljenju vidimo decu koja će nastaviti obrazovanje i posle srednje škole i ići ka nekim privlačnim zanimanjima od šivača, objasnio je Predrag Pantović, vlasnik PS fashion.
Kako se moglo čuti danas, ukoliko bi država otklonila sve probleme koji muče tekstilnu industriju, prosečna zarada srpskog radnika u ovoj industriji za nekoliko godina mogla bi da dostigne platu poljskog tekstilca koja u ovom trenutku iznosi oko 900 evra.
P.S. Fashion
PS fashion je firma koja postoji više od 20 godina. Za ovo vreme uspešno su se pozicionirali na prostoru bivše Jugoslavije, najviše na području Srbije, Crne gore i Republike Srpske, a potom Slovenije i Hrvatske. Oko 80 odsto proizvodnje plasira se na domaćem tržištu. Trenutno u PS-u radi 480 radnika, ali postoji potreba za zapošljavanjem još 150.
Naravno da je tekstilna struka u izimiranju. Zene koje su profesionalici i rade po 20 god, imaju zaradu u visini minimalca. I koji ce roditelj da dozvoli svom detetu da se skoluje za sivaca, znajuci tu cinjenicu. I to je cista polna doskriminacija, u tekstilu su tradicionalno niske plate, jer ugalvnom 80% su zaposlene zene. Dok su u masinskoj industriji, gde preovladjuju muskarci plate duplo vece. A odeca je nesto sto svima treba i tekstilna industrija je industrija koja uvek ima posla i koja ce uvek biti prisutna. Na drzavi je da se pozabavi problemarikom.
Ima žena koje primaju i 40.000 pa i više, jer znaju da rade.
Problem ove zemlje je što svi kukaju, a mali broj zna nešto da radi. Imamo paradoks na tržištu rada. U isto vreme mnogo nezaposlenih, a takodje veliki nedostatak radne snage.
Која бре текстилна индустрија.Зна ли бре неко разлику између Текстилне индустрије и индустријске конфекције.Па нема бре ничега више овде,уништено је све.Друг стари је говорио,,Другови и другарице радни човек је наше највеће богатство,,Чова је био у праву.Само радни човек ствара вишак вредности.Мало сте се зајебали господо,нико неће да вам прави робове правте сами па чекајте дваес година да порасту.Увозите ко Немци ал мораћете да иг платите.Мало мац.
Za minimalac rade samo oni koji nemaju izbor. Kada je manjak radne snage, cena rada treba da poraste. Ponudite platu 35.000, pa će se odmah naći 500, a ne 150 radnika.
Ili da kupite karavelu robova iz Afrike?! Možda se promeni zakon o radu.
Dobra snajderka ce lako zaraditi tih 35 000 u vec pomenutoj firmi, ali nema tog kadra!