Centar za evropske politike: Zaštita potrošača u praksi
Generalno gledano građani Srbije su kao potrošači slabo upoznati sa svojim pravima i obavezama proizvođača i trgovaca. Dok u pojedinim razvijenim državama važi pravilo „Kupac je uvek u pravu“ i preporuka šefova trgovinskih odeljenja prodavcima koji imaju direktan kontakt sa kupcima da se mnogo ne raspravljaju i da sa najvećom mogućom ljubaznošću prihvate svaku pritužbu kupca na artikal koji su kupili, u Srbiji kad uđete u trgovinu važi šahovsko pravilo „taknuto – maknuto“ što bi u prevedenom sa sportskog na trgovački jezik značilo „što kupiš – nosiš, i nema naknadnih primedbi niti vraćanja kupljenog tj. novca kupcu.
Centar za evropske politike (CEP) je nezavisna, nevladina, istraživačka organizacija sa sedištem u Beogradu. Jedna od tema kojom se Centar za evropske politike trenutno aktivno bavi jeste tema mehanizama kojima se obavlja zaštita prava potrošača u praksi.
– U okviru projekta koji podržava Delegacija Evropske unije u Srbiji, a koji CEP sprovodi sa Nacionalnom alijansom za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i portalom European Western Balkans, izradili smo video prilog i video animaciju koja objašnjava koja su to potencijalna rešenja koja naša zemlja može primeniti kako bi se poboljšala zaštita potrošača – poručuju iz CEP-a.
_____________________________________________________________________
Mnogo oni znaju. Izmisljene agencije da uzimaju i ovo malo para sto imamo. Dok se toga ne oslobodimo nema nista
Dragi moji cacani,samo da vas upozorim najdobronamernije.Vidim da i vi imate mesare Biftek.Dobro obratite paznju.Kod nas ih ima desetinu,posto je to niska firma.Kao kupac sam nezadovoljan mnogim njihovim proizvodima.Veoma cesto mi se desavalo da prsute,cvarke,mast,dimljena creva i sl.moram da vratim,jer su na ivici kvarenja.Novac vracaju bez problema,ali to je ono svesno: ako prodje – prodje.