Европа мења прописе о потрошачким кредитима
У Европској унији се очигледно не може десити да банке наплаћују незаконите накнаде грађанима који узимају кредите или да одобре зајам док не буду сигурни да је корисник разумео све детаље уговора. И док се власници кредита у Србији још опорављају од шока пошто су за длаку избегли измену прописа који су их могли гурнути у још већа дуговања, у ЕУ се управо ревидирају прописи о потрошачким кредитима. Уз то Европски парламент је прихватио и најаву Комисије о ревизији правила о безбедности производа и већу контролу увоза робе из трећих земаља. ЕК је, да подсетимо још 30. јуна предложила да се ови прописи који регулишу за потрошаче врло важне области промене, јер је, кажу, неопходна већа заштита грађана у новим измењеним околностима дигитализације и пандемије. У Европској унији је током ове здравствене кризе, као и свуда у свету, забележен огроман раст интернет трговине, али и онлајн позајмица због чега се и мењају прописи о уговорима за потрошачке кредите која нису ревидирани од 2008. године. Како је јуче пренео хрватски „Јутарњи лист”, Вера Јурова, европска повереница за правосуђе, заштиту потрошача и равноправност полова, истакла је да би нови строжи прописи донели већу одговорност за све учеснике на тржишту, са посебним акцентом на кредите.
Предлог Европске комисије укључује правила за прећутно прихваћена прекорачења, ограничења укупних трошкова кредита и обавезу банака, односно пружаоца услуга да процењују кредитну способност потрошача. Идеја је да сви они који дају позајмице на јасан начин представљају информације о кредиту, како би их грађани пре задуживања добро разумели.
– Према предлогу комисије, државе чланице ЕУ би обезбедиле чак и финансијско образовање за кориснике и омогућиле им саветовалишта за дуговања. Идеја је да се о овом предлогу још разговара пре него што ступи на снагу, али јасно је да смо близу тог решења – изјавила је Јурова. Према речима појединих европарламентараца, циљ промене прописа је да се прошири обим зајмова које обухвата нова директива, али и да се ограниче накнаде и каматне стопе, ојачају права потрошача на информисање и забрани се манипулативно рекламирање кредита.
Овај предлог је подржала и кровна Европска организација за заштиту потрошача Беуц. Када је реч о безбедности производа, промена правила је и више него неопходна, ако се зна да је тренутно на снази Директива о општој безбедности производа која је усвојена још пре 20 година. Наравно, Европска унија овде подсећа и на раст интернет трговине и све већи ризик од куповине неквалитетних производа на онлајн платформама.
– Отровни састојци у козметици и сигурносни недостаци у играчкама или заштитним маскама могу људе довести у стварну опасност. Ревидирана правила о сигурности производа решиће главни проблем који Европски парламент већ дуго наглашава – многи производи који се продају на јединственом тржишту још се не придржавају ЕУ стандарда и безбедносних захтева, а то се мора променити. Небезбедним производима није место на унутрашњем тржишту ЕУ – изјавила је Ана Кавазини председница Одбора за унутрашње тржиште и заштиту потрошача.
Према њеном мишљењу, правила ЕУ морају ићи у корак с дигитализацијом, а правни оквир треба прилагодити изазовима растуће онлајн трговине, као и увођење нових захтева за интернет тржиште. Европска унија, како је „Политика” писала, годинама покушава да реши проблем небезбедних производа који долазе са трећих тржишта, посебно из Кине. Реч је огромном броју различитих производа који се подједнако брзо и продају, али се не повлаче тако лако када се установи неправилност. Сваке године у време празника, када расте онлајн трговина, платформе за брзо упозоравање на небезбедне производе пуне су упозорења упућених потрошачима које артикле би требало да избегавају. Управо на томе инсистирају у ЕУ – да се платформе натерају да благовремено повлаче штетне производе с тржишта. Чак се најављује да ће тај рок за уклањање небезбедних производа бити краћи од пет дана, колико је првобитно било најављено.
– Ако дигитална платформа обећава испоруку производа купцу у року од 24 сата, она би такође требало да производ који је небезбедан уклони у истом року, а не за пет дана. Морамо пронаћи начин како да се обезбедимо да продавци из трећих земаља у потпуности поштују наше стандарде и правила о безбедности производа – изјавила је Кавазинијева. Одбор ће о овим темама расправљати за неколико дана. Чим предлози о две нове директиве буду представљени.