Dok čekate 100 evra, platite porez na imovinu
U petak, 15. maja, dospeva na naplatu druga rata poreza na imovinu. Saglasno odredbama Zakona o porezima na imovinu nadležni organ svake lokalne samouprave u Srbiji, utvrđuje prosečnu vrednost kvadratnog metra nepokretnosti na svojoj teritoriji na osnovu koje se utvrđuje iznos poreza na imovinu.
Tako je na sednici održanoj 18. novembra prošle godine Gradsko veće donelo Rešenje po kome će građani i privredni subjekti u Čačku plaćati porez na imovinu u 2020. godini.
Ono što je Gradsko veće tada usvojilo sada je građanima i čačanskim privrednicima stiglo na naplatu. Naš sagovornik na ovu temu je Dragan Vučetić, nekadašnji odbornik u Skupštini Grada Čačka i nekadašnji predsednik Saveta za budžet i finansije Skupštine grada.
– Pomenutom Odlukom gradskih većnika višestruko su povećane obaveze za porez na imovinu u 2020. godini, nego što je to bilo u prethodnoj 2019. godini. Recimo porez na građevinsko zemljište u trećoj zoni povećan je 7,5 puta tj. 750%. Problemi za privrednike tek dolaze jer nakon završenog vanrednog stanja i krajnje otežanih uslova poslovanja, a neki su morali i da prekinu svoju delatnost, dolazi plaćanje druge rate poreza na imovinu. O tome niko od gradskih vlasti ne govori, a vrlo brzo doći će vam poreski inspektori da vas opomenu da dugujete i da vam uruče poreska rešenja za 2020. koja za fizička lica još nisu uručena.
* Koliki su prihodi koje Grad Čačak ubire u budžet od poreza na imovinu?
– Za 2020. godinu, ti prihodi su projektovani na 650 miliona dinara. Poslednja dva meseca gotovo je zamrla sva privredna aktivnost u gradu, zaposleni su propisanim merama bili sprečeni da dolaze na posao, neki u samoizolaciji neki u uslovima policijskog časa nisu mogli da se kreću i dolaze na posao, a pojedine privredne delatnosti, kao ugostiteljstvo i hotelijerstvo, su bile zatvorene. Bez obzira što prihodovanja nije bilo dva meseca, poreska obaveza mora da se ispuni u predviđenom roku, a poslednji dan je petak 15. maj.
* A i iznos poreza je znatno uvećan. Zar nije bilo logično da lokalna vlast donese meru kojom bi ublažila posledice i pomogla građanima i privrednicima, kao što je državna vlast donela nekoliko takvih mera?
– Očekivao sam, kao i ostali građani i privrdenici u gradu, da se lokalne fiskalne obaveze odlože, da nešto što dospeva na naplatu u periodu kada je sve zamrlo, privreda stala, da se to odloži za bolja vremena, počev od 2021. godine, sa mogućnošću plaćanja u više mesečnih rata. Nešto slično onome što je republička vlast donela kao mere olakšica za građane i privredu u ovoj teškoj situaciji.
* Da li je lokalna samouprava mogla da prolongira rokove koje je propisao zakon koji je donela država?
– Zakon o porezu na imovinu je republički propis i neminovno je da se Republika Srbija na ovu temu oglasi, ali znam i da je gradonačelnik Čačka Milun Todorović član predsedništva dominantno vladajuće političke stranke pa je i on mogao da pokrene inicijativu za promenu ili odlaganje plaćanja fiskalnih obaveza koje na lokalu imaju građani i privrednici. Pazite 15. maj je i rok za plaćanje lokalne takse za isticanje firme, koju plaćaju privredna društva, a ni ta fiskalna obaveza nije prolongirana. Država je recimo, početkom aprila donela tj, objavila određene uredbe o fiskalnim pogodnostima i direktnim davanjima privrednim subjektima da se izađe iz ovog vrlo teškog stanja kada je ekonomija u pitanju. Lokalna vlast u Čačku nije ništa učinila po tom pitanju. Okrenula je leđa privrednicima i njihovim teškoćama kao i građanima. Nesporno je da je glavna briga bila da se sačuvaju životi građana tokom epidemije, da se stvore uslovi da lokalno zdravstvo funkcioniše, ali život teče i posle epidemije. Neko u gradskoj vlasti treba da misli kako će se privreda grada oporaviti, kako će se ciklus proizvodnje, trgovine, poljoprivrede što lakše oporaviti i početi da stvara kapital. Tu pre svega mislim na turizam, ugostiteljstvo, hotelijerstvo, poljoprivredu jer oni su pretrpeli najveći udarac.
