Prethodni članak
Gorivo uskoro jeftinije za četiri do pet dinara
Objavljeno 06/05/2017
Komentara: 0
Cene nafte pale su na najniži nivo od kraja novembra 2016. zbog sve vidljivijih znakova da akcija Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) za smanjenje proizvodnje ne uspeva da eliminiše višak ponude ove sirovine na tržištu.
Barel crnog zlata prodavao se u četvrtak (4. maja 2017. godine) jeftinije za više od 2% na obe strane Atlantika, izveštava agencija Blumberg. Američka laka nafta za dostavu u junu, to jest koja će se prodavati sledećeg meseca, pala je za 1,28 dolara (2,7%) i sada košta 46,39 dolara, što je najniži nivo od 30. novembra.
Severnomorska nafta brent, koja se prerađuje u Srbiji, za julske isporuke je pojeftinila za 1,23 dolara, odnosno 2,4%. Njena cena je 49,33 dolara za barel. Pad cene nafte na svetskim berzama, ali i niže veleprodajne cene po kojima se gorivo preuzima u domaćoj rafineriji, vozači u Srbiji nisu mnogo osetili. Gorivo je od početka meseca na većini pumpi pojeftinilo tek za pola dinara.
Naftne kompanije prodaju benzin po 66,8 dinara, ali država na ime poreza uzima još 80,5 dinara.
Ako je suditi po kretanju veleprodajnih cena NIS-a, koje ova kompanija objavljuje na svom sajtu, uskoro bi se mogao očekivati pad cene goriva na benzinskim stanicama.
Logika nalaže da bi niže veleprodajne cene mogle da utiču na pojeftinjenje goriva na pumpama, bez obzira na to da li je NIS svoje veleprodajne cene smanjio pod uticajem konkurencije ili će konkurenti smanjiti cene pod uticajem NIS-a.
Onog trenutka kada na benzinskim pumpama bude povećan udeo goriva kupljenog po nižim cenama, potrošači mogu očekivati pojeftinjenje od četiri do pet dinara po litru benzina i dizela, odnosno nešto manji pad cena tečnog naftnog gasa, tvrde prodavci. Prema ranije objavljivanim podacima, udeo benzina proizvedenog u rafineriji NIS-a u ukupnoj potrošnji je oko 85%, a dizela oko 70%, tako da promene veleprodajnih cena mogu da posluže kao pouzdan indikator predstojećih kretanja cena na benzinskim stanicama.
– Cene benzina na pumpama u Srbiji su i dalje na nivou regionalnog proseka, dok su cene dizela kao najzastupljenijeg goriva i tečnog naftnog gasa, u samom vrhu. Ovo je posledica pre svega znatno većih državnih zahvatanja na ovim derivatima nafte u Srbiji, nego u zemljama u okruženju. U strukturi cene goriva država po osnovu akciza i PDV-a uzima 77,89 dinara plus 2,60 dinara naknade za obavezne rezerve. Kompanijska cena iznosi 66,80 dinara – kaže Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije.
Politika