Da li će poskupeti grejanje u Čačku: Evo šta kaže direktor
Toplane u pojedinim radovima Srbije, zbog rasta troškova poslovanja i cena energenata, već su povećale cene grejanja od jula ili avgusta do 30 odsto, a neke planiraju da to učine.
Nove cene mogu da očekuju građani Beograda jer su Beogradske elektrane uputile Sekretrijatu za energetiku zahtev za odobravanje cena toplotne energije za predstojeću sezonu 2024/2025 godinu i predložile poskupljenje za oko devet odsto.
Za naplatu po utrošku Beogradske elektrane su predložile da cena varijabilnog dela (energija) za stambeni prostor bude povećana sa 7,33 dinara po kilovatsatu (KWh) na 7,75 dinara po KWh, bez poreza na dodatu vrednost (PDV).
Predlog za poskupljenje grejanja za poslovni prostor je sa 8,94 dinara po KWh na 9,46 dinara po KWh, bez PDV-a.
Beogradske elektrane su predložile da cena fiksnog dela (za snagu), kako za stambeni, tako i za poslovni prostor bude povećana sa 4.862,72 dinara po kilovatu godišnje, na 5.456,72 dinara.
Predlog te toplane je da se kod naplate prema zagrevanoj površini i instalisanoj snazi poveća godišnja cena za stambeni prostor sa 1.449,32 dinara po kvadratu na 1.578,67 dinara po kvadratu, bez PDV-a ili za 8,92 odsto.
Beogradske elektrane su predložile i da se naplata prema zagrevanoj površini za poslovni prostor poveća sa 14.978,29 dinara po KW godišnje, bez PDV-a ili 8,93 odsto.
Direktor toplane u Čačku Danko Ćalović rekao je da je fiksni deo u ceni, koji obuhvata troškove poslovanja povećan, a varijabilni koji zavisi od energenata i čije je učešće u ceni 70 odsto, smanjen.
„To znači da građani koji budu imali veću potrošnju toplotna energija će im biti jeftinija. Ako im potronja bude ista kao i prošle godine, račun i pored poskupljenja, može da bude manji oko tri-četiri odsto“, rekao je Ćalović.
Podsetio je da je u poslednje tri i po godine od početka rata u Ukrajini gas poskupeo za toplanu 212 odsto, a struja oko 200 odsto i da toplana pokušava da stabilizuje poslovanje smanjenjem troškova, a ne samo povećanjem cena.
On je naveo da u poslednjih 15-20 godina ta toplana nije dobijala subvencije za likvidnost od lokalne samouprave kao mnoge elektrane u Srbiji, već isključivo prihode ostvaruje iz poslovanja.
Grejna sezona u Srbiji počinje 15. oktobra, a završava se 15. aprila.
Izuzetno, u periodu od 1. do 14. oktobra i od 16. aprila do 3. maja, objekti se greju u dane za koje u poslednjoj prognozi prethodnog dana ili u prvoj prognozi tog dana Republički hidrometeorološki zavod Srbije prognozira srednju dnevnu temperaturu manju od 12 Celzijusovih stepeni, a sličan kalendar primenjuju i ostele toplane u Srbiji.
trazimo smenu pravnika danka calovica,i javni konkurs za direktora jkp sa kadrovsko strucnim uslovima,a ne partijskom knjizicom i kupljenom diplomom.kakve veze ima energetika sa pravima.u jkp je viska 70% zaposlenih.6 meseci nista ne rade a primaju platu.to ima samo u nedodiji srbiji.u evropi je grejanje duplo jeftinije nego u srbiji,koja mora da placa partijskoj zgadiji reket za nerad i neznanje.gas je bio tri puta skuplji u srbiji (a sada 2puta)nego u evropi.predlozicemo zakon da se u javnom i drzavnom sektoru moze raditi samo 8godina.da korisnici usluga biraju direktore,a ne partijski lideri,pa su u javnom i drzavnom sektoru na izborima zaposleni taoci av,a direktori vecito vrsioci duznosti,a sve i neustavno i nezakonito.vlada banda razbojnika.