* Šta su mogle biti mere koje je gradsko rukovodstvo moglo doneti, a nije?
– Zamislite samo privrednika koji dva meseca nije radio, nije ostvario nijedan dinar prihoda, a sada u petak mora da plati porez na imovinu. Zamislite fizičko lice koje nije radilo ili je radilo u smanjenom broju radnih sati, koje takođe u petak mora da plati porez. Smatram da su lokalna samouprava i državna uprava u delu svoje nadležnosti trebali da donesu olakšice u smislu odlaganja fiskalnih obaveza, kao što su odložene obaveze plaćanja poreza na dobit i poreza i doprinosa na zarade zaposlenih. Porez na imovinu u principu treba da se izmiri tokom fiskalne godine, pa su rate koje dospevaju kvartalno mogle da se odlože makar do novembra ove godine. Šest meseci odlaganja sasvim je razuman rok.
* Da li bi to odlaganje uticalo na krizu gradskog budžeta i ugrozilo finansiranje budžetskih korisnika?
– U ovoj godini jasno je da se sve planirane investicije moraju odložiti, a one koje su započete konzervirati, a da se obezbede sredstva za socijalna davanja. Budžet grada Čačka, ma kako bio zamišljen, mora biti izuzetno socijalan. Investicije koje su započele ili planirane, a odnose se na komunalnu infrastrukturu, održavanje vodovoda, kanalizacije, sprečavanje poplava moraju se završiti, ali ne i investicije koje su kapitalnog karaktera koje mogu biti realizovane i kada se oporavimo od ekonomskih posledica epidemije, kao što je primer Gradske plaže. Budžet grada kao najveću stavku u prilivu sredstava ima porez od zarada zaposlenih 1,7 milijardi dinara. Budžet Grada Čačka za dva meseca će biti u deficitu, jer je plaćanje poreza na zarade za period mart-maj, odložen do kraja ove godine i biće plaćan u više mesečnih rata posle 1. januara 2021. godine. Gradu Čačku se vraća 77% od ubranog poreza na zarade sa teritrorije Čačka. Ovog trenutka prihod od ovih poreza u republički budžet je – nula. Toliki će biti i povraćaj novca Gradu Čačku. Nula. Osim od malog broja preduzeća čiji vlasnici su se odrekli pomoći države i redovno isplaćuju zarade svojim zaposlenim sa plaćenim porezima i doprinosima.
* Da ste vi lokalna vlast koja odlučuje šta je Gradu Čačku činiti, šta bi uradili?
– Odložio bih sve investicije koje se mogu odložiti, budžet grada dobio bi izuzetnu socijalnu komponentu. Ali pazite za to bi bila potrebna puna odgovornost, bez lažne i rasipničke solidarnosti kakva je ova sa podelom 100 evra građanima. Mora da postoji selektivnost u podeli pomoći. Morao bi Centar za socijalni rad da do detalja detektuje socijalni status svake porodice, a ne da čekamo kada će neki medij objaviti da se dogodila neka nesreća u nekoj socijalno ugroženoj porodici, pa onda dižemo halabuku i skupljamo političke poene na lažnoj solidarnosti, jer da smo kao vlast solidarni sa građanima pomogli bi im pre nego što neko digne ruku na sebe.
* Pomenuli ste 100 evra koje država daje svim punoletnim građanima koji se izjasne da žele da ih prime.
