Državna revizija otkrila nepravilnosti u Domu zdravlja: 30 miliona potrošeno mimo zakona!
Državna revizorska institucija kontrolisala je rad Doma zdravlja u Čačku u delu koji se odnosi na javne nabavke u 2019. i 2020.godini. Na osnovu izveštaja koji je objavljen 24.decembra 2021.godine vidi se da je Dom zdravlja potrošio skoro 30 miliona dinara mimo zakona.
Kako se može videti iz nalaza DRI, najviše primedbi bilo je na održavanje voznog parka:
DRI u izveštaju navodi da je Dom zdravlja ,,Čačak“:
1.preuzeo obaveze u iznosu od 18,25 miliona dinara sprovođenjem nabavki suprotno odredbama Zakona o javnim nabavkama:
– zaključio ugovore u vrednosti od 11,04 miliona dinara suprotno odredbama ranije važećeg Zakona o javnim nabavkama;
– povećao obim predmeta nabavke bez poštovanja propisanog postupka i izvršio nabavku bez
sprovedenog postupka najmanje u iznosu od 7,21 miliona dinara;
– nije posebnim aktom bliže uredio postupak javnih nabavki;
– nije poštovao propisanu proceduru u delu objavljivanja plana i ugovora, planiranja centralizovanih javnih nabavki, sačinjavanja konkursne dokumentacije, zapisnika o istraživanju tržišta i obrazovanja komisije za sprovođenje postupka.
2. preuzeo je obaveze i izvršio rashode za plate zaposlenih, za 19.708 časova rada koji nisu efektivno izvršeni u iznosu od najmanje 11,27 miliona dinara.
Dom zdravlja je uveo skraćeno radno vreme za 120 zaposlenih koji obavljaju poslove na radnim mestima koja nisu Aktom o proceni rizika utvrđena kao radna mesta – poslovi sa povećanim rizikom, navodi se u izveštaju DRI.
Dom zdravlja je konkursnom dokumentacijom u postupku javne nabavke laboratorijskog potrošnog materijala sa zakupom aparata, kao dodatni uslov predvideo posedovanje određenog broja modela aparata koji nudi, instalirana na teritoriji Republike Srbije, što predstavlja diskriminatorski uslov za sve potencijalne zainteresovane ponuđače, čime se narušava načelo obezbeđivanja konkurencije, što nije u skladu sa odredbom čl. 10 i 76 stav 6 ranije važećeg Zakona o javnim nabavkama.
Dom zdravlja je u postupku javne nabavke usluge servisiranja motornih vozila za 2019. godinu zaključio ugovor o javnoj nabavci koji ne sadrži ugovorenu ili procenjenu vrednost nabavke, niti količinu usluga koje se nabavljaju, već samo ugovorene cene za pet usluga koje su bile predmet javne nabavke. odnosno zaključio je ugovor koji ne sadrži bitne elemente ugovora. Po ovom ugovoru preuzete su obaveze u iznosu od 14.889.488 dinara bez pdv-a, što nije u skladu sa odredbama člana 61 ranije važećeg Zakona o javnim nabavkama, odredbama čl. 462 -466 Zakona o obligacionim odnosima
U postupku revizije na odabranom uzorku faktura izvršena je provera ugovorenih predmeta nabavke kao i cena. Kao što je napred opisano Dom zdravlja je za usluge servisiranja ugovorio jedinične cene usluga, odnosno ugovorio je cenu norma sata za usluge vanrednog servisiranja vozila po vrstama radova, kao uslugu redovnog servisa koja podrazumeva delove potrebne za mali servis i samu uslugu servisiranja. Uvidom u uzorak faktura utvrđeno je da je Dom zdravlja uglavnom nabavljao delove koji nisu bili predmet postupka javne nabavke. U postupku revizije je utvrđeno da je Dom zdravlja u periodu važenja ugovora zaključenog u postupku javne nabavke usluge servisiranja motornih vozila Doma zdravlja za 2019. godinu, nabavio rezervne delove koji nisu bili predmet sprovedenog postupka javne nabavke najmanje u iznosu od 5.875.488 dinara (73% ukupne vrednosti uzorkovanih faktura) i na taj način preuzeo obaveze najmanje u istom iznosu bez sprovedenog postupka javne nabavke, iako nisu postojali razlozi za izuzeće od primene Zakona o javnim nabavkama.
Otkrivena nepravilnost 21: Dom zdravlja je preuzeo obaveze najmanje u iznosu od 5.875.488 dinara za nabavku rezervnih delova koje nisu bili predmet sprovedenog postupka javne nabavke usluge servisiranja motornih vozila za 2019. godinu, odnosno bez zaključenog ugovora i sprovedenog postupka javne nabavke, iako nisu postojali razlozi za izuzeće od primene zakona, što nije u skladu sa odredbama člana 7, 7a i 31 ranije važećeg Zakona o javnim nabavkama.
Dom zdravlja je u Konkursnoj dokumentaciji naveo da će odluku o dodeli ugovora u javnoj nabavci usluga servisiranja motornih vozila (JN10/2019) doneti primenom kriterijuma „ekonomski najpovoljnija ponuda“. Ekonomski najpovoljnija ponuda se zasniva na sledećim elementima kriterijuma: 1) Ukupna cena norma sata (po partiji) iz obrasca ponude – 80 pondera; 2) Ukupna cena usluge redovnog servisiranja (po partiji) iz obrasca ponude – 10 pondera; 3) Garantni rok na izvršene usluge (u mesecima) – 5 pondera; 4) Garantni rok na ugrađene delove i materijal (u mesecima) – 5 pondera.
