Firma koja uvodi standarde
Zahvaljujući podršci Naučno-tehnološkog parka u Čačku, sredinom 2014. godine počela je sa radom Agenciju za konsalting i menadžment New Quality Consulting. Firmu je pokrenuo Nedeljko Radulović, naš sugrađanin koji se nakon školovanja u Beogradu vratio u svoj grad. Firma se bavi uvođenjem i implementacijom standarda.
– Nakon kontakta sa predstavnicima Naučno tehnološkog parka na Sajmu zapošljavanja i dogovora sa njima, u maju 2014.godine sam konkurisao za sredstva za samozapošljavanje koja dodeljuje Grad Čačak u okviru mera za aktivno zapošljavanje, a realizuje Nacionalna služba za zapošljavanje. Nakon odobravanja sredstava za samozapošljavanje, sredinom avgusta 2014.godine, registrovao sam Agenciju za konsalting i menadžment New Quality Consulting i uselio se u start-ap centar NTP-a Čačak. Pošto su osnivači NTP-a između ostalih i dva udruženja privrednika, smatrao sam da ću iz tog pravca imati više mogućnosti za pravljenje kontakata sa potencijalnim klijentima, a nakon bezrezervne podrške i pomoći od predstavnika NTP-a, dileme nije bilo kojim putem da krenem. Ovim putem bi se zahvalio predstavnicima NTP-a, i pozvao sve sugrađane koji razmišljaju o samostalnom radu i poslovanju da dođu u NTP po savet i proveru da li je njihova ideja ekonomski opravdana i samoodrživa, priča Nedeljko Radulović za Ozonpress.
New Quality Consulting Čačak je osnovan sa ciljem da pruža stručne konsultantske usluge iz oblasti implementacije međunarodnih standarda kvaliteta, a u svrhu poboljšanja efektivnosti i efikasnosti organizacija kako bi se postigla veća konkurentnost i unapredilo poslovanje.
– Standardizacija se definiše kao proces utvrđivanja i pripreme pravila koja regulišu aktivnosti u datoj oblasti. Standardi u velikoj meri imaju pozitivan uticaj na većinu aspekata naših života. Oni obezbeđuju željene karakteristike proizvoda i usluga kao što su kvalitet, pozitivno delovanje na životnu sredinu, bezbednost, pouzdanost, efikasnost i zamenljivost. Kada su proizvodi i usluge u skladu sa našim očekivanjima, mi to uzimamo zdravo za gotovo i nismo ni svesni uloge standarda. Međutim, ako standardi ne bi postojali, to bismo veoma brzo primetili. Smetalo bi nam što su proizvodi lošeg kvaliteta, što nisu odgovarajući, odnosno nekompatibilni sa opremom koju već posedujemo, ili su nepouzdani i opasni. Kada proizvodi, sistemi, mašine i uređaji rade dobro i bezbedno, to je uglavnom zato što ispunjavaju zahteve standarda, objašnjava Nedeljko.
Kod nas u Srbiji je Zakonom o bezbednosti hrane, u proizvodnji prehrambenih proizvoda obavezna primena HACCP sistema (sistema bezbednosti hrane ), a uobičajena je pojava da se u tenderima i javnim nabavkama kao jedan od uslova zahtevaju sertifikati ISO 9001 , sistema menadžmenta kvalitetom kao osnovnog standarda i u poslednje vreme sve više sertifikati ISO 14001, sistem upravljanja zaštitom životne sredine, OHSAS 18001, sistem upravljanja zaštitom zdravlja i bezbednosti na radu, i ISO 27001, sistem upravljanja zaštitom i bezbednosti informacija , ..
Usluge koje pruža NQC Čačak su: implementacija međunarodnih standarda kvaliteta ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, ISO 22000, ISO 27001, HACCP….Zatim, finansijski konsalting (Izrada studija transfernih cena ) i izrada poslovnih planova, priprema dokumentacije za kredite i subvencije, od strane državnih institucija i lokalne samouprave, pisanje projekata, savetovanje u vezi unapređenja poslovanja i marketinga na internetu i društvenim mrežama, navodi Radulović.
Nedeljko Radulović je u Čačku završio Osnovnu školu Vuk Karadžić i Gimnaziju, a u Beogradu Fakultet organizacionih nauka, gde je diplomirao na odseku za upravljanje kvalitetom. Pet meseci pet je proveo u Sjedinjenim Američkim Državama na programu Work and Travel, ali je odlučio da se vrati u Srbiju i svoj rodni grad.
– Pre završetka studija sam se vratio u Čačak i priključio porodičnom poslu, a nakon diplomiranja sam počeo da se bavim i strukom odnosno implementacijim sistema medadžmenta kvaliteta u skladu sa međunarodnim standardima kvaliteta povezujući se i sarađujući sa kolegama na honorarnim i povremenim projektima. Nakon učešća u realizaciji nekoliko projekata, došao sam na ideju da krenem u samostalan rad, da registrujem firmu i tako pokušam da se ostvarim u struci . Pošto sam se vratio iz Beograda u Čačak kao što sam se vratio i iz USA u Srbiju, smatram, za razliku od mnogih kolega i mladih obrazovanih ljudi, da je izazov uspeti u struci i to baš u sredini u kojoj sam odrastao, a isto tako i obaveza da se znanjem, radom i trudom pomogne, i da doprinos pokretanju, menjanju i unapređenju stanja u svom okruženju, kaže Nedeljko Radulović.