Deset firmi radi, a devet čeka na useljenje
U cilju podrške razvoja preduzetništva i uvođenja inovacija, Grad Čačak, naučne ustanove iz grada i čačanski privrednici, osnovali su Naučno tehnološki park (NTP) 2011. godine. Osnivanje NTP-a pratili su brojni problemi, od nerazumevanja svrhe postojanja do nedostatka prostora. Ipak, pet godina kasnije, NTP je zaživeo u punom obimu jer u okviru njega danas posluje deset firmi, dok devet čeka na useljenje.
-I dalje radimo u skromnim uslovima. Imamo četiri kancelarije i salu za prezentacije na prostoru nekadašnjeg Tehnosa. Ove godine NTP počinje da staje na svoje noge: proširili smo poslovni prostor, uzeli smo u zakup kancelarije Jugobanke a.d. u stečaju u ulici Vojvode Stepe gde imamo 400 m2, a trenutno se koristi 90 m2. Trenutno u okviru Parka imamo deset firmi koje su osnovali uglavnom naši mladi sugrađani, a dobili smo i prvu firmu koja ima proizvodni program. NTP se nalazi u objektu Tehnosa, a zahvaljujući projektima Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja i četiri projekta Agencije za regionalni razvoj dobili smo novac koji smo usmerili na opremanje Tehnološkog parka, krečenje, renoviranje prostorija, rasvetu…Kupili smo veći broj računara, laptopova, stolova, stolica, priča direktor NTP Sretko Popadić, koji se na ovoj funkciji nalazi od decembra 2014.
Najčešće delatnosti za koje se odlučuju mladi preduzetnici su iz oblasti IT sektora, zatim slede proizvodne firme sa inovativnim proizvodima, reciklaža razne vrste otpada, agencije za konsalting i zaštite na radu….
Da bi svi oni imali prijatan ambijent za rad, kao što je to slučaj u velikim svetskim kompanijama, poslednjh nedelja izvode se radovi na uređenju prostora oko NTP: uređuje se stepenište, zelena površina, postavlja se behaton, u toku je izrada murala, a za slobodno vreme na raspolaganju je stoni fudbal. Međutim, glavni problem sa kojim se suočava NTP je i dalje nedostatak prostora, pa je devet firmi i dalje na čekanju, a posao bi moglo da dobije oko 30 sugrađana.
-Glavni problem je nedostatak infrastrukture, nemamo dovoljno prostora da bi uselili sve firme. Moramo podići privredu, imamo mogućnost da dobijemo sredstva od pet miliona dinara od Ministarstva prosvete i tehnoškog razvoja, a ako taj projekat prođe preuredili bi jednu od hala nekadašnjeg Tehnosa. Zato pozivamo grad da nam pomogne, apeluje Popadić.
On poziva sve one koji bi da započnu svoj biznis da se obrate NTP jer on funkcioniše na princiu virtuelnog inkubatora, daje tehničku podršku i mentoring razvoja proizvoda i izlaska na tržšte. U tome imaju podršku naših fakulteta ali i naših uspešnih privrednika.
Naučno-tehnološki park se nalazi u ulici Nikole Tesle 42 a broj telefona je 32-55-90-410.
Šta će vam stoni fudbal?????
Pitaj Natasu Bekvalac :)))