Detaljan spisak putarina do Grčke
Od 1. aprila 2024. usled prodaje koncesije auto-puteva Egnatija, cene putarina na 18 naplatnih rampi su se povećale od 3o do 35 odsto, tačnije sa 3 centa na 4 centa po kilometru, piše u Fejsbuk grupi „Grčka uživo“.
Građani koji autom putuju iz Beograda preko Severne Makedonije do nekog mesta na prvom ili drugom prstu Halkidikija, za putarinu u jednom pravcu treba da izdvoje 25,95 evra, ili 3.040 dinara. Za istu rutu, turistima iz Novog Sada biće potrebno nešto više novca 28,45 evra što je oko 3.330 dinara, a Subotičinima čak 32,45 evra, ili 3.800 dinara. Nišlije će proći najpovoljnije sa 16,95 evra, odnosno sa oko 1.990 dinara.
Putnici koji iz Beograda idu na Krf, do Igumenice će platiti 36,25 evra, odnosno oko 4.250 dinara, a ukoliko letuju na Tasosu, putarina do Kavale će ih koštati 31,55 evra ili oko 3.700 dinara. Od Beograda do Atine potrebno je izdvojiti 58,65 evra, što je 6.870 dinara.
Za korišćenje auto-puta kroz Srbiju, od Subotice do Preševa naknada za putnička vozila u jednom pravcu iznosi 2.450 dinara, ili 21,5 evra, a iz Beograda 1.720 dinara, odnosno 15 evra. Od Novog Sada do Preševa putarina je 2.010 dinara, ili 17,5 evra, a od Niša košta 700 dinara, odnosno šest evra. Ukupan iznos putarine kroz Severnu Makedoniju je osam evra. Putnici će u ovoj zemlji proći pet naplatnih rampi, a na svakoj deonici naknada iznosi od jednog do dva evra.
Kako se navodi, u praksi to znači da su na sledećim naplatnim rampama cene koje sad važe (poređano i grupisano po bitnosti za naše turiste u odnosu na mesta koja najčešće posećuju):
- Evzoni (granica iz pravca S.Makedonije): 2,40 evra sa 1,8 evra
- Promahonas (granica iz pravca Bugarske):1,90 evra
- Malgara (kod Soluna): 0,90 evra
- Obilaznica kod Soluna: 0,55 evra
- Strimonikou (Solun – Seres pre skretanja za Seres gledano iz pravca Soluna): 1,9 evra
- Analipsi (Solun – Kavala) : 2,35 evra
- Asprovalta: 1,10 evra
- Mustheni (pored Kavale): 2,15 evra
- Kavala: 1,85 evra
- Tirjas (između Janine i Igumenice): 2,70 evra
- Pamvotida (kod Janine): 1,55 evra
- Siatista (na deonici puta Egnatia ka Krfu iz oba pravca – Solun, Bitolj): 1,9 evra
- Polimylou (autoput Solun – Janina kod Kozanija): 1,9 evra
- Malakasiou (kod Atine): 1,9 evra
- Iasmou (Ksanti – Komotini): 1,80 evra
- Mesti (Komotini – Aleksandrupoli): 2,20 evra
- Ardaniou (granica iz pravca Turske): 1,60 evra
- Ieripigis (granica iz pravca Albanije): 1,85 evra
Ukoliko građani Srbije nemaju tag, onda putarinu plaćaju gotovinom ili karticom. Elektronska naplata putarine (ENP) omogućava beskontaktno plaćanje ove naknade upotrebom tag uređaja za odgovarajuću kategoriju vozila. Na ovaj način obezbeđen je prolazak naplatne rampe bez čekanja i zaustavljanja.
Od prošle godine radi integrisana putarina sa Severnom Makedonijom, a najavljeno je da će zajednički tag sa Grčkom biti uveden u junu. Sa Crnom Gorom će jedinstven sistem naplate funkcionisati već od 15. aprila, sa Hrvatskom mesec dana kasnije, a sa BiH se očekuje da će biti aktiviran tokom ovog leta.
Tako naši vozači neće morati da kupuju poseban tag za svaku zemlju kroz koju prolaze, već će imati jedan koji koriste za elektronsku naplatu putarine u Srbiji i sa njim će plaćati tu naknadu i u ovim susednim državama. Prolaziće bez zaustavljanja na naplatnim stanicama, a putarina im se naplaćuje sa platne kartice. Ovo je posebno značajno u vreme turističke sezone kada su velike gužve.
Podsetimo, kako bi tag uređaj važio za plaćanje putarine u Severnoj Makedoniji, potrebno je da se prekonfiguriše na Open Balkan ENP. Kada bude proradila integrisana naplata putarine sa drugim državama, takođe će biti neophodna prekonfiguracija za zemlju kroz koju se prolazi. Tag uređaj može bez ograničenja da se prenosi iz jednog vozila u drugo u okviru prve kategorije vozila, dok je za druge kategorije neophodna prekonfiguracija taga.
I grcka poltika je slicna, banditska.