– Mislim da nije slučajno da penzioneri tih 100 evra dobijaju upravo 15. maja, baš na dan kada im pristiže na plaćanje druga rata poreza na imovinu. Eto prilike da ta kategorija naših sugrađana, bar malo popuni gradski budžet, tako što će 100 evra od države da preusmeri u plaćanje poreza na imovinu.
___________________________________________________________________
Vuce svaka cast.Covek sve opisao kako je stanje sa porezom i nametima.
Popisam im se na 100€!
Traži od Sebastijana Kurza 100e
Sve si lepo objasnio, svaka čast! Samo što tih 100e nije čašćenje za pivo i cigare, već je stvarno pomoć da se državi plati šta treba da joj se plati. Država ne sme da stane
Penzioneri zatvoreni u svojim domovima oko 2 meseca, a stigli nam računi za grejanje sa obračunatom kamatom. Sram ih bilo! Molim Ozon da piše o tome.
Bravo Vucino! Sve si lepo rekao. Voleo bih da ti dodjes na celo opstine jer si obrazovan i pametan covek a ne ova pridosla, novokomponovana „Milunka“.
Nismo mi te sreće da ovakav čovek vodi grad…voli sirotinja“snalažljive“…koji se snalaze za svoj džep…jbg
Da,Vuk je mebju privrednicima vise od 22 g. i njegovo iskustvo i znanje u sferi ekonomije bilo bi od velike koristi za nas grad,ali na zalost mi hocemo sado mazo…
Tesko za razumeti, ali to je.A porezi na imovinu,posebno stambene objekte izgledaju kao da ih razrezuju neki surovi kolonizatori.Ne postoje stavke,amortizacija,odrzavanje,privodjenje nameni stambenih objekata savremenom nacinu zivota, i ostali troskovi koji bi morali biti na strani rashoda.Od koje li je drzave prepisan ovaj zakon?Ima tu jos bezbroj problema u svim sferama zivota i rada.Da bi se resili problemi potrebni su ZNALCI.Aposto smo bas zastranili,za pocetak jedino je resenje da narod uzme motku umocenu u …..I metlira ovu furdu i sto pre krenemi iz pocetka.Nije nikad kasno.Imamo i lepih primera iz okruzenja.Nema tu greske.Naprotiv.
Za *PORESKI OBVEZNIK*
Tacno tako prijatelju. Sve si pametno rekao.
Sami smo krivi.
Ja bih pitao gospodina Vučetića koje je mere donosio za vreme dok je on bio na vlasti i donosio odluke koje se odnose na ekonomiju grada? Koje mere za ublažavanje krize 2009te, je donela vlast na čijem čelu je bila stranka kojoj je pripadao? Koliko je tada iznosio minimalac? Koliko je tada minimalnih zarada za SVE privrednike snosila država? Na koliko meseci su odloženi porezi i doprinosi? To sto je on naveo u ovom tekstu je čista politika i nema veze sa ekonomijom. Evo ja ću da budem još veći ekonomista pa kazem da bi trebalo država da isplaćuje jednu prosecnu zaradu svakom punoletnom gradjaninu bar 6 meseci, da odloži sve obaveze privrednicima i građanima i naravno da uveća sva socijalna davanja. Lako je tako sve nabaciti, ali naravno da tako nešto ne može nijedna država na svetu da izdrži. Takođe, u tekstu nije konkretno rekao, kako bi se to lokalna samouprava finansirala, kada bi i prihod od poreza na imovinu odložio na nekoliko meseci (a to je manji deo prihoda)? Koliko lokalna samouprava sa svim ustanovama i javnim produžecima ima zaposlenih? Koje bi posledice po grad bile kada bi nekoliko hiljada zaposlenih u lokalnoj samoupravi ostalo bez plate? Šta bi to značilo za plinare, butike, zanatlije….Zatim predlaže da se obustave investicije, a tekuće da se zamrznu, a ne kaže da bi tada dobar deo naših velikih privrednika koji zapošljavaju značajan broj zaposlenih upao u još veću krizu, jer im grad ne bi isplaćivao svoje obaveze po osnovu već zakljunih ugovora za izvodjenje radova? Gđe završe novac za investicije, ako ne u privatni sektor koji te radove izvodi? Pa koliko na toj plaži sto spominje ima radnika, koliko malih zanatlija se tu angazuje kao podizvođači, koliko njih radi u proizvodnji onih behaton ploča….Još ako bi ga poslušale i druge lokalne samouprave, pa i država, brzo bi sahranio ekonomiju cele države ( sto je realno 2011 te i bilo blizu)! Jedno su price koje žele da čuju gradjani, a drugo je realno vodjenje države, a on i njegova stranka su se pokazali u periodu 2000-2009 te…
Zato si ti ekonomista penzioner. Vremena se menjaju prika.
