Gradiće se mostovi kod Mrčajevaca i Mojsinja, radi se i nova petlja Preljina
Kako je objavio portal eKapija došlo je do izmene plana za drugu fazu Moravskog koridora, pa će se tako graditi mostovi kod Mrčajevaca i Mojsinja, kao i nova petlja u Preljini.
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture oglasilo je rani javni uvid povodom izrade izmena i dopuna Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora autoputa E-761, deonica Pojate-Preljina.
Reč je o drugoj fazi koja obuhvata izmene denivelisanih raskrsnica Preljina, Vrba, Vrnjačka Banja, Trstenik, most preko Zapadne Morave – Mojsinje, dodatne kanali za sistem drenažnih ispusta autoputa, prosek kanala za reku Slatinu i most preko Zapadne Morave kod Mrčajevaca.
Denivelisana raskrsnica Preljina
Tim za Reviziju bezbednosti saobraćaja je utvrdio da rešenje denivelisane raskrsnice Preljina po svom funkcionalnom nivou ne odgovara tipu denivelisane raskrsnice koji je moguće primeniti za ukršaj dva autoputa.
Denivelisana raskrsnica Preljina je planirana kao veza autoputa A2 (E-763) Beograd- Požega sa autoputem A5 (E761) Pojate – Preljina (Moravski koridor).
Planirano rešenje denivelisane raskrsnice Pojate je denivelisana raskrsnica tipa trougao, koje predstavlja rešenje međusobnog povezivanja dva autoputna pravca visokog saobraćajnog značaja i najviši funkcionalni nivo raskrsnice A za povezivanje dva autoputa.
Predviđena petlja se nalazi na lokaciji postojeće petlje tipa truba koja izgradnjom Moravskog koridora više ne zadovoljava potrebe za povezivanjem dva autoputa.
Most preko Zapadne Morave – Mojsinje
U okviru realizacije projekta izgradnje autoputa E-761, projektovana je devijacija puta na km 101+644 autoputa. Kako bi se omogućio pristup selu Mojsinje, potrebna je izgradnja novog mosta preko Zapadne Morave.
U toku izrade Nacrta Plana, definisaće se svi tehnički elementi za planirani most, koji će biti na teritoriji Grada Čačka, na delovima KO Mojsinje.
Dodatni kanali za sistem drenažnih ispusta autoputa
Drenažni ispusti sa budućeg autoputa, na pojedinim deonicama, predviđeni su kroz upojna polja. Zbog geotehničkih karakteristika tla, nakon detaljne analize, revidirano je tehničko rešenje. Dodatni drenažni kanali su potrebni da vodu iz separatora sprovedu do najbližeg recipijenta.
Voda se do odabranih recipijenata odvodi mahom betonskim kanalima.
Prosek kanala za reku Slatinu
U okviru realizacije projekta izgradnje autoputa E-76, predviđen je dodatno prosek kanala za reku Slatinu.
Na potezu od st. km 61+880 do st. km 62+260, prirodni meandar reke Slatine približava se trupu autoputa na oko 15 m. Idejnim projektom ova lokacija nije obrađena, međutim, javila se potreba da se na predmetnoj lokaciji izvrši regulisanje korita uz oblaganje kako bi se sprečila erozija korita i dalja progresija meandra ka trupu Autoputa. Usvojeno je korito od kamena u betonu.
Most preko Zapadne Morave kod Mrčajevaca
Na lokalnom putu između sela Mrčajevaca i Mršinaca, na teritoriji Grada Čačak, nalazio se most preko Zapadne Morave, koji povezuje državni put IB reda br. 22 i državni put IIA reda br. 179.
Imajući u vidu da je most, usled bujičnh poplava, nedavno srušen i da je saobraćaj preko njega trenutno obustavljen, neophodna je rekonstrukcija ili izgradnja novog mosta.
Obrađivači plana su Centar za planiranje urbanog razvoja – CEP, Institut za vodoprivredu Jaroslav Černi i Saobraćajni institut CIP, koji su nedavno izabrani na tenderu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Inače, u junu je oglašen i rani javni uvid povodom izrade izmena i dopuna prve faze Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora autoputa E-761, deonica Pojate-Preljina. Tender za prve izmene i dopune PPPPN-a za Moravski koridor naručene su u martu, a posao na tenderu dobio je Saobraćajni institut CIP.
Izgradnja Moravskog koridora, prvog digitalnog auto-puta u Srbiji, počela je krajem 2019, a prva deonica od Pojata do Makrešana u dužini od 16,8 kilometara otvorena je krajem aprila 2023. godine.
Moravski koridor je investicija vredna oko 800 mil EUR, a investitor su Koridori Srbije. Ovaj autoput ukupne dužine 112 kilometara spaja Raški, Rasinski i Moravički okrug, odnosno pola miliona ljudi u centralnoj Srbiji.
Završetak radova na Moravskom koridoru planiran je za 2025. godinu, a radove izvodi američko-turski konzorcijum Bechtel i Enka.
Pogledajte i našu info-mapu Izgradnja auto-puteva i brzih puteva u Srbiji i regionu.
Izvor: EKapija Autor: I. Ž.
A sta ce da povezuje taj u Mojsinju? Bolje zate pare sa u celom selu sredite sve atarske puteve komet i rasvetu i kanalizaciju
Most je dovoljan u Mrcajevica i to je to. Da se ulaze malo vise u Mrcajevce, mogli su davno biti opstina u gradu Cacku, pa da se sam Cacak dodatno i brze razvija (idealno mesto za sve, na raskrsnici puteva udaljeno do kax 40km od svih bitnijih gradova)
Treba dobro razmisliti o tome da Mrcajevci budu opet opstina, u okvrigu koga ce biti kao nekad, preko 20 MZ, a sve u okviru grada Cacka (Kad moze Knic, Odzaci i tako neka mala mesta, mogu i Mrcajevci)
Mostovi i petlje su jeftinija varijanta hahahahahahaha
Pa dokle vise !!!!
Колико мостова у Мрчајевцима. Без макар 3 слаба вајда. А да кренете кроз Долину јоргована… тамо треба радити и копати тунеле.
Ne lipsi magarcicu do zelene travice
Bitno da se kombinacije muljaju, to sto ce radovi koji nisu ni poceli kasniti bar 5 godina, i sto dok zavrse planove i ostale talove treba bar jos 3, znaci bice gotovi 2033.godine…u najboljem slucaju
A juce gledam na jednom ino sajtu, Kinezi napravise stambeni blok od prefabrikovanih modula za 48 sati, spremno za useljenje
I tako ….
Ozonski pisci izmišljaju reči koje sigurno ne mogu da prođu na Slagalici.
Ukršaj. Kako stvari stoje verovatno je autor teksta imao ukršaj sa olovkom.