Uvidom u obrazac ponude utvrđeno je da se predmetni kriterijumi za vrednovanje ponuda sastoje samo od jediničnih cena, odnosno u obrascu ponude nisu date količine. U situaciji kada se predmet nabavke sastoji od više stavki, odnosno svaka partija se sastoji od više pozicija, a količina nije određena, u tim slučajevima ponuđena jedinična cena ne može biti merodavan kriterijum ili element kriterijuma na osnovu kog bi se vršila ocena ponuda. S obzirom na činjenicu da visina ponuđene cene zavisi od količine predmeta nabavke, ponude nisu uporedive i nemoguće je utvrditi njenu stvarnu vrednost u odnosu na procenjenu vrednost nabavke.
Dom zdravlja je u otvorenom postupku javne nabavke laboratorijskog i potrošnog materijala sa zakupom aparata zaključio četiri ugovora za 13 partija sa četiri dobavljača. U periodu 2019.-2020. godina, Dom zdravlja je izvršio nabavku materijala u iznosu od 32.210.327 dinara, odnosno 82% od ugovorene vrednosti, a do kraja važenja ugovora (jul 2021. godine) još 12.242.777 dinara. Na taj način je po tri
ugovora izvršio nabavku laboratorijskog i potrošnog materijala preko ugovorene vrednosti najmanje u iznosu od 6.615.672 dinara.
Dom zdravlja je u periodu od jula 2019. godine do 30. jula 2021. godine preuzeo obaveze za nabavku laboratorijskog i potrošnog materijala najmanje u iznosu od 6.615.672 dinara, 17% preko vrednosti zaključenih ugovora, odnosno bez sprovedenog postupka javne nabavke, a da nisu postojali razlozi za izuzeće od primene zakona, što nije u skladu sa odredbama čl. 7, 7a i 32 ranije važećeg Zakona o javnim nabavkama.
Dom zdravlja je sproveo otvoreni postupak javne nabavke sanitetskog potrošnog materijala oblikovan u 49 partija u kom je zaključio 13 okvirnih sporazuma sa 12 dobavljača. Za partije su zaključeni posebni ugovori sa dobavljačima na osnovu okvirnih sporazuma. Uvidom u zaključene ugovore, utvrđeno je da je Dom Izveštaj o reviziji pravilnosti poslovanja Doma zdravlja ,,Čačak“, Čačak u delu koji se odnosi na javne nabavke u 2019. i 2020. godini i rashode za zaposlene u 2020. godini 73 zdravlja za partiju broj 33 zaključio jedan ugovor95 sa dobavljačem, ukupne vrednosti 2.668.550 dinara bez pdv, odnosno 3.104.258 dinara sa pdv u skladu sa količinom i cenom dobara navedenih u okvirnom sporazumu.
U postupku realizacije ugovora, Dom zdravlja je nabavio dobra u vrednosti od 3.491.450 dinara sa pdv. Na ovaj način, Dom zdravlja je izvršio nabavku sanitetskog potrošnog materijala u iznosu od 387.192 dinara sa pdv (12%) preko ugovorene vrednosti, bez sprovedenog postupka javne nabavke, a da nisu postojali razlozi za izuzeće od primene zakona, što nije u skladu sa odredbama čl. 7, 7a i 32 ranije važećeg Zakona o javnim nabavkama.
Dom zdravlja je u periodu od februara 2020. godine do marta 2021. godine preuzeo obaveze za nabavku sanitetskog potrošnog materijala najmanje u iznosu od 387.192 dinara, 12% preko vrednosti zaključenog ugovora, odnosno bez sprovedenog postupka javne nabavke, a da nisu postojali razlozi za izuzeće od primene zakona, što nije u skladu sa odredbama čl. 7, 7a i 32 ranije važećeg Zakona o javnim nabavkama.
Šta drugo očekivati od dragačevca i još naprednjaka…
Pucaju polako, nece vise ni njihovi da ih glasaju
Sami su krivi, mnogo lazu i obecavaju
Nema vise aktivista u stranci, kako neki pricaju koji imaju neke sto tamo idu. Na tankom su ledu
Kada ce DRI u TOC zna li se sta?
to je negde oko 10g u Pozarevcu, minumun.
Sta li su otkrili za 2023-2024?Godisnje krali 30 miliona…ovi su sjebali i Miluna sa cevapima
Milune imas li sramote?
Nalazi/zaključci revizora nemaju praktičan značaj. Na osnovu njih Dom zdravlja treba tužiti budžetskoj inspekciji. Budžetska inspekcija je „smrt“ za sva javna preduzeća/ustanove.
Sram vas bilo kako samo ljagate,lažete,izmišljate…
Ко иде у ћорку? Можда опет Риђи преузме кривицу?
Bez rada tužioca, suda i pravosudne sudske presude, sve ovo je rekla kazala.Džabe je kad niko ne zaglavi zatvor i plus da vrati novac.Zato ce se sve ovo i dalje dešavati.Imamo predsednika pravnika koji o svemu odlucuje, on je i vlada i predsednik i sud i investitor.To je pravno nasledje koje nam ostaje od AV, tobože pravnika.
SNS Cacak izgleda na tankom ledu? Jel radio neko istrazivanja medju gradjanima?
Bilo bi zanimljivo to videti