Ja bih pre rekao da je vreme Dragana Vucetica (u političkom smislu) i njegove stranke, davno prošlo. Slažem se u većini šta je napisao penzioner.
Gomila gluposti i ne znanja. Kada se država zadužuje da bi koliko toliko umanjila posledice pandemija, ovi nazovi bot-ekonomisti poput Gorana, penzionera i drugih neznalica bi da grade, ne za bolji i lepši grad, već za neki procenat u svoj džep. Zato razumem Vučetića koji kaže da je bolje dati narodu novce kroz socijalu, a ne grebatorima iz budžeta kroz investicije koje su mnogostruko uvećane.
Pa dobro, bar odgovorite penzioneru koje su mere donete 2009te godine donete za suzbijanje efekata krize? Zar je to teško? Jel moglo od pomoći države da se plati bar porez na imovinu?
Ha, ha… ti stvarno misliš da će neko od njih da ti odgovori na to?
Nisi ni ekonomista, niti penzioner. Zar nema na računima grada nekoliko stotina miliona dinara po rečima gradonačelnika. Nisam znao da grad zapošljava „nekoliko hiljada u lokalnoj samoupravi“,verovatno tojih saboraca iz partije. Po tebi samo koji rade za budzet grada mogu da postoje, ostali neka idu u likvidaciju. Zato uživaj u ekonomskom blagostanju ove vlasti.
Kad se kaže lokalna samouprava, nisu to samo oni koji rade u zgradi gradske uprave, već i radnici Komunalca, Vodovoda, Zelenila, Groblja, Grejanje, Predškolskih ustanova, Muzeja, Arhiva… mnogi tu rade već vise od 20-30 godina, najrazličitije poslove od čišćenja ulica, do kopanja rake na groblju, pa do pravljenja budžeta i to većina za plate koje su ispod proseka ili na minimalcu…mnogo je glupo i ružno tako generalizovati ljude koji rade u tom sistemu…
U javnim preduzećima radi puno dobrih i stručnih ljudi, i oni sami zarađuju svoj dohodak i nisu na budžetu grada. Ali u gradskim upravama je sasvim drugačije. Uostalom pitajte koliko je novoprimljenih na određeno ili stalno u gradskim upravama. Neko mora da za njih zarađuje.
Milutine, pojma nemaš… Svi oni su u sistemu lokalne samouprave…
nemoj mlatiti kao otvoren prozor.Radnici nabrojanih preduzeca su radnici JAVNIH preduzeca,a ne samouprave. Oni iz drzavne uprave i lokalne samourave nisu radnici,nego paraziti i nikako se ne mogu ubrajati u radnike.
Država mi da 100 eura,a otme mi nasilno omovinu od više hiljada evra i to preproda ili pokloni kriminalcu,vratite nam otetu imovinu a mi onda vama poklanjamo 100 eura
„Ekonomista penzioner“- lepo si ti uzvratio Vucku i sve je delimicno tacno, ispustio si samo da kazes sa kojim procentom ce brhaton gradnja da finansira predstojece izbore.
Koje godine je porez povećan za 750%? Sve ostalo je priča.