Er Srbija: Arapi uzeli srpski novac, zaboravili na avione
Er Srbija je do kraja septembra ove godine trebalo da dobije dva nova aviona i još dva do kraja godine, medjutim okosnicu flote nacionalnog avioprevoznika i dalje čine iznajmljeni avioni stariji od 10 godina, piše danas Insajder.
U ugovoru izmedju Er Srbije i Etihada iz Ujedinjenih Arapaskih Emirata, do kojeg je došao Insajder, precizirano je da prva četiri aviona stignu već do kraja ove godine, a još šest do kraja 2020.
Isporuka tih aviona dogovorena je u okviru strateškog partnerstva sa Etihadom koji je od 2014. vlasnik 49 odsto nacionalnog avioprevoznika, nasednika Jat ervejza.
Zašto jedno od najvažnijih obećanja vlasti i predstavnika Er Srbije, a to je nabavka novih najsavremenijih „erbas“ aviona, nije ispunjeno, za sada nema objašnjenja.
Ta nabavka je važna izmedju ostalog i zbog toga što je direktno vezana za avans od 23,5 miliona dolara koja je Jat uplatio Erbasu još 1998. godine, podsetio je Insajder i naveo da je te godine potpisan ugovor izmedju tadašnjeg Jata i Erbasa i da je naručeno osam novih aviona.
Avioni zbog sankcija Srbiji i NATO bombardovanja nikada nisu kupljeni pa je taj novac više od 15 godina stajao na računima francusko-nemačke kompanije.
Nakon što su potpisani ugovori o strateškom partnerstvu Jata i Etihada i formirana Er Srbija, kako se ispostavilo, Er Srbija je depozit iz 1998. godine prenela na Etihad, uz ugovor o nabavci novih aviona.
Po pisanju Insajdera, u finansijskom izveštaju Er Srbije piše da Etihad raspolaže iznosom od 23, 5 miliona dolara koji je Jat 1998. platio kao depozit Erbasu. Kako se navodi, Etihad će Er Srbiji vraćati depozit u delovima odnosno procentualno kako se budu isplaćivali naručeni avioni, a Er Srbija je dužna da Erbasu isplati ukupnu kupoprodajnu cenu za 10 novih aviona.
KRIK: Iz državne kase 14 miliona evra za „Er Srbiju“
Krik piše da je aviokompaniji „Er Srbija“ iz državne kase poklonjeno 11,7 miliona evra za pokrivanje prošlogodišnjih gubitaka leta Beograd – Njujork, i još 2,3 miliona evra za gorivo ove godine.
Novinari KRIK-a došli su do kopije zaključka Vlade, koji je u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija zaveden 7. novembra ove godine, i koji svedoči da se novcem poreskih obveznika pomaže rad „Er Srbija“.
Kako otkriva zaključak do kojeg su došli novinari KRIK-a, Vlada je 27. decembra 2017. sa „Air Serbia“ sklopila Ugovor o uslovima korišćenja finansijskih sredstava.
Samo dan kasnije 14 miliona evra iz državne kase uplaćeno je na račun „Air Serbia“. Novac je uplatilo Ministarstvo privrede, piše u zaključku.
Planirano je da se ovaj novac, kako je opisano u dokumentu, iskoristi „isključivo za svrhe finansiranja troškova linije JFK (let iz Beograda za Njujork)“.
Od ukupno 14, „Air Serbia“ iskoristila je 11,7 miliona evra da pokrije gubitke koje je imala tokom 2017. godine na ovoj neprofitabilnoj ruti .
Nakon toga, preostalo joj je oko 2,3 miliona evra.
Vlada je zato prošlog meseca ovim zaključkom odobrila zahtev „Air Serbia“ da preostali novac zadrži i dozvolila joj da ga potroši na gorivo.
U zaključku Vlada konstatuje da se cena avio-goriva na svetskom tržištu drastično povećala i time „uticala negativno na rezultat profitabilnosti rute (Beograd-Njujork) u 2018. godini“.
U dokumentu se dalje navodi: „…u skladu sa zahtevom (Air Srbija), predloženo je da se izvrši prenamena sredstava u iznosu od 2.252.081 evra, te da se iskoriste za pokriće … pre svega troškova goriva nastalih po osnovu obavljanja redovnog saobraćaja tokom 2018. godine“.
Dokument do kojeg je došao KRIK pokazuje da tvrdnja da „Air Serbia“ uspešno posluje nije tačna, ističe ekonomista i stručnjak za strana ulaganja Milan Kovačević. On tvrdi i da finansijski izveštaji ove kompanije ne prikazuju pravo stanje.
„Država toleriše njene gubitke i na razne načine ubacuje novac kako bi te gubitke sakrila“, kaže Kovačević za KRIK.
Nemanja Nenadić iz nevladine organizacije „Transparentnost Srbija“ napominje da je ugovor o dodeli pomoći koji je Vlada sklopila sa „Air Serbia“ morao da prođe kontrolu nadležne Komisije za dodelu državne pomoći.
S obzirom da na sajtu Komisije nema objava o ovoj pomoći, kako navodi Nenadić, Komisija o njoj verovatno nije ni odlučivala, dok je od javnosti namerno sakriveno da budžetski novac odlazi „Air Serbia“.
Avioprevoznik „Air Serbia“, u kojoj vlasništvo dele arapski „Etihad“ sa 49 odsto i Republika Srbija sa 51 odsto, godinama posluje zahvaljujući subvencijama države, navodi KRIK.
Ko zna koliko se Vucic ustalio sa svojim bratom seikom kako se vec zove nesto bin el zajeb
Lopovi. Bas briga te arape ako neka od tih krntija padne kad ce izginuti srbi. A i onaj ko je omogucio tu pljacku nece biti potresen. Izbegavajte tu arapsku kompaniju ersrbija.
Опет пензионерима по 3000 да гласају ове пробисвета и сецикесе
Jos bi ja smanjio plate i penzije, duplirao akcizu na struju, duplirao poreze na imovinu!!! Glasaj bagru i dalje.