EBRD pomaže izvoz malim i srednjim preduzećima
U Čačku je danas predstavljenja EBRD Trade Ready inicijativa kao podrška malim i srednjim preduzećima (MSP) da unaprede svoj trgovinski potencijal. EBRD Trade Ready je promovisan u oktobru 2018. kao pilot inicijativa za podršku trgovanju u Srbiji, što Srbiju čini prvom zemljom zapadnog Balkana koja koristi pogodnosti ove inicijative.
Trade Ready pruža podršku malim i srednjim preduzećima (MSP) da unaprede svoj trgovinski potencijal. Trade Ready daje širok spektar saveta kako bi MSP postala konkurentnija u zemlji i u inostranstvu. Takođe nudi različite nivoe obuka o međunarodnim trgovinskim instrumentima i prilike za umrežavanje MSP sa akterima koji mogu da podrže njihove efikasnije izvozno-uvozne aktivnosti. Sa više znanja i informacija, MSP imaju bolje mogućnosti da iz komercijalne ponude izaberu odgovarajuće opcije za finansiranje svoje međunarodne trgovine.
Trade Ready sarađuje i sa lokalnim bankama – Addiko i Eurobankom, pomažući im da prilagode svoje proizvode za finansiranje trgovine potrebama MSP. Mnoga MSP nisu upoznata sa pogodnostima za finansiranje trgovine i kako im one mogu biti dostupne. Trade Ready im pomaže da razumeju brojne prednosti korišćenja spoljnotrgovinskih instrumenata koje nude lokalne banke, poput smanjenja rizika koji su uključeni u spoljnu trgovinu i oslobođenja radnog kapitala za investicije u rast.
Primenu Trade Ready inicijative u Srbiji finansiraju Evropska unija i Luksemburg.
— Trade Ready je usmeren na dva osnovna izazova sa kojima se suočavaju mnogi mali biznisi u Srbiji dok pokušavaju da se razviju i integrišu u globalne lance snabdevanja — objasnila je Dragana Roter, konsultant.
— Naša inicijativa za podršku trgovanju može da pomogne lokalnim uvoznicima i izvoznicima da pristupe potrebnom znanju i finansijskim sredstvima kako bi uspeli na konkurentnim tržištima. Trade Ready je rezultat saradnje između dva EBRD programa: pionirskog Trade Facilitation Programme, koji promoviše trgovinu u, iz i među ekonomijama u koje EBRD ulaže, a nudi i niz proizvoda preko lokalnih banaka kako bi se olakšala ova trgovina – i EBRD programa MSP Finansije i razvoj.
Današnje predstavljanje Trade Ready u Čačku organizovano je u saradnji sa Regionalnom privrednom komorom Kraljevo.
— U maju smo imali prezentaciju u Kraljevu i do sada su tri firme uspele da dobiju sredstva i da krenu u izvoz. Radi o novim firmama, startapovima. Ovo je program koji Evropska banka za obnovu i razvoj plasira kroz određene banke. Želja nam je da pospešimo izvoz, trgovinu. Danas ćemo privrednicima približiti ceo program, uslove za korišćenje sredstava, kao i da savetodavno utičemo na privrednike. Privrednici se obraćaju bankama koje daju kompletnu informaciju, skeniraju kompletno njihovo stanje i dobijaju informaciju da li mogu i koliko sredstava mogu da koriste, i ako ne mogu zašto ne mogu da koriste sredstva. Biće prezentovano i šta se daje za garancije za uzimanje kredita — rekao je predsednik Regionalne privredne komore Kraljevo Zvonko Tufegdžić.
Dušan Tanasković iz čačanske kompanije Sirela zadovoljan je dosadašnjom saradnjom sa bankama navodeći da krediti nisu bili nikad pristupačniji i povoljniji. Kako kaže, posebno su zainteresovani za podršku izvozu jer se ova kompanija opredelila da agresivnije nastupa i na inostranim tržištima.
— Sirela postoji već 30 godina i bavimo se proizvodnjom za prehrambenu industriju. Sada investiramo u ambalažu i štampu, i okrećemo se sve više izvozu. Nedavno smo se po prvi put pojavili na Međunarodnom sajmu u Moskvi, a sledeće sedmice izlažemo u Tirani preko PKS. Interesantna nam je ta subvencionisana linija za bespovratna sredstva za opremu, što podržava i Fond za razvoj. To nam jako pomaže. Konkursiali smo za sredstva za pospešivanje izvoza kod banaka ali još nismo pregovore doveli do kraja. Banke su jako otovrene, daju nam kredite samo na menicu, i jako su povoljni. Radimo sa pet banaka, Agencijom za razvoj, Fondom za razvoj. Ima dosta izvora finansiranja — navodi Tanasković.
EBRD je, kroz Trade Facilitation program, od 1999.godine u Srbiji podržao više od 1.300 spoljnotrgovinskih transakcija u ukupnoj vrednosti oko 800 miliona evra. U EBRD programu Advice for Small Businesses je od 2001. učestvovalo preko 900 preduzeća iz naše zemlje.