Česi zainteresovani za čačanske sadnice
U Čačku je danas boravila delegacija Češke, koju je predvodio predsednik Voćarske unije Martin Ludvik, a direktor Insistuta za voćarstvo Milan Lukić je, nakon razgovora sa češkom delegacijom, rekao da je ta zemlja zainteresovana za nove sorte voćaka, naročito šljiva koje su stvorene u tom institutu.
Prema njegovim rečima, sa delegacijom Češke je razgovarano o budućoj saradnji i razmeni sadnog materijala.
– Imamo sa čim da se pohvalimo i očekujem daleko bolju saradnju u narednom periodu. Gosti iz Češke su rekli da postoji dosta toga što mogu naučiti od nas, naročito kada je u pitanju tehnologija gajenja, proizvodnja sadnog materijala. Kada kažem tehnologija gajenja, ona se to odnosi na sve vrste voćaka jabuke, kruške, ali prvenstveno šljive, imajući u vidu da su oni zainteresovani za naše sorte šljive – rekao je Lukić novinarima.
Ludvik je rekao da je sorta šljive „čačanska lepotica“, jedna od najzastupljenijih u Češkoj.
– Instiut za voćarstvo ima dobar imidž u Češkoj. Čačanska lepotica, koju je Institut proizveo, je jedna od najčešćih sorti u našoj zemlji. Nas interesuje kako rade kolege u Čačku i nove sorte šljiva koje bi se gajile i kod nas. Razgovarali smo i saradnji našeg i vašeg voćarskog Instituta – istakao je Ludvik.
Cilj ove posete, kazao je, je razgovor sa srpskim voćarima, ali i prenošenje iskuštva kako utiče ulazak u Evropsku uniju na proizvodnju voća.
Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede, Velimir Stanojević, istakao je da je saradnja sa kolegama iz Češke intenzivirana, naročito kada je reč o uskladjivanju našeg zakonodavstva u oblasti poljoprivrede i zaštite životne sredine sa zakonodavstvom Evropske unije.
– Češko ministarstvo je sa oko 20 svojih kompanija učestvovalo na ovogodišnjem sajmu poljoprivrede u Novom Sadu i tada smo se dogovorili da predstavnici Češke voćarske unije posete Institut za voćarstvo. Naše sorte šljiva su medju vodećima u Češkoj, s obzirom da su ovde predstavnici proizvodjača i vodeći rasadničari sigurno je ovo dobra prilika da se upoznaju sa novim sortama šljive i voća koje je stvoreno u Institutu za voćarstvo – rekao je Stanojević.
Prema njegovim rečima, saradnja izmedju Ministarstva i Instituta ovih dana je konkretizovana.
– Ministar je najavio da će se posebno finansirati proizvodnju sertifikovanog sadnog materijala koja će biti poverena Institutu za voćarstvo kao vodećoj instituciji u Srbiji, pre svega sa naglaskom na sertifikovani sadni materijal maline – zaključio je Stanojević.
_____________________________________________________________
Nadam se da se ne što promenilo u tom Institutu, ali teško poznajući karakter naših ljudi.
Pre više od deceniju iz Holandije im došao doktor nauka koji je sa njima radio neki projekat u vezi maline, i čovek ležerno pred radnicima kopa prstima oko sadnica maline da vidi koliko ima vlage u dubinu jer je bio urađen sistem zalivanja kap-po-kap, a radnici posedali u hlad da ručaju i smeju mu se u smislu „ma kakav on doktor nauka, vidi ga kako kopa prstima, da je doktor imao bi pomoćnika…“, i niko da priđe da mu pomogne (a kako i da pomogne, kad niko ne zna engleski).
Šta pametno reći kad su do pre 10 godina ženama plaćali 5 evra dnevnice za okopavanje sadnica u proleće kad krenu pupoljci, a jedna sadnica je 1-2 evra, dovoljno je da 2-3 sadnice zakači motikom i veća je šteta nego da su im platili 20 evra i da se onda jave na taj posao sezonci koji neće oštetiti svaku petu ili desetu sadnicu.
Prethodni direktori su ugasili proizvodnju sadnica, a Institut je nekad proizvodio do milion sadnica godišnje – sadnica šljive je koštala 3-4 DEM, pa vidite koliko je novca dolazilo u Čačak.
A sad preprodaju tuđe sadnice, sramota kakav je kvalitet tih sadnica.