Dronovima će „juriti“ dužnike po Čačku
Razne komunalne službe u Čačku imaju različite podatke o obavezama i dugovanjima građana, pa je gubitak samo na odnošenju smeća oko 6,3 miliona dinara. Da neko ne bi živeo na račun sugrađana, uvešće dronove.
Dakle u Čačku su namerili da dronovima snime zgrade i parcele, u milimetar izmere površinu, a time i obaveze grđamna i firmi, i sve to smeste u glavno skladište podataka, gradski računar, piše „Politika“.
Kada bi ti podaci ukrstili, recimo koliko kvadrata stana ili hale ima obveznik plaćanja, a koliko ima prijavljeno za plaćanje grejanja ili odvoženja smeća, tada bi se tačno koliko gde treba naplatiti.
„Nameru Gradske uprave da po određenoj metodologiji obrazuje jedinstvenu ličnu kartu koja bi sadržala prepoznatljive oznake svakog građanina, korisnika usluga. Taj komunalni broj imali bi u svojim računarima svi davaoci usluga u gradu, a naum je da se ova tehnologija proširi na čitavu Srbiju. Nijedan od naših gradova, osim delom Beograda za usluge Infostana, nije stigao do ove tačke“, kaže za beogradski dnevnik Ljubomir Sikora, direktor JKP Komunalac u Čačku.
A podaci su daleko ode tačnih, pokazalo je jedno istraživanje mr Zorana Jevremovića, sa Fakulteta tehničkih nauka u Čačku. Poređenjem podataka koji su JKP Komunalac prijavili korisnici, zatim onih iz Katastra i na kraju dobijenih sa orto-foto snimaka, došlo se do tri veoma različita broja.
Za 752 snimljena objekta u Čačku Komunalac ima prijavljeno 38.739 kvadratnih metara, Katastar 48.476 a orto-foto 126.175 kvadrata. Razlika – 6,3 miliona dinara gubitka samo na račun neprijavljene obaveze za iznošenje komunalnog otpada.
Test poređenjem baze podataka korisnika JKP Čačak i JKP Komunalac došlo se do frapantnih činjenica – u jednoj ulici u centru grada (Balkanska 6-24) jedno preduzeće ima prijavljeno 168 korisnika a drugo 36, dok je u drugoj (Devet Jugovića 11-23) taj odnos 71 prema 30. A trebalo bi da broj korisnika bude isti. Ako je prosečan stan od 45 kvadrata, gubitak na neprijavljenoj kvadraturi je veći od 230.000 dinara godišnje.
Još nam samo fali dron,… imali nešto preče?
______________________
U Vranje nema laganje.
Citat:
VRANJE- Vlada Srbije opredelila je sredstva u iznosu od 100 miliona dinara iz tekućih budžetskih rezervi koji će prvenstveno biti utrošeni za finasijsku konsolidaciju gradske kase kao i rešavanje infrastrukturnih problema, rekao je danas gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković.
Prema rečima gradonačelnika ovo je veliki dokaz podrške Vlade Republike Srbije i premijera Vranju, budući da je osim obećane pomoći od 50 miliona dinara nakon nedavne posete premijera Pčinjskm okrugu, nova tranša sada duplirana.
Novac će, kako je naveo gradonačelnik, biti iskorišćen racionalno i biće usmerene pre svega na finasijsku konsolidaciju stanja u budžetu.
– Državni sekretar u Ministarstvu privrede, Dragan Stevanović kazao je da će sredstva biti prenešena u 2016. godini i da će gradsko rukovodstvo biti u obavezi da ista potroši u ovoj godini
Sto se tice dronova iznad moje kuce, ja sam bio PVO u vojsci. Pa nek dodje.
Zoki „Kojot“ je snimilo situaciju. Beep beep
Јој мајко мила… па како се до сад у милиметар знало шта је чије?
Да неће фора да буде да ти лоше премере па ако хоћеш да се жалиш мораш и ти дрон да имаш?
Uz duzno postovanje prema g.Sikori, jedini validan podatak je onaj koji se moze dobiti od katastra – koliko u zvanicnim i jedinim validnim podacima o objektima/nekretninama pise, toliko se moze i naplatiti. Komunalac nema pravo da naplacuje usluge za nelegalne kvadrate ili povrsine koje nisu uknjizene. Takodje, posto Komunalac nije RGZ, isti ne moze da preracunava kvadraturu/povrsinu bilo kome. Ko ima nelegalne kvadrate, ko je bespravno gradio/nadgradjivao/dozidjivao, to nije u opisu i mandatu istrazivanja i itvrdjivanka JKP Komunalac, vec drugih sluzbi. Komunalac bi trebao da se bavi time kako da skloni kontejnere sa ulica i trotoara, gde isti ometaju normalno odvijanje saobracaja, a uz to nenormalno ruze grad, kao i time da se kod stanovnistva poveca svest o recikliranju i neophodnosti istog, tako sto ce npr. da ukinu naplatu naknade za iznosenje smeca onima koji recikliraju – pre svega zato sto oni prodajom tog reciklaznog materijala realno mogu da ostvare znacajno vece prihode od onih koje ostvaruju naplatom naknade za iznosenje smeca.
Koliko je meni poznato, povrsina nekog stambenog ili poslovnog objekta ne proizvodi djubre, vec ljudi koji koji u tom objektu borave. Kako ce gradjani znati da li su racuni srazmerni pruzenoj usluzi ili su, mozda, naduvani da bi se podmirile potrebe povlascenih privatnih preduzeca koja posluju sa javnim preduzecima? Neka katastar radi svoj posao, ali mogla bi i policija malo da procunja kroz te „poslovne“ aranzmane i dogovore.
Poslednjih nekoliko godina najbolje ideje i projekti dolaze upravo iz JKP Komunalac. A sve zahvaljujući direktoru Sikori, pravi čovek na pravom mestu!
Pitanje za ove iz komunalca kako je moguće da im stanari iz nadgradnje u Bate Jankovića godinama ne plaćaju odnošenje smeća??????
Kako je moguće da je neko izgradio i prodao stanove, a da to nije prijavljeno komunalcu? Mogli su, ako ništa, bar uporediti spisak obveznika sa spiskom toplane, lako bi otkrili manjak pretplatnika.
Problem ove države je što svi MISLE da mogu da rade neki posao, a u stvari ne mogu, jer POJMA NEMAJU šta i kako treba da rade, ali bi svi da se naguraju u javni sektor je je tu sigurna platica, bolovanja, praznici, odmori… ali da se nešto uradi za firmu, e to je onda problem čim im se zatraži nešto više od kucanja pola strane teksta na računaru.
A nabavka kamiona, bolje da se time direktor pozabavio, a ne dronivima