Енергетска криза погађа и малинаре
Криза на тржишту и пад тражње дефинитивно се одражава и на пласман српске малине на страним тржиштима и нема наговештаја да ће се ситуација убрзо променити, сматрају стручњаци. Недавно је објављено да је и поред пада количина које су извезене за 33 одсто (у првих осам месеци) у односу на 2021. вредносно остварен већи приход због више откупне цене тог воћа.
Ово, међутим, за малинаре није нимало обећавајуће стање будући да је тржиште непредвидиво док су знатне количине и даље ускладиштене у хладњачама. Неки од њих, према информацијама са терена, и даље чекају исплату за предато воће. Мада су се у медијима могле чути различите информације па и да је у Србији у овој сезони произведено 90.000 тона малине, др Александар Лепосавић, један од водећих стручњака из Института за воћарство у Чачку, рекао је за „Политику” да је овогодишњи род био око 45.000 тона, а да је тренутно ситуација таква да велике количине непродате малине и даље стоје у хладњачама. Како објашњава, разлог је то што је на светском тржишту приметан пад тражње због енергетске кризе и страха купаца од будућих дешавања.
– Све ово утиче на тржиште и тренутно се слабије пласирају и малина и купина. Само у Америци постоји вишак смрзнуте купине на залихама за пет одсто и малине за осам. Нема наговештаја да ће се нешто мењати – наглашава наш саговорник. Према његовим речима, много већи проблем је што је дошло до упросечавања квалитета малине из Србије, због вишегодишњег одсуства стратегије у производњи и пласману.
Напомиње да је разлог томе што су уведене неке сорте које немају ту особину да дају врхунски квалитет какав смо имали у ранијем периоду. Квалитет „српске малине” по чему смо дужи низ година били препознатљиви је што смо на светско тржиште извозили 95 одсто овог воћа врхунског квалитета и свега пет одсто просечног.
– Ово нажалост више није случај, квалитет је због свих ових разлога почео да пада да би дошли до тога да сада испоручујемо 80 процената малине врхунског квалитета и 20 просечног. Исто то купци могу да набаве и у Пољској и у другим земљама које производе малину а до сада нису могле да се похвале неким квалитетом. Истовремено, таква малина код њих се може набавити по нижим ценама – наводи Лепосавић.
Наглашава да је то дефинитивно проблем који ће се наставити, уколико и ми наставимо са праксом коју купци неће ни моћи ни хтети да толеришу. Мали број хладњачара у Србији одржао је тај препознатљив квалитет наше малине и немају никакав проблем јер су, и поред тешке ситуације на тржишту, успели да продају све откупљене количине по пристојним ценама.
– Они су продали малину, испразнили капацитете и угасиће хладњаче тако да неће имати трошкове складиштења и одржавања. Остали који нису успели да продају робу, услед енергетске кризе, имаће и додатних издатака. Чини ми се да је тренутно на сцени чистилиште. Мале хладњаче, па чак и неке средње и велике имаће потешкоћа јер немају средстава за исплату, неки су и презадужени. Добар део преузете робе није исплаћен и то је сада огроман проблем који ће се свакако одразити и на следећу сезону – напомиње др Александар Лепосавић за наш лист.
Koja gomila ispraznih reci i floskula da bi se rekla jedna recenica – „veliki su navukli male na veliku nerealnu cenu, da bi ih zatvorili i ocistili teren za narednih X godina“.
A malinarima saucesce za narednih 3-4 godine…
Odgovorno tvrdim da svaki ozbiljniji proizvodjac maline ima vise znanja od Leposavica.Leposavic samo prosipa podatke koje svako moze naci na internetu,ako bi pratili njegove izjave videli bi koji je to sukob misljenja prvo prica jedno,posle nekog vremena drugo.Prosto covek se povija kako vetar duva,ide uz dlaku proizvodjacima,hladnjacarima svima redom.
Ih, sto mi zao malinara! Necu moci da spavam.
Znači drago ti je što je ovako?
Dr Leposavic ove gore „komentatore“ moze da napravi od malina malo pomesanim sa blatom.
Znači drago ti je što je ovako?
malinu sadi i bere sirotinja,a pare pokupe politicari i hladnjacari,od senzone svakom od njih po milion evra.ovo je poruka da na sadite malinu vec da krcite i ocistite malinjake.devize od malina nikad vam nisu dali,al je zanimljivo da ni drzavi ne trebaju.pod av lipom ni zarade ni lada nema.stalno vas laze,al vi umislili da je istina sto prica.